20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: Chrystus jest hojny dla szukających prawdy

Ocena: 0
1682

Jeśli człowiek w głębi serca pragnie poznać prawdę, Chrystus jest ogromnie hojny w udzieleniu tej łaski – podkreślił bp Romuald Kamiński. Zgodnie z tradycją, w święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyta Stein), biskup warszawsko-praski w sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannej spotkał się z uczestnikami 35. Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin, wraz którą idzie 12. Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych.

fot. freelyphotos

W homilii bp Kamiński podkreślił, że rodzina jest najważniejszą wspólnotą na drodze ludzkiego życia. Zwrócił uwagę, że miejscem, które sprzyja scalaniu więzi między jej członkami, jest wspólny stół. – Przez wieki zawiązywały się przy nim niepowtarzalne więzy międzypokoleniowe, które były siłą dla poszczególnych członków. Rodzina stanowiła monolit: jeden drugiego umacniał, jeden o drugim wszystko wiedział, nie było więc zaskoczenia, jeśli pojawiały się jakieś trudne sytuacje w jego życiu. Człowiek nigdy nie pozostawał sam ze swoimi problemami. Mógł się na kimś oprzeć – mówił biskup warszawsko-praski, zachęcając pielgrzymów, by dbali o więzi w swoich rodzinach.

Przywołując przykład św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), zamordowanej w Auschwitz-Birkenau, zacytował jej myśl, że ten, kto szuka prawdy, zawszą ją odnajdzie. – Tysiące ludzi usprawiedliwia swój brak wiary warunkami w których żyli czy brakiem świadectwa innych. Tymczasem Edyta Stein pokazuje, że jeśli człowiek w głębi serca pragnie poznać prawdę, a więc poznać Boga i zbliżyć się do Niego, a poprzez to również do drugiego człowieka, wówczas Chrystus jest ogromnie hojny w udzieleniu tej łaski. Bóg nie tylko umożliwia odkrycie źródła, ale również formułuje wewnętrznie człowieka, by mógł tę łaskę przyjąć – zaznaczył biskup warszawsko-praski.

Zaapelował do pielgrzymów, by za wstawiennictwem Św. Teresy Benedykty modlili się za wszystkich, którzy nigdy nie poznali Boga, bądź zagubili się na drodze życia.

Odniósł się również do kwestii powołań. Podkreślił, że dotyczy ona wszystkich członków Kościoła. – Każdy ochrzczony obdarzony jest jakimś powołaniem, a więc otrzymał do Boga konkretną misję do spełnienia na ziemi: do bycia małżonkiem, dyrektorem, kierowcą, kapłanem czy osobą konsekrowaną. Naszym zadaniem jest nie tylko rozpoznać to zaproszenie, ale również je wypełnić. Na tym polega odpowiedzialność. Jeśli ktoś zbacza z drogi powołania, wówczas szkodę ponosi nie tylko on sam, ale i cała wspólnota Kościoła – zwrócił uwagę bp Kamiński.

35. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin wyszła z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie 5 sierpnia. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 14. sierpnia. Wraz z nimi podąża po raz 12. Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. W tym roku pątnikom przyświeca hasło „Rodzina przeniknięta Duchem Świętym”. We wtorek na wałach Jasnej Góry pielgrzymów diecezji warszawsko-praskiej powita bp Marek Solarczyk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter