26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: grzech pedofilii godzi w godność młodego człowieka

Ocena: 0
499

W piątek, 8 marca, biskup warszawsko-praski przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej, która miała charakter ekspiacji za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

Fot. ks. Henryk Zieliński / Idziemy

W czasie liturgii polecano Bogu zarówno pokrzywdzonych, jak i krzywdzicieli, prosząc o ich nawrócenie.

W czasie rozważań podkreślono, że „Wykorzystanie niewinnych i bezbronnych, którym, najbardziej ze wszystkich, należy się sprawiedliwość wyrażana miłością, opieką i poszanowaniem godności – to niesprawiedliwość wołająca o pomstę do nieba”.

Poprzez ogólnopolski Dzień Modlitwy Wynagradzającej i Postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich Kościół stara się pomóc całemu społeczeństwu – powiedział bp Kamiński zwracając uwagę, że grzech pedofilii zdarza się w wielu środowiskach. 

– Dobrze, że Kościół stara się zmierzyć z tym problemem dając niejako przykład innym grupom, czy wspólnotom, by także one miały odwagę i siłę podjąć głęboką refleksję nad tym zjawiskiem w swoich szeregach. Potrzebny jest nam bowiem prawdziwy rachunek sumienia, a czas Wielkiego Postu stwarza ku temu dobrą okazję – powiedział biskup warszawsko-praski. 

Bp Kamiński podkreślił, że grzech wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży niszczy i poniża godność młodego człowieka.

W diecezji warszawsko-praskiej 27 września 2018 roku został wydany dokument „Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w Diecezji Warszawsko-Praskiej”. Ujmuje on zasady postępowania w pracy z niepełnoletnimi, oraz zawiera procedurę interwencji w przypadku uzyskania informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia. 

Przepisy przeznaczone są do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach i dziełach diecezji warszawsko-praskiej jako obowiązujące dla duchownych, świeckich wychowawców, nauczycieli, trenerów, animatorów, wolontariuszy, praktykantów i stażystów zatrudnionych na różnych stanowiskach i podejmujących różne zakresy odpowiedzialności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 maja

"Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka"

Dziś w Kościele: VI Niedziela Wielkanocna
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 15,1-2.22-29 ; Ps 67 (66),2-3.4-5.6 i 8 ; Ap 21,10-14.22-23 ; J 14,23-29.
+ komentarz Tygodnika Idziemy
+ komentarze Bractwa Słowa BożegoNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -