25 lutego
wtorek
Wiktora, Cezarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński do katechetów: chrońcie młodzież przed tsunami informacji

Ocena: 0
307

Chrońcie młodzież przed zalewem niepotrzebnych informacji – zaapelował do katechetów bp Romuald Kamiński. W kaplicy kurialnej odbył się Adwentowy Dzień Skupienia dla nauczycieli religii z diecezji warszawsko-praskiej, w czasie którego naukę rekolekcyjną wygłosił wieloletni duszpasterz rodzin związany z Ruchem Światło-Życie ks. Marek Kruszewski.

fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl

Bp Kamiński zwrócił uwagę na zgubne skutki współczesnej kultury którą cechuje zalew niepotrzebnych informacji. – Odczytując znaki czasu trzeba nam chronić młodzież przed tym wielkim tsunami informacji, które codziennie zalewają umysł i serce targając człowiekiem. Większość z nich to wiadomości sprzeczne i z gruntu nieprzyjazne, bo one muszą się same wyżywić, a nie żyją z prawdy przez duże P, tylko z innego korzenia – zwrócił uwagę bp warszawsko-praski.

Przypomniał, że człowiek stoi w centrum nauki Chrystusa. – Bóg spotykając się z osobą nie rozpoczyna dialogu od wyższego poziomu, ale od tego, co stanowi fundament ludzkiego bytowania. Pyta najpierw: Czy masz co jeść? Czym masz gdzie głowę złożyć? Jak układa ci się z innymi? – zauważył bp Kamiński. Zachęcił także katechetów, by zanim zaczną mówić o Bogu, dostrzegli dziecko czy młodego człowieka w całej złożoności jego codziennego bytowania.

Abp Henryk Hoser z kolei wyraził wdzięczność katechetom za zaangażowanie i powiedział, że stanowią oni ważny filar w dziele przepowiadania Dobrej Nowiny. – W Afryce katechiści to była podstawa ewangelizacji i podobnie jest dziś w Europie. To właśnie oni niosą słowa prawdy, nadziei, ukojenia, sensu życia, a przede wszystkim są z młodzieżą, która ma dziś ogromne deficyty wychowawcze, bo w rodzinie nie otrzymują tego, co powinni, a szkoła nie jest również w stanie przekazać jej tego co potrzebne – powiedział duchowny. 

Zwrócił uwagę, że katecheci stoją na pierwszej linii frontu o Królestwo Niebieskie tocząc bój w warunkach często niezwykle trudnych. – Docieracie z przesłaniem Ewangelii tam, gdzie my nie jesteśmy wstanie dojść. Jesteście nie tylko nauczycielami, ale i świadkami tego, czym żyjecie. Przykład waszego życia jest często ukazywaniem horyzontów niewidzialności w konkretnym życiu – zauważył abp Hoser.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 lutego

Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich
Dziś w Kościele: wtorek, VII tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Cezarego z Nazjanzu, pustelnika
Czytania liturgiczne (rok A, II): Jk 4,1-10; Ps 55,7-11.23; Mk 9,30-37
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

+ Wielkopostne Kościoły StacyjneNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -