19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Jarecki: Kościół nie życzy sobie, by mieć polityczną reprezentację

Ocena: 0
711

„Kościół hierarchiczny nie powinien brać strony jednej opcji politycznej, programu jednej partii, bo Kościół nie życzy sobie, aby mieć swoją partyjną, polityczną reprezentację. Choćby partia polityczna w 90 procentach pokrywała się z nauczaniem Kościoła, to ona nie jest reprezentacją polityczną Kościoła katolickiego. Kościół sobie tego nie życzy" – powiedział bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, podczas briefingu dotyczącego wizyty ad limina apostolorum trzeciej grupy biskupów, który miał miejsce 20 października w siedzibie Radia Watykańskiego.

Fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr

Na początku briefingu abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, opowiedział o wizycie w Kongregacji ds. Biskupów. Stwierdził, że odbyła się ona wokół tematu, jak odbudować autorytet biskupa i Episkopatu w Polsce.

Jako biskupi zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy adresatami dość mocnej krytyki, i to wcale nie tylko z zewnątrz Kościoła, ale także z jego wnętrza. Ta krytyka ma wiele płaszczyzn. Ta, która może budzić najwięcej zainteresowania mediów, to jest nasze reagowanie adekwatne, albo nie zawsze adekwatne do tematu wykorzystywania nieletnich przez księży. Ale są też jeszcze inne tematy: naszego mniejszego czy większego uwikłania w politykę.

– zaznaczył.

 

Metropolita łódzki przyznał, że niełatwo dzisiaj się przewodzi Kościołowi, bierze za niego odpowiedzialność. „Nie jest łatwe prowadzić Kościół do ewangelizacji” – dodał.

Abp Ryś zwrócił również uwagę, że z kolei wizyta w Sekretariacie Stanu była pomocna do tego, by jeszcze raz przemyśleć wzajemne relacje państwo-Kościół.

Musi to być relacja dwóch bytów autonomicznych współpracujących, ale nie oczekujących – zwłaszcza po stronie Kościoła – szczególnych dobrodziejstw czy przywilejów.

– podkreślił.

Relacjonując rozmowy w Watykanie również bp Jarecki podjął temat stosunków państwo-Kościół.

Mówiliśmy o tym, że nie powinien Kościół hierarchiczny brać strony jednej opcji politycznej, programu jednej partii, bo Kościół nie życzy sobie, aby mieć swoją partyjną, polityczną reprezentację. Choćby partia polityczna w 90 procentach pokrywała się z nauczaniem Kościoła, to ona nie jest reprezentacją polityczną Kościoła katolickiego. Kościół sobie tego nie życzy.

- oświadczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. „Kościół nie życzy sobie także obrony politycznej swojej działalności. On pragnie mieć tylko wolność prowadzenia misji ewangelizacyjnej" - dodał.

Bp Jarecki poinformował, że podczas rozmów poruszył kwestię sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

„Niektórzy mówią, że to jest kwadratura koła", polegająca na tym, że trzeba „pogodzić konieczność ze strony państwa obrony granic Polski i Unii Europejskiej, a z drugiej strony - konieczność i obowiązek troski o człowieka, który jest w potrzebie, kierując się wartościami ogólnoludzkimi, tym bardziej chrześcijańskimi" - stwierdził hierarcha. „Doszliśmy do wniosku, że niezbędna jest także współpraca między Kościołem a państwem" - dodał.

Bp Jarecki zaznaczył, że podczas spotkań w dykasteriach odczuwa się „autentyczną atmosferę synodalną”.

W dykasteriach odczuwa się autentyczną atmosferę podążania razem, okazywania wspólnej troski o Kościół oraz wspólnej modlitwy i zastanawiania się nad tym, jak Kościół powinien prowadzić swoją misję ewangelizacyjną w dzisiejszym świecie.

– powiedział. Dodał, że papież Franciszek prosił, aby duch synodalności objął także środowisko biskupów.

 

Bp Jarecki wyjaśnił, że podczas wizyty w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju zwrócił uwagę na to, aby w swojej misji ewangelizacyjnej biskupi nie byli oderwani od konkretnej rzeczywistości, w której żyje się w Polsce.

Bp Jarecki wyraził przekonanie, że w misji ewangelizacyjnej nie można być oderwanym od konkretnej rzeczywistości, w jakiej żyjemy", a Kościół nie może troszczyć się tylko o siebie, bo ma misję w świecie". Chodzi o to, wskazał, byśmy nie byli Kościołem w chmurach, ale na ziemi".

Biskup pomocniczy z Warszawy dodał, że w czasie rozmów poruszył kwestię konieczności krzewienia nauczania społecznego Kościoła.

Bp Jarecki ujawnił, że więcej pozytywów o Kościele polskim przedstawiali reprezentanci kongregacji niż biskupi.

W kilku kongregacjach padły słowa: „jesteście w porównaniu z innymi krajami mocnym Kościołem, prężnym".

- relacjonował hierarcha.

Wśród rad usłyszeli, „by biskup nie rezygnował ze swoich uprawnień, nie zezwalał na wszystko, co sugerują mu różnego rodzaju środowiska" - dodał.

Biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej stwierdził też, że „nie wystarcza powtarzać wartości, ale trzeba z tymi wartościami dotrzeć do młodego pokolenia". Trzeba przy tym - jego zdaniem - używać odpowiedniego języka, bo „dotychczasowy język, dotychczasowa argumentacja wielu ludzi nie przekonuje". Jak zaznaczył, gdyby było inaczej, to nie opuszczaliby Kościoła i katechezy. Za najsłabszą stronę uznał to, że duszpasterze często nie potrafią za sprawą odpowiedniego języka i argumentacji pomóc młodzieży.

W czwartek przed południem trzecia grupa polskich biskupów spotka się z papieżem Franciszkiem.

Galeria zdjęć - link (fot. BP KEP, episkopat.pl/Episkopat News/ Flickr).

Bp Jarecki po spotkaniu w Kongregacji ds. Integralnego Rozwoju i innych dykasteriach:

 

Przeczytaj także: Kard. Nycz: dziękujemy Bogu i Matce Bożej za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i M. Czackiej (zdjęcia)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter