20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Jarecki podczas Gorzkich Żali odniósł się do sytuacji w polskim sądownictwie

Ocena: 0
586

– W naszej ojczyźnie dzisiaj trwa burzliwy, wzniecający konflikty społeczne proces zmian w sądownictwie. Każda ze stron sporu, bo jest taki spór, kryje się w jakichś okopach argumentów, często ideologicznych – mówił bp Jarecki podczas nabożeństwa. Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej głosi kazania pasyjne podczas nabożeństwa Gorzkich Żali w bazylice Krzyża Świętego w Warszawie. W niedzielę 18 marca, komentując sąd nad Jezusem, odniósł się również do trwającej w Polsce dyskusji o sądownictwie.

fot. wikipedia by Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl

– Osądzenie Boga-człowieka, wcielonej Niewinności, i wydanie na Niego śmiertelnego wyroku, jest najbardziej niesprawiedliwym wyrokiem w historii ludzkości. Już samo to, że człowiek osądza Boga wcielonego, należy do największych paradoksów w historii – powiedział bp Jarecki.

Odnosząc się do tej sceny, wezwał do modlitwy: „przede wszystkim za tych wszystkich, którzy są zaangażowani w wykonywanie władzy sądowniczej, trzeciej władzy zorganizowanej w państwie, społeczności. Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, gdyż nie jest to zadanie hierarchicznego Kościoła, modlimy się o bezstronność, o właściwe, solidne rozeznanie każdej sprawy oraz o wydawanie sprawiedliwych wyroków”.

Biskup zaznaczył, że sprawa dotyczy godności człowieka. – Niesprawiedliwym wyrokiem można człowieka zranić, odebrać mu zaufanie do drugiego człowieka, do instytucji państwa, a nawet doprowadzić do kompletnego załamania, do zniszczenia w nim nadziei na przyszłość – przestrzegał kaznodzieja.

– W naszej ojczyźnie dzisiaj trwa burzliwy, wzniecający konflikty społeczne proces zmian w sądownictwie. Każda ze stron sporu, bo jest taki spór, kryje się w jakichś okopach argumentów, często ideologicznych. Zadajemy pytanie, czy przeprowadzane reformy służą człowiekowi, przeciętnemu obywatelowi. A my modlimy się, by one służyły każdemu człowiekowi, by nie było w naszym kraju niesprawiedliwych wyroków – zaznaczył biskup.

Wskazał na kondycję człowieka osądzonego niesprawiedliwie: „W jakim stanie znajduje się człowiek, który nie popełniając zbrodni, przeżył kilka czy kilkanaście lat w więzieniu? Jaki jest jego stan duchowy, psychofizyczny, jakie zaufanie do drugiego człowieka, do instytucji, do sądu? Mój Boże, żeby czegoś takiego nie było w naszej ojczyźnie!”.

Kaznodzieja nawiązał do postaci Piłata: „Modlimy się o to, by adwokaci, sędziowie, prokuratorzy, wszyscy pracujący w sektorze sądownictwa, nie ulegali nigdy lękowi Piłata. Ewangelista zaznacza, że wiedział on, iż arcykapłani wydali Jezusa przez zawiść. Sam Piłat po rozmowie z Jezusem powiedział: ‘Ja nie znajduję w Nim żadnej winy’. Nawet zasugerował arcykapłanom uwolnienie Jezusa. Jego żona oświecona we śnie przesłała mu ostrzeżenie ‘nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym’. A jednak uległ”.

– Uległ presji nienawidzących Jezusa elit religijnych oraz tłumu przez nie podburzonego. Pewnie za bardzo cenił sobie sprawowany urząd. Nie chciał go utracić. Nie chciał mieć problemów. Uległ szantażowi Żydów. Kiedy usiłował Jezusa uwolnić, usłyszał słowa ‘Jeśli Go uwolnisz, nie jesteś przyjacielem cezara. Każdy, kto się czyni królem, sprzeciwia się cezarowi’. Można powiedzieć, że Żydzi zastosowali wobec Piłata szantaż polityczny, a on niestety mu uległ, wydając im niewinnego Jezusa na śmierć – zaznaczył bp Jarecki.

Wskazał na znaczenie organów sprawiedliwości: „Misja sędziego, prokuratora, jest misją bardzo szlachetną i bardzo wymagającą zarazem. Powinni oni być sługami prawdy, kierować się głosem dobrze ukształtowanego sumienia i sprawiedliwych praw. Powinni potrafić dokonać rozeznania, wniknięcia w sytuację człowieka, który jest oskarżany o popełnienie przestępstwa i orzec o jego odpowiedzialności za dany czyn”.

Hierarcha, nawiązując do ewangelii z dnia, odniósł się do trendów nacjonalistycznych: „Dzisiejsza ewangelia przypomina nam o uniwersalizmie chrześcijańskim. Jest także przestrogą przed tworzeniem chrześcijaństwa narodowego czy tym bardziej narodowego Kościoła. Wszak Pan Jezus w tejże ewangelii powiedział ‘Gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie’. Nie powiedział, że przyciągnie tylko czy bardziej Żydów, Semitów, Słowian, Azjatów, Polaków. Nie. Powiedział: ‘Przyciągnę wszystkich’. Także na uniwersalizm zbawienia w Chrystusie powinniśmy się nawracać”.

– Nie jesteśmy nadzwyczajni. W naszej ojczyźnie nieraz lansowane są przez niektóre środowiska takie koncepcje. Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie staliśmy się wszyscy synami Bożymi, prawdziwymi dziećmi Boga Ojca. Uniwersalizm chrześcijaństwa oczywiście nie wyklucza tego, że jesteśmy dziećmi naszej ziemskiej ojczyzny. Dziećmi ojczyzny Polski. Trzeba uczynić syntezę uniwersalizmu chrześcijaństwa z polskością, z miłością do ojczyzny – zaznaczył bp Jarecki.

***

Nabożeństwo Gorzkich Żali zostało opracowane przez ks. Wawrzyńca Benika ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz odprawiono je 13 marca 1707 r. w kościele św. Krzyża, którym opiekują się księża misjonarze.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter