21 kwietnia
środa
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Jacek Jezierski administratorem archidiecezji gdańskiej

Ocena: 0
973

Papież Franciszek mianował bp. Jacka Jezierskiego administratorem archidiecezji gdańskiej. Dokładnie o godz. 12:00 informację podała oficjalna strona Watykanu oraz w specjalnym komunikacie nuncjatura apostolska w Polsce. Dotychczasowy biskup elbląski na czas "sede vacante" zastąpi abp. Sławoja Leszka Głodzia.

fot.www.twitter.com

Media od dłuższego czasu spekulowały, kto zastąpi abp. Głodzia. Na “giełdzie nazwisk” brakowało jednak nazwiska bp. Jezierskiego. Papieską decyzję można zatem uważać za niespodziankę.

Biskup Jacek Jezierski w grudniu ukończy 71 lat. Duchowny pochodzi z Olsztyna, przez długie lata był związany z archidiecezją warmińską. W 1992 został biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej. W 2014 roku papież Franciszek mianował go biskupem diecezji elbląskiej. Jego dewizą biskupią są słowa “Prawda Chrystusa wyzwala”.

O archidiecezji gdańskiej, której będzie administratorem na czas “sede vacante” było głośno w mediach z powodu skarg księży i świeckich na styl sprawowania rządów przez abp. Głodzia. Zarzucano mu wojskowy dryl, mobbing, lekceważenie spraw nadużyć seksualnych przez duchownych itp. Dziennikarze krytykowali dotychczasowego metropolitę gdańskiego również za brak odpowiedniej reakcji po ujawnieniu nadużyć seksualnych ks. Henryka Jankowskiego, legendy Solidarności.

Abp Sławoj Leszek Głódź objął archidiecezję gdańską w 2008 roku, zastępując abp. Tadeusza Gocłowskiego. Według dziennikarzy katolickich, jego niewątpliwą zasługą jest wyprowadzenie na prostą z trudnej sytuacji ekonomicznej archidiecezji, którą spowodowały nadużycia finansowe w wydawnictwie “Stella Maris” na początku XXI wieku.

Biogram nowego administratora sede vacante

Bp Jacek Jezierski urodził się 23 grudnia 1949 r. w Olsztynie. W 1976 roku wstąpił do Warmińskiego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie, a święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 roku z rąk bp. Józefa Drzazgi.

Jako wikariusz pracował w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku (1974-1976) oraz parafii św. Mikołaja w Elblągu (1977-78), gdzie prowadził również duszpasterstwo głuchych i niewidomych.

Doktoryzował się w zakresie teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i opublikował wiele artykułów, wyjaśniając m.in. wiele kwestii teologicznych w perspektywie dialogu ekumenicznego. Jest znawcą osoby oraz myśli sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza, biskupa warmińskiego.

Wykładał teologię dogmatyczną w Warmińskim Instytucie Teologicznym w Olsztynie (1983–1999), na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (1999–2013) oraz w Kolegium Teologicznym w Kaliningradzie (1993– 2003). W latach 1998-1999 reprezentował archidiecezję warmińską w Zespole MEN ds. utworzenia Uniwersytetu w Olsztynie.

Papież Jan Paweł II 19 lutego 1994 r. mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej ze stolicą tytularną Liberalia, w dzisiejszej Algierii. Święcenia biskupie przyjął 5 marca 1994 w konkatedrze św. Jakuba Apostoła w Olsztynie z rąk kard. Józef Glemp, prymasa Polski. Jego dewizą biskupią są słowa “Veritas Christi Liberat” (Prawda Chrystusa wyzwala), upamiętniające encyklikę Jana Pawła II “Veritatis splendor”. Odstąpił od zwyczaju ustanowienia herbu biskupiego.

W 1992 r. został mianowany kanonikiem rzeczywistym Kapituły Warmińskiej we Fromborku, a w 1994 wybrany jej prepozytem. Z jego inicjatywy zostały przeprowadzone poszukiwania  doczesnych szczątków Mikołaja Kopernika w katedrze fromborskiej. W roku 2004 rozpoczęły się prace archeologiczne, kierowane przez prof. dr. hab. Jerzego Gąssowskiego. Znaleziono szczątki, które po przeprowadzeniu badań specjalistycznych zostały zidentyfikowane jako należące do Wielkiego Astronoma a w katedrze we Fromborku odbyła się uroczystość jego powtórnego pochówku.

Sześć lat temu, 10 maja 2014 papież Franciszek mianował bp. Jacka Jezierskiego ordynariuszem diecezji elbląskiej, którą objął kanonicznie 28 maja 2014, natomiast 8 czerwca 2014 odbył ingres do katedry św. Mikołaja w Elblągu. W Wielki Czwartek 24 marca 2016 r. ogłosił zwołanie historycznego, bo pierwszego synodu diecezji elbląskiej pod hasłem “Dojrzali w wierze i życiu”. Synod został uroczyście otwarty i rozpoczęty 17 września 2016.

W Konferencji Episkopatu Polski w 1995 r. bp Jacek Jezierski pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Charytatywnej, a w 1998 przewodniczącego Zespołu do Dialogu Ekumenicznego z Kościołem Polskokatolickim. Został ponadto delegatem KEP ds. Ekumenicznej Inicjatywy „Theobalt”.

Obecnie przewodniczy Zespołowi ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Polskokatolicką, jest członkiem Rady ds. Ekumenizmu, Rady Ekonomicznej, Komisji Rewizyjnej Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, który przygotowywał Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Ponad jest także przewodniczącym Kapituły Promocja Godności Człowieka w ramach nagrody „Totus Tuus” Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W swoich wypowiedziach bp Jezierski wiele uwagi poświęca sprawom formacji chrześcijańskiej i społecznym. Zna język niemiecki. Lubi poezję, zwłaszcza Czesława Miłosza i Marii Zientary-Malewskiej.

13 sierpnia 2020 papież mianował bp. Jezierskiego administratorem archidiecezji gdańskiej. Jako metropolita gdański zastąpi on abp. Sławoja Leszka Głodzia, który przechodzi na emeryturę. Abp Głódź był metropolitą gdańskim przez ostatnie 12 lat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 kwietnia

Środa, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Anzelma, biskupa i doktora Kościoła
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6,35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter