19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Jezierski: Rezygnujmy ze schematów

Ocena: 0
693

– Trzeba rezygnować z tych obyczajów, schematów i aksjomatów, które stały się martwe, choć są mocno kościelnie zakorzenione – mówił dziś bp Jacek Jezierski.

2016-01-24 23:59
am / Warszawa (KAI), mz

Członek Rady KEP ds. Ekumenizmu wygłosił kazanie podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które odbyło się w parafii Kościoła ewangelicko-reformowanego w Warszawie.

Odwołując się do opisanego w Ewangelii spotkania Jezusa z Samarytanką bp Jezierski podkreślił, że "pomimo potencjalnych uprzedzeń, mimo realnego konfliktu religijnego, pomimo początkowej wzajemnej obcości, Jezus i Samarytanka rozmawiali o sprawach dla każdego istotnych". – Jest charakterystyczne, iż Jezus przekraczał zwyczajowe standardy, które uniemożliwiały dialog. Podobnie reagowała Samarytanka. Jest tu wskazanie również i dla nas – zauważył biskup elbląski.

Jak zaznaczył, „trzeba rezygnować z tych obyczajów, schematów i aksjomatów, które stały się martwe, choć są mocno kościelnie zakorzenione. Trzeba z nich rezygnować, gdy stają na drodze ku jedności, trzeba z nich rezygnować w imię prawdy i ducha Ewangelii”.

Przykładem osoby żyjącej ponad podziałami, zdaniem bp. Jezierskiego, jest Anna German – artystka znana nie tylko w Polsce, ale także w Rosji i w innych krajach byłego ZSRR. W jej rodzinie, po obu stronach, byli menonici, luteranie i baptyści. Piosenkarka, tak jak kiedyś jej babcia, przyjęła jako dorosła chrzest i dołączyła do Kościoła adwentystów. – Anna German wzrastała w chrześcijańskim otoczeniu. W trudnych warunkach II wojny światowej i reżimu stalinowskiego. Otrzymała fundamenty religijne, a przede wszystkim wzór życia chrześcijańskiego. Wiele zawdzięczała tu swojej babci. Egzemplarz jej Biblii otrzymała do rąk w chorobie. Wówczas pochłonęły ją psalmy. Komponowała do nich melodie. Śpiewała je. Nagrywała swój śpiew na taśmę magnetofonową. Zmagając się z chorobą, Anna German odkryła bardziej piękno modlitwy Izraela, która też stała się modlitwą chrześcijan, tak bliską chrześcijanom reformacji – mówił ordynariusz elbląski. Dodał, że po śmierci dla Anny German znalazło się miejsce na warszawskim cmentarzu ewangelicko-reformowanym.

Członek Rady KEP ds. Ekumenizmu podkreślił, że bez codziennej modlitwy przestajemy być ludźmi religijnymi, którzy przestają reagować na promień światła wiary. Ekumenia – jak powiedział – wymaga spotkań, dialogów, współpracy, ale również modlitwy. Modlitwy za siebie nawzajem, ale też modlitwy wspólnoty modlitwy – nabożeństw ekumenicznych – dodał bp Jezierski.

Wskazał, że czytając Ewangelię św. Jana, uświadamiamy sobie, że prawdziwy kult Boga nie jest koniecznie związany z miejscem. – Jest to cześć oddawana Bogu Ojcu przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym, w Duchu i w prawdzie (J 4,24) – podkreślił.

Homilię bp Jezierski zakończył fragmentem modlitwy Kościoła Reformowanego z Francji (1963): „Panie, nie dozwól byśmy się przyzwyczaili do naszych podziałów […] mocą Twoją, Panie […] zbierz razem Twoją rozproszoną owczarnię pod jedyną władzą Twojego Syna […]”.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, trwający w dniach 18-25 stycznia, odbywa się pod hasłem "Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana".

W ekumenicznych nabożeństwach, odbywających się w świątyniach różnych wyznań chrześcijańskich, uczestniczą wyznawcy Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościoła katolickiego.

Zgodnie z decyzją Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej ofiary zebrane podczas nabożeństw ekumenicznych odbywających się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zostaną przekazane na rzecz uchodźców przebywających w obozach w krajach Bliskiego Wschodu.

Wpłaty można dokonywać także na konto Polskiej Rady Ekumenicznej (mBank SA, nr 42 1140 1010 0000 5437 0700 1001 z dopiskiem „pomoc dla uchodźców”) lub bezpośrednio w biurze Rady. Zebrane ofiary przekazane zostaną osobom potrzebującym za pośrednictwem Bliskowschodniej Rady Kościołów z siedzibą w Bejrucie w Libanie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter