13 sierpnia
sobota
Diany, Hipolita, Poncjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Jeż: obojętność religijna młodych wyzwaniem dla Kościoła

Ocena: 5
484

„Obojętność religijna wśród młodego pokolenia jest wielkim wyzwaniem, stojącym dziś przed Kościołem" – powiedział podczas briefingu w Rzymie bp Andrzej Jeż. Ordynariusz tarnowski przedstawiał dziś w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia punkt widzenia czwartej i ostatniej już grupy polskich biskupów, przybywających z wizytą ad limina Apostolorum.

Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr

Relator grupy biskupów z metropolii katowickiej i krakowskiej wskazał, że zjawisko obojętności religijnej, które było bardzo mocne w Kościołach Zachodu już od wielu lat, „zaczyna bardzo mocno nam doskwierać”. Przestrzegł, że „to nie jest kwestia walki z Kościołem, nawet wśród młodego pokolenia”.

To jest obojętność, która ma wymiar metafizyczny. Obojętność na tematy religijne nie pozwala nam, pomimo zaangażowanych form duszpasterstwa młodzieży, na nawiązanie relacji z młodym pokoleniem. Myślę, że jest to bardzo duże wyzwanie stojące przed Kościołem. Gdzie znaleźć punkty wspólne, gdzie można znaleźć pas transmisyjny do młodego pokolenia, jeżeli obojętność religijna powoduje, że nie mamy punktów zaczepienia do ewangelizowania?

– pytał bp Jeż.

Jednocześnie zwrócił uwagę na olbrzymie zmiany w dziedzinie zaangażowania świeckich w życie Kościoła. Jeszcze 50, 60 lat temu w parafiach byli jedynie ministranci. Dziś mamy całą paletę różnych grup modlitewnych i ewangelizacyjnych, „bardzo duże zaangażowanie osób świeckich”. Może tu jednak „następować pewne napięcie”. 

Z jednej strony świeccy chcą coraz bardziej zaistnieć w przestrzeni życia eklezjalnego, z drugiej strony pasterze – biskupi, kapłani – mogą być zaskoczeni tą aktywnością i obawiać się, że utracą prymalną rolę pasterza w kierowaniu daną wspólnotą.

– zauważył bp Jeż. Wyraził jednak przekonanie, że zwycięży duch wspólnoty, „uszanowanie poszczególnych charyzmatów” i ich wzajemne przenikanie.

Mówiąc o polskiej rodzinie, zauważył, że „na przestrzeni kilkudziesięciu lat ona także przeżywa olbrzymie zmiany”. W południowej Polsce są jeszcze „aktywne rodziny wielopokoleniowe, które dawały możliwość budowania relacji międzypokoleniowych”, a także „w wymiarze socjologicznym i kulturowym były gwarantem stabilności i ciągłości”.

Dzisiaj zauważamy, że rodziny wielopokoleniowe rozpadają się z tego powodu, że jest potężna migracja zarobkowa. Przemieszczanie się, oderwanie od korzeni powoduje, że mamy nowe wyzwania, gdy chodzi o duszpasterstwo rodzin. Rzeczywistość pandemii jeszcze bardziej ujawniła te słabe miejsca rodziny, ale także wielkie potrzeby budowania relacji.

– zaznaczył ordynariusz tarnowski, dodając że „mamy bardzo dużo inicjatyw duszpasterskich”, gdy chodzi o zajęcie się rodzinami.

Odnosząc się do kwestii „szeroko rozumianej ochrony życia”, zapewnił, że „Kościół będzie zawsze głosił prawo człowieka do życia i ochronę życia od naturalnego poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Spośród wyzwań wymienił „poważne problemy ze zdrowiem psychicznym”, które ma już „około 30 procent młodych ludzi”. Odpowiedzią Kościoła jest propozycja różnych poradni specjalistycznych.

Ale wydaje mi się, że problem sięga głębiej: struktury ontycznej człowieka i jego duchowości, bowiem oderwanie od Boga powoduje, że człowiek nie jest w stanie poradzić sobie sam ze sobą w wymiarze różnych wyzwań, które go dotykają.

– powiedział hierarcha.

 

Z kolei biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej bp Wiesław Lechowicz podkreślił, że „celem wizyty ad limina jest wejście w jeszcze większą komunię z Kościołem powszechnym, aby ożywić w sobie i w innych pragnienie bycia misjonarzem, apostołem i ewangelizatorem"

Hierarcha przyznał, iż biskupi ufają, że spotkania odbywać się będą w duchu synodalności.

Chciałbym, abyśmy w tym duchu przeżywali naszą wizytę ad limina apostolorum, aby były to spotkania, gdzie będziemy się wzajemnie słuchać i gdzie będziemy próbować rozeznawać, co w danych okolicznościach i wobec konkretnej sytuacji uczynić.

– powiedział biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej.

 

Bp Lechowicz zwrócił uwagę, że chodzi o to, aby „żyć w większej komunii, żeby bardziej uczestniczyć i żeby włączać się w misje”. Podkreślił, że jest to cel posługi duszpasterskiej każdego biskupa, ale także osób świeckich.

Zaznaczył, że spotkania z przedstawicielami Ojca Świętego i z samym papieżem mają na celu to, aby „wejść w jeszcze większą komunię z Kościołem powszechnym, żeby w sobie i w innych ożywić większe pragnienie uczestniczenia w życiu Kościoła, aby nie stać z boku i nie być biernym. I wreszcie, aby ożywić w sobie pragnienie bycia misjonarzem, apostołem i ewangelizatorem”.

O spotkaniu biskupów w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka opowiedział podczas briefingu abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. „Ta dykasteria interesowała się sytuacją Kościoła w Polsce, społeczeństwa polskiego, w czasie pandemii"– przyznał. Dodał, że 2 lutego br. odbyła się wideokonferencja nt. pandemii, podczas której wraz z przedstawicielami dykasterii została omówiona sytuacja w Kościołach lokalnych i w społeczeństwie polskim.

Wtedy abp Gądecki przedstawiał sprawę w skali całej Polski, mówił o pewnych symetrycznych działaniach Kościoła, władz państwowych i sanitarnych, że było to współdziałanie w walce z zagrożeniem z pandemią.

– powiedział abp Skworc.

Metropolita katowicki zaznaczył, iż zrelacjonował w dykasterii to, jak Kościół w Polsce włączył się w propagowanie akcji szczepień.

Abp Skworc przyznał, że Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka zaproponowała podczas spotkania, aby biskupi przedstawili propozycje tematów do dyskusji. „Zaproponowaliśmy takie tematy do dyskusji jak: zaangażowanie Kościoła w gwałtowne procesy gospodarczo-społeczne, działania Kościoła w konkretnej sytuacji ekologicznej na rzecz troski o wspólny dom w duchu encykliki Laudato si’, depopulacja i starzenie się społeczeństwa, duszpasterstwo i aktywizacja seniorów w Kościele” – powiedział metropolita katowicki.

Galeria zdjęć - link (fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr).

Przeczytaj także: Czwarta grupa biskupów rozpoczęła wizytę ad limina Apostolorum (zdjęcia)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 sierpnia

Sobota, XIX tydzień zwykły
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 19, 13-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz



POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter