10 kwietnia
piątek
Michala, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: Troska o rodzinę jest troską o cały naród

Ocena: 0
317

W homilii wygłoszonej podczas niedzielnej mszy św. w parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach bp Romuald Kamiński nawiązał do nauczania kard. Wyszyńskiego. Podkreślił, że jednym z kluczowych tematów, które podejmował Prymas Tysiąclecia był szacunek dla daru życia, troska o rodzinę oraz odpowiedzialność za Ojczyznę.

Fot. Michał Pietruszka

W homilii biskup warszawsko-praski zachęcał, by czas przygotowania do beatyfikacji Stefana kard. Wyszyńskiego był okazją do osobistej odnowy duchowej i moralnej. Odniósł się również do rekolekcji maryjnych dla małżeństw, które rozpoczną się w parafii w II niedzielę Wielkiego Postu.

Sam udział w uroczystościach to za mało. Trzeba nam poznać nauczanie Prymasa Tysiąclecia i podjąć starania, by przełożyć je na konkret naszego osobistego życia

-  zaapelował bp Kamiński.

Przypomniał, że jednym z kluczowych tematów, które podejmował kard. Wyszyński był szacunek dla daru życia, zwłaszcza tego poczętego, troska o piękno wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej oraz odpowiedzialność za Ojczyznę.

 Wielokrotnie powtarzał, że umiłował ją bardziej niż własne serce. W czasie swojego pasterzowania wiele uczynił, by ludzie żyli w niej godnie, by była ona przewodnikiem dla innych

- mówił biskup. Podkreślił, że obowiązkiem chrześcijanina jest troska o dobro duchowe drugiego człowieka.

 Jeśli w naszej Ojczyźnie udaje nam się zachować wiarę w Boga, dobre obyczaje oraz piękno wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej, to nie wolno nam zachować tego tylko dla siebie. Naszym zadaniem jest pomagać innym narodom odkryć i zabezpieczyć te wartości . To jest gwarancja naszej cywilizacji

- zachęcał bp Kamiński i dodał, że upadek rodziny zawsze prowadził do upadku całych społeczeństw i potęg państwowych.

Zwrócił również uwagę na szczególne miejsce Najświętszej Maryi Panny w życiu Polskiego narodu: „Na wszystkich etapach historii nasi przodkowie zawierzali swoje życie osobiste i wspólnotowe Bogarodzicy. Wyrazem Jej macierzyńskiej opieki było między innymi zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku”. Podkreśli, że kult maryjny jest zobowiązaniem do życia na wzór Matki Zbawiciela w posłuszeństwie Bożemu Słowu zostawionemu nam przez Chrystusa na kartach Ewangelii.

Po liturgii biskup warszawsko-praski poświęcił ikonę Matki Bożej, Krzyż i świecę, które będą towarzyszyły parafialnym rekolekcjom maryjnym dla małżeństw. Potrwają one cztery tygodnie i będą oparte na traktacie Św. Ludwika Marii Grignion de Montfort oraz nauczaniu św. Jana Pawła II. Na koniec biskup wyraził nadzieję, że czas rekolekcji przyczyni się do ożywienia wiary i wyjścia z przesłaniem Chrystusa do otaczającego świata.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 kwietnia


Zapomnieli o mnie w sercach jak o zmarłym, *
stałem się jak wyrzucone naczynie.

Dziś w Kościele: Wielki Piątek
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 52,13–53,12 Ps 31, 2 i 6. 12-13. 15-17 i 25 Hbr 4,14-16; 5, 7-9 J 18,1 – 19, 42
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter