17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: być świętym to być coraz bardziej przemienionym

Ocena: 0
734

Być świętym to być coraz bardziej przemienionym przez Chrystusa – powiedział bp Romuald Kamiński. W czasie uroczystej Mszy Świętej w parafii św. Franciszka z Asyżu na stołecznym Tarchominie poszczególne stany Kościoła oraz grupy społeczne i zawodowe specjalnym aktem oddały się Najświętszemu Sercu Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

W homilii biskup warszawsko-praski podkreślił, że wiara to nieustanne kroczenie za Chrystusem, który jest jedynym źródłem miłości i życia. – Poprzez akt intronizacji, czyli wywyższenie Jezusa, wyrażamy pragnienie i wolę, by stał się On centrum naszego życia. Poprzez tą decyzję obieramy niejako właściwy kierunku – powiedział bp Kamiński zwracając uwagę, że jedna deklaracja nie załatwia całej sprawy. – W związku z tym, że jesteśmy słabi i grzeszni, raz wybrawszy Jezusa Chrystusa trzeba nam nieustannie potwierdzać tę decyzję w naszym życiu poprzez codzienne czyny – mówił duchowny.

Wskazując na przykład św. Pawła, który z faryzeusza stał się Apostołem Narodów – bp Kamiński przekonywał, że łaska Boża jest w stanie całkowicie przemienić człowieka. – Jeśli poddamy się jej, to pochłonie nas niczym ogień świecę, sprawiając, że będzie w nas coraz mniej starego człowieka – człowieka grzesznego, buntowniczego, pysznego, a coraz więcej Zbawiciela – powiedział biskup warszawsko-praski zachęcając do uległości wobec Bożej woli.

– Jezus potrafi właściwie wykorzystać wszystkie talenty, które w nas złożył tak, by służyły nam i innym – przekonywał kaznodzieja.

Przypomniał, że celem ludzkiego życia jest świętość. – Mamy stawać się na wzór Boga, który jest święty. Będzie to możliwe o tyle, o ile poddamy się działaniu Jezusa, o ile On będzie w nas mieszkał i poprzez nas działał w tym świecie – tłumaczył bp Kamiński.

– Wybierając Chrystusa jesteśmy zaproszeni do swoistego apostolat, który pójdzie do wspólnot małżeńskich, do rodzin, do szkół, biur, na uczelnie, a więc wszędzie tam dokąd nas wiedzie nasza codzienność. Nie musimy tam robić rewolucji. Moc, którą mamy w sobie dzięki temu, że Chrystusa w nas żyje, będzie przemieniać ludzkie serca. Będziemy tworzyć to, co Sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński nazywał ‘cywilizacją miłości’ – powiedział biskup warszawsko-praski.

Do aktu intronizacji Najświętszego Serca Jezusa parafia św. Franciszka z Asyżu przygotowywała się przez specjalne rekolekcje, które poprowadził o. Waldemar Sojka CSsR.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu.

Dziś w Kościele: poniedziałek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 6,1-10; Ps 98 (97),1bcde. 2-3b.3c-4; Mt 5,38-42.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)