22 lutego
czwartek
Marty, Malgorzaty, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: wszyscy pokładamy ufność w jednym Bogu

Ocena: 0
557

„Prośmy o łaskę zrozumienia tego, że sprawa jedności jest niezwykle ważna. Odwołujmy się zawsze do modlitwy arcykapłańskiej Pana Jezusa” – powiedział biskup Romuald Kamiński podczas nabożeństwa ekumenicznego w trwającym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Fot. fb/Parafia Katedralna Kościoła Polskokatolickiego pw. Świętego Ducha

Nabożeństwo sprawowane było w parafii katedralnej Kościoła Polskokatolickiego pw. Świętego Ducha w Warszawie. Słowo wygłosił ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński.

Jesteśmy wewnętrznie zmotywowani tym, że mamy niedościgniony wzór i mocne, wewnętrzne przekonanie, że ta sprawa jest niezwykle ważna – jedność wyznawców Chrystusa. To nasze przekonanie płynie stąd, że w najbardziej szczególnym czasie Zbawiciel tak bardzo prosił Ojca, aby byli jedno.

– mówił ordynariusz.

Biskup Kamiński wskazał ideę Tygodnia Modlitw o Jedność. Podkreślił, że wspólne spotkania chrześcijan różnych wyznań mają dać wyrazisty sygnał do tworzenia wielkich wspólnot między Kościołami.

Przypatrzcie się tej sprawie, otwórzcie serca, proście Ducha Świętego, aby dał zrozumienie, że to nie jest tylko kwestia liturgii poszczególnych wspólnot przez tydzień, dwa czy miesiąc. Prośmy o łaskę zrozumienia tego, że sprawa jedności jest niezwykle ważna. Odwołujmy się zawsze do modlitwy arcykapłańskiej Pana Jezusa.

– zaznaczył hierarcha.

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022 rozważany jest biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii według świętego Mateusza 2,1–12. Z tym fragmentem wiąże się także tegoroczne hasło towarzyszące Tygodniowi: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”.

Kolejne nabożeństwo w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zostanie odprawione w piątek, 21 stycznia, o godz. 18.00 w kościele ewangelicko-metodystycznym Dobrego Pasterza.

Przeczytaj także:

Porządek nabożeństw i transmisji zaproponowany przez Warszawski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej:

18 stycznia 2022 roku (wtorek) godz. 18.00 – kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, pl. Małachowskiego 1; transmisja na kanale YouTube: Luteranie w Warszawie;
19 stycznia 2022 roku (środa), godz. 18.00 – kościół ewangelicko-reformowany, al. Solidarności 74; transmisja www.reformowani.org.pl;;
20 stycznia 2022 roku (czwartek), godz. 18.00 – kościół polskokatolicki pw. Świętego Ducha, ul. Szwoleżerów 4 (kazanie: ks. bp Romuald Kamiński);
21 stycznia 2022 roku (piątek), godz. 18.00 – kościół ewangelicko-metodystyczny Dobrego Pasterza, ul. Mokotowska 12;
22 stycznia 2022 roku (sobota), godz. 16.00 – rzymskokatolicka katedra warszawsko-praska św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, ul. Floriańska 3: Nabożeństwo Słowa Bożego; transmisja Telewizja internetowa SalveNET;
23 stycznia 2022 roku (niedziela) - nabożeństwo centralne godz 17.00, Prawosławna katedra metropolitalna św. Marii Magdaleny w Warszawie, al. Solidarności 52: Nieszpory
24 stycznia 2022 roku  (poniedziałek), godz. 18.00 – kościół starokatolicki mariawitów pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, ul. Wolska 186
25 stycznia 2022 roku (wtorek), godz. 19.00 – Wspólnota Chemin Neuf – Warszawa-Wesoła, ul. Księdza Piotra Skargi 2; transmisja na kanale YouTube parafii "opatrzność boża wesoła".
27 stycznia 2022 roku (czwartek), godz. 17.30 - kościół rzymskokatolicki pw. św. Marcina, ul. Piwna 9/11.

***

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – wbrew swej nazwie – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX w. Tydzień Modlitw w obecnym terminie odbywa się od 1908 r. z inicjatywy ks. Paula Wattsona. Ideę tę w latach 30. XX w. rozpropagował o. Paul Couturier.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lutego

Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu
Święto katedry św. Piotra Apostoła
Ty jesteś Piotr, czyli Opoka,
i na tej opoce zbuduję mój Kościół,
a bramy piekielne go nie przemogą.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 16, 13-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter