28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Grzybowski: zdrowa pobożność ma być zbudowana na cnotach rozumu (audio, zdjęcia)

Ocena: 0
432

„Właściwa, zdrowa pobożność ma być zbudowana na cnotach rozumu. Wydaje mi się, że dzisiaj trzeba to szczególnie przypominać, kiedy wszyscy powszechnie doświadczamy ucieczki ludzkości z krainy rozumu" - powiedział bp Jacek Grzybowski, podczas Mszy św. w Niedzielę Chrztu Pańskiego, która jest świętem patronalnym Ruchu Światło-Życie.

Fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk

To był czas modlitwy i refleksji nad bieżącymi wyzwaniami. W niedzielę 9 stycznia, w praskiej katedrze odbył się Diecezjalny Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie.

Bp Jacek Grzybowski rozpoczął homilię od przypomnienia łączności poszczególnych epifanii, które przeżywamy w kolejnych dniach roku liturgicznego:

Dziś kończy się liturgicznie Okres Bożego Narodzenia, jutro w liturgii mamy już okres zwykły. Wspominamy Chrzest Pański jako ostatnią epifanię. Pierwszą przeżywaliśmy w noc Narodzenia Pańskiego z 24 na 25 grudnia, drugą kilka dni temu w uroczystość właśnie tak nazwaną – epifanią, czyli Objawieniem Pańskim, trzecia jest dzisiaj. W liturgicznych tekstach, jeśli ktoś odmawia brewiarz w okresie wielkanocnym, wie, że pojawia się w antyfonach czwarta epifania, ale ona jest wspomniana tylko w liturgicznej modlitwie Kościoła i jest to cud w Kanie Galilejskiej.

Wszystkie te odsłonięcia, ukazania się, objawienia się, bo to znaczy to greckie słowo – epifania – mają nam uświadomić, że Pismo Święte wyraźnie mówi, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym. Dziecko narodzone w Betlejem spełnia proroctwa mesjańskie, trzech królowie przynoszą dary – złoto dla króla, kadzidło dla Boga, mirrę dla Mesjasza, który umrze za zbawienie świata, a w chrzcie w Jordanie mamy ukazanie całej Trójcy Świętej. Oto wszedł do Jordanu i kiedy Jan Go ochrzcił, ukazała się gołębica, a głos z Nieba powiedział „To jest mój Syn umiłowany”.

Ruch Światło-Życie, jako wspólnota deuterokatechumenalna ma w swojej formacji za zadanie ponowne odkrycie znaczenia chrztu i odnowienie go poprzez świadome przyjęcie wiary. Odwołując się do tekstów Pisma Świętego biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej podkreślił, że zdrowa pobożność oparta jest na cnotach rozumu.

Właściwa, zdrowa pobożność ma być zbudowana na cnotach rozumu. Wydaje mi się, że dzisiaj trzeba to szczególnie przypominać. Kiedy wszyscy powszechnie doświadczamy ucieczki ludzkości z krainy rozumu, i to w zastraszającym tempie. W Ruchu Światło-Życie ten element rozumności, roztropności, trzeźwości i zdrowego myślenia jest bardzo mocno wyznaczony przez formację. Jest to bowiem najdłużej trwający i nieustannie aktywny etap w Ruchu Światło-Życie.

– mówił bp Grzybowski.

Hierarcha zachęcał członków Ruchu Światło-Życie do aktywnego włączenia się w trwający właśnie synod.

Wydaje mi się, że „oazowicze” powinni być pierwsi w awangardzie synodu. Ponieważ synodalność jest czymś czym ten ruch żyje od wielu lat. Ciągłe debaty, dyskusje, spotkania w kręgach, grupy dzielenia, organizowanie różnych rzeczy – to jest synodalność. Bo ja słucham Ciebie, a Ty słuchasz mnie.

– zaznaczył duchowny.

Bp Jacek Grzybowski zachęcał także, aby członkowie wspólnoty z gorliwością wypełniali swoją codzienną służbę Bogu i Kościołowi.

Po Mszy św. odbyło się krótkie spotkanie opłatkowe ze śpiewem kolęd.

Galeria zdjęć - link (fot. Biuro prasowe DW-P/Karolina Błażejczyk)

Pełna homilia:

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter