Kopia obrazu Matki Bożej Łaskawej, która peregrynuje po parafiach diecezji warszawsko-praskiej oraz archidiecezji warszawskiej, w tym tygodniu znajduje się w parafii św. o. Pio na Gocławiu.
We wtorek 9 lutego w sanktuarium św. o. Pio Mszy Świętej o godz. 20:30 przewodniczył bp Romuald Kamiński. W homilii duchowny zwrócił uwagę na fakt, że wyróżnienie Najświętszej Maryi Panny, która wyszła spośród ludzi, jest jednocześnie wyróżnieniem dla każdego człowieka:
To wyniesienie na wielkie wyżyny Maryi oczywiście poczytujemy jako szczególną łaskę dla Niej samej, ale trzeba również zauważyć, że to jest także sygnał wysłany przez Boga do nas wszystkich. Wyniesienie Maryi oznacza również i nasze wyniesienie. Jeśli ktoś z naszych bliskich otrzymuje jakąś nagrodę, pochwałę, jest zauważony, to my również czujemy się dowartościowani.
- mówił w homilii ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej. Jednocześnie zwrócił uwagę, że nie jest to tylko kwestia podziwiania, ale przede wszystkim zobowiązanie, przed którym stoi każdy z nas:
Skoro Bóg nas ceni, to i my musimy się szanować. Szanować, to dbać praktycznie o godność dzieci Bożych. To wielkie zadanie.
Przyglądamy się Maryi i Jej zachowaniu. Ile w tym odniesieniu do Boga jest dziecięcego zaufania. Nikt z nas nie jest w stanie zmierzyć zadania, które Bóg przedstawił Maryi, do czego Ją przygotował, ale że Ona podchodzi do tego z wielką pokorą i ufnością, może liczyć na to, że coś co jest nieosiągalne dla człowieka pysznego, możliwe jest dla człowieka wiary i pokory.
- podkreślił duchowny.
Bp Romuald Kamiński przypomniał także o zawierzeniu się Maryi w niewolę miłości jako ważnej duchowej drodze:
Ta niewola nie ma nic wspólnego z pojęciem niewoli, która jest utrapieniem, poniżeniem. Ta niewola polega na tym jakbyśmy oddali się pod skrzydła, płaszcz Maryi.
- wyjaśnił hierarcha.
Galeria zdjęć (fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk) - link.
Czytaj także: Peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej - sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu (5-12 lutego)