25 maja
poniedziałek
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: Dzień Pański nie może istnieć bez Eucharystii

Ocena: 0
664

Dla katolika Dzień Pański nie może istnieć bez Eucharystii, bo Ona jest źródłem, gdzie czerpie on moc do życia Ewangelią – podkreślił bp Romuald Kamiński na zakończenie procesji Bożego Ciała, która przeszła ulicami warszawskiej Pragi. Poprzedziła ją uroczysta Msza św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, którą koncelebrował także bp Marek Solarczyk.

fot. Flickr/ cco

W kazaniu przy czwartym ołtarzu ustawionym przed frontonem świątyni ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, bp Romuald Kamiński podkreślił, że tylko Jezus Chrystus może zaspokoić wszelkie godne potrzeby i tęsknoty człowieka oraz zaradzić codziennym troskom, niepokojom i słabościom. - Chrześcijanin – uczeń Jezusa powinien więc w pierwszej kolejności zapragnąć dobrego rozumienia daru Eucharystii i życia Nim. W Eucharystii Chrystus staje się bowiem nadzwyczajnie bliski i oddany człowiekowi – tłumaczył duchowny.

Odnosząc się do coraz częściej zdarzających się przypadków profanacji Najświętszego Sakramentu ostrzegł, że znieważanie Jezusa w Eucharystii dokonują ogromnego spustoszenia w duszy ludzkiej. - Naszą odpowiedzią powinno być jeszcze większe pragnienie przyjaźni z Jezusem Eucharystycznym – zaapelował.

Wspomniał o nierozerwalnym związku Eucharystii z sakramentem kapłaństwa. - Zrodziły się w tym samym momencie i jedno mają źródło. Nie ma bowiem Eucharystii bez kapłaństwa i kapłaństwo nie funkcjonuje bez Eucharystii – powiedział bp Kamiński.

Zwrócił uwagę, że istnieje zależność miedzy świętością kapłana sprawującego Eucharystię a stanem duchowym wspólnoty wiernych, której służy. - Dbałość o świętość kapłana, siostry zakonnej, misjonarza jest odwzajemniona w jakości naszego życia. Im zatem świętszy kapłan, tym świętsza jest rodzina, społeczeństwo, a nawet instytucja. Tego przecież potrzebujemy – stwierdził biskup warszawsko-praski.

Mówiąc o potrzebie praktyki adoracji Najświętszego Sakramentu zachęcał do uczenia dzieci, zwłaszcza pierwszokomunijnych, wartości tej formy modlitwy, by zachwyciły się w swoim życiu obecnością Jezusa w Eucharystii.

Podkreślił wartość Dnia Pańskiego apelując, by jego centrum była Msza św. - Dla wielu katolików Dies Dominica zaczyna istnieć bez Eucharystii, która jest fundamentem, gdzie człowiek może czerpać moc do zmagania z trudami codzienności. Tymczasem załatwianie przeróżnych spraw, handel, planowane inne obowiązki postawione w miejsce czasu na uwielbienie Boga i nasze osobiste spotkanie z Nim - prowadzą z konieczności do swoistej desakralizacji nas, którzy jesteśmy dziećmi Bożymi – ubolewał bp Kamiński.

Przyznał, że żadne nakazy nie sprowadzą dziś ludzi na uroczyste spotkanie z Chrystusem, tylko głęboka świadomość tego, czym jest Eucharystia. Potrzebna nam zatem solidna edukacja w tym względzie i osobisty wzór – stwierdził.

Nawiązując do obserwowanego w dzisiejszej dobie zagubienia antropologicznego bp Kamiński podkreślił, że jest jedna Prawda. – „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”, powiedział do nas Chrystus. Ci, co poznali Zbawiciela, niech będą uczciwymi świadkami Prawdy mającej swoje zakorzenienie w Ewangelii i Eucharystii – zaapelował biskup warszawsko-praski.

Przypomniał również o odpowiedzialności za wspólnotę, jaką jest Ojczyzna, Kościół i rodzina. – Sto lat temu, w 1920 roku, mimo bardzo wielu napięć ostatecznie zwyciężała potrzeba wspólnego działania dla dobra Ojczyzny. Warto o tym wspomnieć, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej – powiedział bp Kamiński.

Przestrzegł przed uzależnieniem od internetu oraz innych mediów elektronicznych, gier. - Oddawanie czasu i wyobraźni na zaborcze działania ich potęgi, sprawia że człowiek nie znajduje czasu do budowania właściwych relacji z Bogiem i bliźnimi – powiedział.

- Swoistą plagą można nazwać dziś chęć ustawicznego pokazywania siebie i informowania o swoich dokonaniach. Nawet istnieje przekonanie, że jak cię nie ma w mediach to pewnie nie istniejesz. Tymczasem popatrzmy na Jezusa, ukrytego pod postaciami chleba i wina – zaapelował bp Kamiński.

Podkreślił wartość małżeństwa i rodziny przypominając, że Bóg powierzył tej wspólnocie fundamentalne zadanie jakim jest poczęcie ludzkiego życia oraz troska o nie wyrażająca się w wychowaniu do dojrzałości i wypełnieniu swojego powołania. – Należy wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej zapewnić wszystko, co w ziemskim życiu jest tylko możliwe, bowiem tu jest fundament pomyślności poszczególnego człowieka i całego społeczeństwa. Stąd takie ustawiczne domaganie się o pierwszeństwo dla tzw. polityki prorodzinnej, czyli szeregu działań rządowych i samorządowych biorących rodzinę w opiekę – powiedział bp Kamiński.

Zaznaczył, że gwarantem trwałości i pomyślności małżeństwa i rodziny jest tylko Bóg. – Zanurzenie w Jego mocy i świętości uzdalnia tę wspólnotę do wypełnienia powierzonych zadań – powiedział biskup warszawsko-praski. Zaapelował jednocześnie do małżonków o wspólną modlitwę rodzinną, wspólne uczestnictwo w Eucharystii oraz wspólnotę stołu i zamieszkania.

Uroczystości zwieńczyło odśpiewanie Te Deum.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Poniedziałek, VII Tydzień Wielkanocny
+ dzień powszedni
Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi!
Ja zwyciężyłem świat

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dz 19,1-8; Ps 68,2-7b; J 16,29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter