26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Małyga: jako Kościół jesteśmy cząstką czegoś większego

Ocena: 0
419

Papież Franciszek spotkał się z drugą grupą, tym razem 180 biskupów, którzy uczestniczą w specjalnie zorganizowanym w Watykanie kursie o synodalności. Tym razem bierze w nim udział siedmiu hierarchów z Polski, a wśród nich bp Maciej Małyga.

Fot. VaticanMedia - Papież podczas spotkania z nowowyświęconymi biskupami

Biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej w rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił uwagę na spontaniczny charakter rozmowy z Ojcem Świętym, który dał prawdziwy przykład synodalności, słuchając uważnie wypowiedzi zebranych, a następnie poddając je rozeznaniu. Podkreślił też obecne podczas spotkania doświadczenie katolickości Kościoła i ducha braterstwa uczestników.

Braterstwo tych, którzy dźwigają konkretną odpowiedzialność za Kościół. Można się spierać, ale także być blisko siebie – w takim sensie, o którym mówił Ojciec Święty. Podkreślał bliskość wobec Boga, bliskość wobec biskupów, kapłanów i wobec ludu Bożego jako drogę biskupa. To chyba mnie – i nie tylko mnie – najbardziej zapadło w pamięci. Spotkanie było inspirujące w kontekście synodalności, która nie jest w Kościele niczym nowym, ale odkrywamy – i my też odkryliśmy jako drogę swojej posługi – to, że idziemy razem, że oczywiście dźwigamy odpowiedzialność za poszczególne wspólnoty, gdzie jest wielu zaangażowanych ludzi, których należy posłuchać

– zaznaczył bp Małyga.

Kolejnym krokiem na drodze synodalności jest, że to, co się słyszy, należy poddać konkretnemu rozeznaniu, a ów proces dokonuje się w duchu modlitwy i tych czterech bliskości, o których mówiliśmy. Bardzo wybrzmiała troska o powołania i dobry, właściwy wybór kandydatów. Ojciec Święty bardzo podkreślał kwestię ochrony dzieci przez Kościół oraz sprawę naszej osobistej, indywidualnej modlitwy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnica



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter