20 października
sobota
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Markowski: Maryja szła przez życie tak jak my

Ocena: 0
874

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to dla Niepokalanowa patronalne święto parafii, klasztoru i Rycerstwa Niepokalanej, dzień odpustu, a także ważna historycznie data.

2015-12-09 12:49
pw / Niepokalanów (KAI), mz

– W Maryi odnajdujemy przepiękny świat ducha i wiary, ale z drugiej strony kogoś, kto szedł przez życie tak, jak my idziemy – mówił biskup Rafał Markowski, który był gościem niepokalanowskich uroczystości.

Główna Msza święta odpustowa rozpoczęła się w Niepokalanowie o godzinie 18.00. Przewodniczył jej bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. – Kiedy człowiek patrzy na Maryję, kiedy wnika w jej życie i obecność w życiu Kościoła, zawsze doznaje niezwykłego doświadczenia i uświadamia sobie, jak wielką godnością Bóg ją obdarzył. Maryja jest wyniesiona na piedestał, ale nie przeszkadza to rzeszom ludzi na całym świecie nieustannie pielgrzymować do jej sanktuariów i godzinami trwać na modlitwie – mówił bp Markowski.

Jak wyjaśnił, „odnajdujemy w Niej przepiękny świat ducha i wiary, ale z drugiej strony kogoś, kto szedł przez życie, tak jak my idziemy. W niej dotykamy niezwykłej świętości, ale też widzimy ludzkie życie pełne trudnych doświadczeń i cierpienia”. – Czy korzystamy z tego pośrednictwa Maryi? Czy rzeczywiście składamy w jej sercu i rękach to wszystko, czym żyjemy na co dzień? Bo byłoby rzeczą dramatyczną, gdybyśmy tego daru Maryi nie potrafili wykorzystać – mówił.

Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się w niedzielę, 29 listopada. Od tego dnia, przez kolejne 9 dni trwała nowenna, której głównym punktem była codzienna Msza święta ze specjalnymi rozważaniami, głoszonymi przez o. Sebastiana Bielskiego, wikariusza parafii w Niepokalanowie.

8 grudnia to również ważna data w historii Niepokalanowa. Tego dnia, w 1937 r., z okazji dziesięciolecia Niepokalanowa, o. Maksymilian Kolbe wystąpił z przemówieniem w Polskim Radiu. W 1938 r. nadano próbną audycję z nowo założonego Radia Niepokalanów SP3-RN (Stacja Polska 3 – Radio Niepokalanów). O. Maksymilian wygłosił w niej słowo wstępne. W 1949 r. sprawowana była pierwsza Msza święta w budowanej bazylice, w świeżych murach, wśród lasu rusztowań. W 1987 r. odbył się dzień dziękczynienia za 70-lecie założenia przez św. Maksymiliana Rycerstwa Niepokalanej i 60 lat istnienia Niepokalanowa, z udziałem kard. Józefa Glempa, ówczesnego Prymasa Polski. Z kolei w 1999 r. w bazylice odbyła się okolicznościowa uroczystość, związana z odnowieniem świątyni. Prace konserwatorskie i malarskie trwały pół roku. Poświęcenia odnowionej świątyni dokonał kard. Glemp.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -