30 września
środa
Wery, Honoriusza, Hieronima
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Mazur: Pomagajmy misjom!

Ocena: 0
1312

Do duchowego i finansowego wsparcia misjonarzy oraz bezpośredniego zaangażowania się w pracę na misjach zaapelował dziś do wiernych bp Jerzy Mazur.

2016-01-06 12:07
tk / Warszawa (KAI), sg
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji przewodniczył Mszy Świętej transmitowanej przez Polskie Radio ze stołecznej bazyliki św. Krzyża. Dziś, w uroczystość Objawienia Pańskiego, obchodzony jest Dzień Pomocy Misjom. We wszystkich parafiach zbierane są ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny.

Nawiązując do trwającego obecnie w Koście Roku Miłosierdzia bp Mazur wskazał, że świadkami Miłosierdzia Bożego są współcześni misjonarze – księża, siostry zakonne i świeccy. Obecnie w 97 krajach świata pracuje 2040 misjonarzy z Polski.

– Idą do tych, którzy nie słyszeli jeszcze o Chrystusie, dzielą się wiarą poprzez słowo i świadectwo życia oddanego dziełom miłosierdzia – mówił biskup ełcki. Zaznaczył, że misjonarze z wielką ofiarnością i poświęceniem służą ubogim i potrzebującym pomocy: chorym starszym, ofiarom konfliktów zbrojnych, odrzuconym przez innych i skrzywdzonym. 

– Misjonarki i misjonarze są niczym Gwiazda Betlejemska, która płonąc w nocy nędzy, ubóstwa i zapomnienia współczesnego świata, prowadzi nowe pokolenia do Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata – powiedział bp Mazur.

W obliczu do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski zachęcił do postawienia sobie pytania, czy Polska jest zawsze wierna swoim chrzcielnym obietnicom. 

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji nawiązał też do grudniowej beatyfikacji dwóch polskich męczenników – franciszkanów, którzy pracowali na misjach w Peru. Zostali zamordowani w 1991 r. przez bojówkarzy z lewackiego "Świetlistego szlaku". 

Zaznaczając, że są to pierwsi beatyfikowani misjonarze męczennicy z Polski, biskup wyraził opinię, że ich beatyfikacja jest wielkim darem dla Kościoła w Peru ale i dla Kościoła w Polsce na rok jubileuszu Chrztu i Rok Miłosierdzia. – Ich beatyfikacja była wielkim świętem misyjnym z przesłaniem, że język miłości, pokoju i pojednania był prawdziwym 'świetlistym szlakiem', który doprowadził ich do zwycięstwa – podkreślił bp Mazur.

Wyraził też ogromne uznanie dla pracy polskich misjonarzy w Peru i Ekwadorze, których odwiedził przy okazji niedawnej beatyfikacji franciszkanów. Tamtejsi biskupi gorąco proszą o kolejnych misjonarzy, a prośby takie docierają z różnych stron świata – zaznaczył.

Bp Mazur zachęcił zarówno księży, siostry zakonne jak i osoby świeckie do bezpośredniego zaangażowania się w prace na misjach. W dzieło ewangelizowania świata może włączyć się jednak każdy: poprzez modlitwę za misje, ofiarowanie cierpień, niedostatków życiowych w intencji misjonarzy – wskazał hierarcha. 

Dzisiaj, zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski we wszystkich parafiach w Polsce zbierane są ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. Służy on realizacji dzieł charytatywnych, medycznych i edukacyjnych w najuboższych krajach świata, gdzie, jak zaznaczył bp Mazur, polscy misjonarze dzielą trudy i niedostatki życia wraz z ludnością miejscową. 

Z tego funduszu utrzymuje się także Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, przygotowujące do pracy misyjnej nowych misjonarzy. Obecnie w Centrum do wyjazdu na misje przygotowuje się 29 osób: 15 kapłanów diecezjalnych, 1 kapłan zakonny, 12 sióstr zakonnych i 1 osoba świecka.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 września

Środa, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
«Pójdź za Mną»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 9,1-12.14-16; Ps 88,10b-15; Łk 9,57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -



Newsletter