28 maja
niedziela
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Janocha: wiara jest drogą pod prąd

Ocena: 4.4
469

„Wiara jako droga pod prąd, która budzi śmieszność. Im bardziej pod prąd, tym większa siła oporu, tym większy sprzeciw i pokusa, żeby się poddać, ustąpić, dać się ponieść szerokiej fali” – powiedział bp Michał Janocha podczas centralnego nabożeństwa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które było sprawowane w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie w niedzielę 23 stycznia.

Fot. PAP/Marcin Obara

Prawosławna kolęda w wykonaniu chóru cerkiewnego zabrzmiała na powitanie gości z różnych Kościołów, którzy przybyli na centralne nabożeństwo do cerkwi na warszawskiej Pradze. Gospodarzy reprezentowali hierarchowie: abp Abel, ordynariusz lubelski i chełmski, biskup Paweł, ordynariusz hajnowski, oraz licznie zgromadzone duchowieństwo prawosławne.

Na początku odczytano list metropolity Sawy, w którym hierarcha przestrzegał, że „osiągnięcie jedności nie jest możliwe przez odrzucenie fundamentalnych norm moralności chrześcijańskiej i dostosowanie się do ciągle zmieniających się prądów w człowieczeństwie. Nie mamy innych norm, ani innego fundamentu, bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus”.

Metropolita przypomniał, że „wiedza ludzka powinna ustąpić mądrości Bożej, a każdy z nas powinien starać się być we współczesnym świecie przykładem miłości nie z tego świata”.

Homilię wygłosił bp Michał Janocha, biskup pomocniczy warszawski z Kościoła Rzymskokatolickiego. Hierarcha nawiązał do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”.

Wędrówka Mędrców do Betlejem jest wielką metaforą wiary jako drogi ku światłu.

– powiedział biskup. Zwrócił uwagę, że Trzej Królowie byli mędrcami znającymi wielką księgę natury, czyli księgi nieba, ale także wielką księgę kultury, czyli wielką księgę narodu żydowskiego – czwartą Księgę Pustyni, którą za Septuagintą nazywamy Księgą Liczb. Ta wiedza obu ksiąg pozwoliła im odczytać znaczenie wielkiego znaku na niebie i proroctwa: „Wzejdzie gwiazda z Jakuba, z Izraela podniesie się berło”.

Czy nasze pokolenie coraz bardziej oderwane od księgi natury i od księgi kultury, księgi kultu, czy nasze pokolenie tworzące sztuczne nieba na obraz swoich małych pragnień i karmione treścią popkultury płaskiej jak ekran smartfona, czy nasze pokolenie jest jeszcze w stanie odczytać wielkie znaki czasu?

– pytał z zaniepokojeniem biskup Janocha.

Biskup zwracał uwagę, że wiara Mędrców może być dla nas przykładem jak należy podążać za gwiazdą, być wiernym jednej gwieździe, tej jednej spośród milionów. „Iść za nią w skwarze dnia i w chłodzie nocy, w radosnym uniesieniu i w codzienności, i w mroku zwątpienia. Iść za nią nawet wtedy, gdy na niebie pojawiają się nowe efektowne gwiazdy, za którymi podążają tłumy”. Biskup przypomniał sentencję Stanisława Jerzego Leca: „Im ciemniej dokoła, tym łatwiej zostać gwiazdą”.

Droga za jedną gwiazdą, jest świadomym wyborem ascezy, w świecie oferującym wszystko.

– mówił hierarcha. Przywołał słowa patriarchy Bartłomieja, który zaznaczył, że celem ascezy, jest przekroczenie naszej codziennej egzystencji opartej na myśleniu przez pryzmat ciała, na indywidualnych pragnieniach i pożądaniach, oraz przemiana jej w miłość, która jak mówi Pismo Święte „nie szuka swego”.

Bp  Janocha przyrównał chrześcijańską wiarę do „drogi za jedną gwiazdą”. „Mędrcy musieli budzić zdziwienie, a może nawet śmieszność wędrując do nieznanej krainy na spotkanie z nieznanym" – wskazał bp Janocha i dodał: 

Wiara jako droga pod prąd, która budzi śmieszność. Im bardziej pod prąd, tym większa siła oporu, tym większy sprzeciw i pokusa, żeby się poddać, ustąpić, dać się ponieść szerokiej fali, pokusa, aby adorować sezonowe gwiazdy, podejmować modne, sezonowe tematy narzucane przez media.

„Nie trzeba kłaniać się okolicznościom, a prawdom kazać, by za drzwiami stały” – przypomniał przestrogę poety Cypriana Norwida, biskup Janocha. – My, chrześcijanie, idziemy za gwiazdą betlejemską i za żadną inną nie pójdziemy, podkreślił biskup.

Fot. PAP/Marcin Obara

Na nabożeństwie ekumenicznym obecni byli przedstawiciele różnych Kościołów, m.in. bp Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej; bp Andrzej Malicki, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego; bp Marek Izdebski, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego; ks. Piotr Gaś, przedstawiciel Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Kościół Starokatolicki Mariawitów reprezentował ks. Dominik Miller.

Przeczytaj także: Nabożeństwo Słowa Bożego (zdjęcia, retransmisja)

***

„Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” – pod tym hasłem przebiega w tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowała Rada Kościołów Bliskiego Wschodu.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 28 maja

Niedziela Zesłania Ducha Świętego
Niech chwała Pana trwa na wieki,
niech Pan się raduje z dzieł swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 20,19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Uśmiech ze spotkania z Bogiem

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter