27 stycznia
piątek
Przybysława, Anieli, Jerzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Jamrozek: Kongres Chrystusa Króla ma ukazać ideę królowania Chrystusa Pana

Ocena: 0
718

„Kongres Chrystusa Króla ma ukazać ideę królowania Chrystusa Pana. Im więcej ludzi odda się pod Jego panowanie, królowanie, tym bardziej ten świat stanie się lepszy" - powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ruchów Intronizacyjnych bp Stanisław Jamrozek, podczas inauguracji Ogólnopolskiego Kongresu Jezusa Chrystusa Króla.

Kard. Kazimierz Nycz i bp Stanisław Jamrozek, fot. PAP/Piotr Nowak

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla pod hasłem „W diecezjach i parafiach: +Króluj nam, Chryste!+ - realizacja Jubileuszowego Aktu Intronizacyjnego" rozpoczął się w czwartek w Domu Technika NOT w Warszawie.

Bp Stanisław Jamrozek przytoczył słowa św. Pawła odnoszące się do Jezusa trzeba, aby On królował".

Bo kiedy On króluje, jest najważniejszy, wtedy zmienia naszą rzeczywistość. Najpierw rzeczywistość naszego serca, potem tę rzeczywistość, w której na co dzień żyjemy, poruszamy się. Bo będąc zjednoczeni z Nim, potrafimy tę rzeczywistość czynić o wiele piękniejszą.

- ocenił hierarcha.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ruchów Intronizacyjnych zaznaczył, że Kongres Chrystusa Króla ma „ukazać ideę królowania Chrystusa Pana".

Skupimy się na Jego królowaniu w naszych parafiach i diecezjach - a tam są ludzie. Im więcej ludzi odda się pod Jego panowanie, królowanie, tym bardziej ten świat stanie się lepszy i na pewno będzie odpowiadał na pragnienia Boga.

- podkreślił bp Jamrozek.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że właśnie minęło 5 lat od proklamacji Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, która odbyła się 19 listopada 2016 r. w Krakowie z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. „Pana Jezusa nie potrzeba ogłaszać królem. On po prostu królem jest, choć królestwo Jego nie jest z tego świata - tak jak sam to powiedział i u Piłata, i wiele razy w ciągu swojej publicznej działalności" - powiedział kard. Nycz.

Dlatego - jak podkreślił - „my ludzie nie jesteśmy Panu Jezusowi potrzebni do tego, żeby Go ogłaszać królem kogokolwiek".

Natomiast jesteśmy od tego, żeby umożliwić Jego królowanie przede wszystkim w naszych sercach po to, żeby ono wydawało owoc w naszym życiu na tym świecie, w którym jesteśmy. Bo przecież wiemy doskonale, że kiedy Go pytano o to, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiadał: przyjdzie, ale już jest.

- stwierdził metropolita warszawski.

Według hierarchy, słowa „już jest" świadczą o tym, że „nie możemy naszej wiary traktować jako coś, co dopiero będzie, ale co jest i co oddziałuje w całym naszym życiu, jeżeli nasza religijność ma być nie czymś magicznym, ale rzeczywistą próbą przemiany świata". „Myślę, że ten kongres temu będzie służył, żeby się wzmocniła i wiara i wiedza ludzi na temat, o którym w czasie kongresu będziecie mówić" - mówił kard. Nycz.

Hierarcha zaapelował do uczestników kongresu, aby „człowiek współczesny uznał królowanie Jezusa Chrystusa w naszych sercach i dawał temu wyraz w uczestniczeniu w przemianie tego świata, do którego nas Pan Bóg posyła po to, by ten świat stawał się bardziej królestwem Boga".

Kard. Nycz przypomniał, że w dniach 18-24 października przebywał wraz z innymi biskupami na wizycie ad limina Apostolorum w Watykanie, gdzie spotkał się z papieżem Franciszkiem.

Papież mówił o tym osobiście, żeby te wszystkie prądy, ruchy, które się rodzą nadobficie nieraz we współczesnym Kościele i świecie, miały przede wszystkim fundament biblijny, fundament nauki Kościoła i fundament ratio - tego, co św. Jan Paweł II mówił: „fides et ratio" - żeby nie było tak, że przechodzimy w stronę odczucia subiektywnego (...) i nijak się to ma do nauki Kościoła i do objawienia Bożego.

- wskazał kardynał.

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla miał odbyć w ubiegłym roku z okazji 95. rocznicy wydania przez Piusa XI encykliki „Quas Primas" – ustanawiającej w Kościele - Święto Chrystusa Króla. Z powodu pandemii został przeniesiony na rok obecny i stał się okazją do obchodów piątej rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

W czasie Kongresu przybliżone zostanie m.in. ujęcie Królestwa Bożego w nauczaniu św. Jana Pawła II, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, św. s. Faustyny Kowalskiej oraz Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny.

W piątek 5 listopada w bazylice Świętego Krzyża Mszy św. dla uczestników kongresu o godz. 18.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki Przewodniczący KEP, zaś w sobotę o godz. 9.00 bp Czaja.

Kongres zwieńczy w niedzielę 7 listopada Orszak Jezusa Chrystusa Króla, który wyruszy o godz. 12.00 spod bazyliki Świętego Krzyża i przejdzie do archikatedry św. Jana Chrzciciela.

Przeczytaj także: Orszak Chrystusa Króla

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 stycznia

Piątek, III tydzień zwykły
Powierz Panu swą drogę, *
zaufaj Mu, a On sam będzie działał.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 4, 26-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter