25 maja
piątek
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp K. Nitkiewicz: katecheta powinien ukazywać piękno człowieczeństwa

Ocena: 0
1287
Katecheta winien ukazywać swoją postawą piękno człowieczeństwa – powiedział 27 sierpnia w Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz. 20150827 23:15
apis (KAI) / Sandomierz, sg


Przed rozpoczęciem nowego roku katechetyczno-formacyjnego odbyła się tam kongregacja dla katechetów świeckich, osób zakonnych i księży uczących religii.

Spotkanie rozpoczęła wspólna Eucharystia, której w bazylice katedralnej przewodniczył biskup sandomierski. W homilii mówił on o współczesnych wyzwaniach stających przed uczącymi religii oraz misji ewangelizacyjnej katechetów, którą realizują wobec dzieci, młodzieży i całej wspólnoty parafialnej.

– Katecheta staje często przed dylematem, jaką postawę przyjąć wobec trudnych, agresywnych, lekceważących wszystko uczniów. Rygoryzm i pobłażliwość stanowią niejako dwa bieguny, między którymi przebiega przestrzeń możliwych interwencji. Chrystus czasami podnosił głos, karcił niewłaściwy sposób postępowania, miał jednak zawsze na względzie zbawienie człowieka i jego dobro – przypomniał kaznodzieja.

Zwrócił uwagę, że "Chrystus nie był do nikogo uprzedzony, nie przechodził obojętnie wobec dziejącej się krzywdy. Pragnął poruszyć serca nawet tych, dla których wszystko było obojętne". – On – Syn Boży ukazywał w ten sposób najpiękniejszy wymiar człowieczeństwa. Katecheta powinien podążać tą samą drogą – zaapelował mówca.

W dalszej części kazania podkreślił problem ludzi wykluczonych i zachęcał nauczycieli religii, odpowiedzialnych za wychowanie dzieci i młodzieży, by współpracowali w duchu Ewangelii z rodzicami, nauczycielami i duszpasterzami.

– Dzisiaj mówimy często o ludziach wykluczonych. Wykluczenie może wynikać ze skrajnego ubóstwa, popełnionych czynów, nałogu, pochodzenia czy przekonań. To jednak nie wszystko. Dramat wykluczenia zaczyna się niestety już w szkole i dotyczy spraw pozornie błahych, mało istotnych. Jego toksyczne ziarno kiełkuje wśród uczniów, będąc przyczyną cierpień i dramatów. Wydaje się, że programy głoszące walkę z przemocą bardziej ideologizują ten problem niż zapobiegają eskalacji wykluczeń – ostrzegał bp Nitkiewicz.

Zaznaczył, że w tej sytuacji "katecheta we współpracy z rodzicami, nauczycielami i duszpasterzami ma obowiązek podejmowania konkretnych działań w duchu Ewangelii, nie może umywać rąk". Zdaniem kaznodziei katecheta musi "reagować, broniąc pokrzywdzonych i wskazywać na niewłaściwość jakiejkolwiek przemocy, najmniejszego nawet wykluczenia czy dyskryminacji". – Tego domaga się od nas Chrystus. Jednocześnie katecheta winien ukazywać swoją postawą piękno człowieczeństwa – podkreślił biskup.

Druga część spotkania katechetycznego odbyła się w auli Katolickiego Domu Kultury w Sandomierzu. We wprowadzeniu bp Nitkiewicz wskazał główne priorytety katechezy i zadania, jakie z nich wypływają dla katechizujących i uczniów w nadchodzącym roku katechetycznym i formacyjnym.

Podczas spotkania szczególne podziękowania za zaangażowanie w działania katechetyczne złożono nauczycielkom religii: Agacie Bazak ze Staszowa, Iwonie Hebdzie z Dwikóz oraz Małgorzacie Łabuz i Lidii Mieczyńskiej z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Obecnie w szkołach na terenie diecezji sandomierskiej posługuje blisko 600 katechetów, w tym katecheci świeccy, osoby zakonne i księża.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły