17 sierpnia
sobota
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: im cięższy jest krzyż, tym większe jest rozlanie łaski

Ocena: 0
587

Bądźcie znakiem nadziei i bliskości Boga dla współczesnego człowieka – zaapelował do kapłanów bp Romuald Kamiński. W Wielki Czwartek przed południem biskup warszawsko-praski przewodniczył w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika Mszy Krzyżma Świętego. Wraz z nim liturgię koncelebrowali bp pomocniczy Marek Solarczyk oraz biskup senior Kazimierz Romaniuk. W czasie Eucharystii diecezjalne prezbiterium odnowiło swoje przyrzeczenia i poświęcono oleje.

fot. Magdalena Gronek

W homilii bp Kamiński podkreślił wartość powołania kapłańskiego. – W ostatecznym rozrachunku człowiek potrzebuje tylko kapłana, który głęboko wierzy i odważnie wyznaje, kapłana, który żarliwie się modli i z całym przekonaniem naucza i służy, kapłana, który wdraża w swe życie program ośmiu błogosławieństw, który umie bezinteresownie miłować, jest bliski wszystkim a w szczególności najbardziej potrzebującym – powiedział duchowny. Przypomniał, że służąc człowiekowi kapłan służy samemu Bogu który go powołał i posyła do świata. – Mamy nieść ludziom nadzieję, obwieszczać wolność tym którzy ją utracili – mówił biskup warszawsko-praski.

Przypomniał kapłanom o konieczności nieustannej troski o pogłębianie życia duchowego. Przykład św. Piotra Apostoła pokazuje nam, że brak modlitwy rodzi szereg przykrych następstw, począwszy od okaleczenia bliźniego, poprzez zaparcie się Mistrza, szukanie dla siebie wygodniejszego i bezpieczniejszego miejsca, brak sił by towarzyszyć Zbawicielowi na Jego Krzyżowej Drodze, czy w końcu ucieczka z miejsca służby i dawania świadectwa. To scenariusz zapisany ku naszej przestrodze – powiedział biskup warszawsko-praski.

Przyznał, że rozwój cywilizacyjny i zmiany społeczne widoczne zwłaszcza w dużych miastach do których należy stolica są dużym wyzwaniem duszpasterskim. -Codzienność naszej posługi staje się pod wieloma względami coraz trudniejsza, ale nie znaczy to, że tracimy w sobie radość wynikającą z powołania. Im cięższy jest krzyż, tym większe jest rozlanie łaski – przypomniał kapłanom bp Kamiński zachęcając do coraz większej gorliwości o powierzoną im owczarnię.

Jako przykład oddanej posługi kapłańskiej wskazał postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, oraz bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. – Ten ostatni pracując w naszej katedrze pozwala nam lepiej zrozumieć - jak cenna w Bożych oczach jest służba biednym i zagubiony, oraz jak ważną rolę mogą w naszym duszpasterstwie spełniać media diecezjalne – zwrócił uwagę biskup warszawsko-praski.

Przywołując z koli postać Stefana kard. Wyszyńskiego i jego zatroskanie o losy narodu i Ojczyzny podziękował kapłanom i katechetom, że wzięli w ostatnich tygodniach odpowiedzialność za młodzież i towarzyszyli jej w ważnych dla niej chwilach.

Zaapelował również o jedność diecezjalnego prezbiterium. – Do nas kapłanów, w pierwszej kolejności należy zastosować słowa św. Pawła Apostoła z Listu do Galatów „Jeden drugiego, brzemiona noście”. Bądźmy więc wyczuleni na sprawy naszego brata kapłana – zachęcał bp Kamiński.

Zwrócił uwagę na zaangażowanie ludzi świeckich oraz osób życia konsekrowanego którzy stanowią dla posługi kapłańskiej ważne wsparcie. - Dziękuję wam za wszą miłość i odpowiedzialność.

Uroczystą Mszę Krzyżma Świętego wraz z nim koncelebrowali bp pomocniczy Marek Solarczyk oraz biskup senior Kazimierz Romaniuk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

"Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie."

Dziś w Kościele: sobota, XIX tydzień zwykły
+ wspomnienie obowiązkowe św. Jacka, prezbitera 
+ Czytania liturgiczne (rok C, I):  Joz 24,14-29, Ps 16 (15),1b-2a i 5.7-8.11, Mt 19,13-15
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyZAPRASZAMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -