2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński na uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP - rozpoczęcie Roku Rodziny

Ocena: 0
615

Ordynariusz warszawsko-praski wydał dla parafii i wiernych swojej diecezji komunikat na uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP, która rozpoczyna w tej diecezji Rok Rodziny „Amoris Laetitia”.

Fot: shutterstock/Pablo Rogat

W komunikacie bp Romuald Kamiński m.in. zachęca do "pięknego przeżycia tego czasu, tak bardzo nam wszystkim potrzebnego", by - jak pisze papież Franciszek w adhortacji "Amoris Laetitia" (pol. Radość Miłości)

rozmawiać, objąć siebie nawzajem bez pośpiechu, aby dzielić się swoimi planami, ażeby wysłuchać się nawzajem, spojrzeć sobie w oczy, docenić, aby umocnić relację.

Bp Kamiński przedstawia także program działań duszpasterskich w DW-P na Rok Rodziny kładąc nacisk na m.in. kwestię przygotowania narzeczonych do małżeństwa.

KOMUNIKAT
Biskupa Romualda Kamińskiego na uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP

Siostry i Bracia, Drodzy Diecezjanie!

Już jutro, 19 marca, przeżywać będziemy uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Tego dnia, w łączności z papieżem Franciszkiem, zainaugurujemy w naszej diecezji Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Potrwa on aż do 26 czerwca 2022 r. i zakończy się podczas X Spotkania Rodzin w Rzymie. Zamysłem Ojca Świętego jest, abyśmy stali się świadkami miłości rodzinnej.

Chciałbym jeszcze raz zachęcić Was do pięknego przeżycia tego czasu, bo jest on nam wszystkim bardzo potrzebny. Potrzebujemy go – jak pisze Franciszek – „aby rozmawiać, aby objąć siebie nawzajem bez pośpiechu, aby dzielić się swoimi planami, ażeby wysłuchać się nawzajem, spojrzeć sobie w oczy, docenić, aby umocnić relację” (Franciszek, Amoris Laetitia, 224). W tych prostych znakach mamy bowiem odkrywać piękno i radość z miłości.

Wśród naszych różnych działań duszpasterskich chcemy pamiętać również o rodzinie. Co miesiąc, 19. dnia miesiąca, w różnych parafiach naszej diecezji będziemy w modlitwie zawierzać matki i ojców, dzieci i młodzież, rodziny w trudnej sytuacji i osoby w podeszłym wieku. Chcemy również wrócić do tekstu adhortacji Amoris Laetitia, którą Ojciec Święty poświęcił miłości w rodzinie. Niech będzie to lekcja tego, czym ma być miłość, bo jak mawiał ks. Józef Tischner: „Miłość sama w sobie jest nie do pojęcia, ale dzięki miłości możemy pojąć wszystko”.

Wobec rosnącej liczby rozwodów, szczególnie leży mi na sercu kwestia przygotowania narzeczonych do małżeństwa. Kontynuując dzieło mojego poprzednika, abp. Henryka Hosera SAC, chciałbym, aby udało się nam tchnąć nowy zapał w organizowaniu spotkań przedmałżeńskich. Niech to rzeczywiście będą miejsca formacji i odkrywania piękna nie tylko zmysłowej miłości eros, lecz także duchowej – agape. „Im bardziej obydwie, niewątpliwie w różnych wymiarach, znajdują właściwą jedność w jedynej rzeczywistości miłości, tym bardziej spełnia się prawdziwa natura miłości w ogóle” (Benedykt XVI, Deus caritas est, 7).

Pamiętajmy, że w tym roku naszym szczególnym patronem i opiekunem jest św. Józef. Wzywajmy Go w modlitwach prywatnych i wspólnotowych.

Na rozpoczynający się Rok Rodziny „Amoris Laetitia” przyjmijcie moje pasterskie błogosławieństwo.

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter