27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Grzybowski: osoby konsekrowane pokazują światu skąd czerpać siłę (zdjęcia, video)

Ocena: 4.5
388

„Posługa i słowa osób konsekrowanych są niezbędne w dzisiejszym świecie zeświecczonej kultury i narastającego konsumpcjonizmu. Przez ślub posłuszeństwa, czystości i ubóstwa przypominają inny wymiar świata. Są źródłami światła w świecie pogrążonym w ciemności rozproszenia" – podkreślił w homilii bp Jacek Grzybowski. W święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbyła się uroczysta Msza św., w czasie której osoby konsekrowane odnowiły swe śluby i przyrzeczenia.

Fot. Diecezja warszawsko-praska

Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji bp Romuald Kamiński, a homilię wygłosił biskup pomocniczy Jacek Grzybowski.

Hierarcha zaznaczył, że dla współczesnego człowieka, czymś najprostszym, a zarazem najtrudniejszym, jest oddanie Bogu swojego czasu.

Czy w dobie współczesnych zaangażowań, różnorodnych form spędzania czasu, potrafimy zdobyć się na to, aby ofiarować czas Bogu – można powiedzieć zmarnować czas dla Boga, by zyskać moc modlitwy, refleksji

– pytał bp Grzybowski.

Duchowny zwrócił uwagę, że osoby konsekrowane poświęciły Bogu nie tylko swój czas, ale „całe oddały się do Jego dyspozycji – oddały całą swoją wolę, pracę, siły, rozum, życie".

Pokorna miłość Boga objawiona w Chrystusie nieustannie pociąga mężczyzn i kobiety do dawania Bogu radykalnej odpowiedzi. Cały człowiek oddaje się do dyspozycji temu, którego ukochał aż do końca

– wskazał bp Grzybowski.

Według hierarchy „często osoby konsekrowane nie tylko przez działania zewnętrzne, ale przez głęboką komunię z Bogiem pokazują światu, skąd czerpać siłę, nadzieję na przyszłość, jak budować wzajemne relacje, jak dbać o wspólnotę, przebaczenie, miłość".

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej podkreślił, że posługa i słowo osób konsekrowanych są niezbędne w dzisiejszym świecie – świecie zeświecczonej kultury i narastającego konsumpcjonizmu".

Przez ślub posłuszeństwa, czystości i ubóstwa przypominają inny wymiar świata. Są źródłami światła w świecie pogrążonym w ciemności rozproszenia

– podkreślił duchowny.

Zwrócił uwagę, że „dziś wiele osób doświadcza głębokiego kryzysu, który nie dotyczy tylko wiary, ale też egzystencji. Wiele osób świadomie porzuca wspólnotę Kościoła poprzez akt apostazji". Dla wielu – „tylko ten świat i to co doczesne, wyznacza przestrzeń życia ludzkiego". W konsekwencji brak sensu życia u wielu młodych owocuje depresją, rozczarowaniem, zniechęceniem i zmęczeniem.

Bp Grzybowski wskazał również na wartość wspólnoty jako miejsca wzrostu w wierze i miłości. Przyznał, że niekiedy bywa ona trudnym darem.

Mówiąc o roli kobiety we współczesnym świecie, zwrócił uwagę, że często to one potrafiły stawić czoło wyzwaniom, podtrzymać nadzieję w rodzinach i wspólnotach.

Hierarcha wskazał także na postać św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny.

Jego świadectwo jest ukryte, tak jak ukryte jest życie osób konsekrowanych. Jego siła to nie mówienie i głoszenie, ale jego siła to służba

– podkreślił bp Grzybowski.

Przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego to zgodnie z decyzją św. Jana Pawła II od 1997 r. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

W Polsce jest 31 tys. osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, zakonników, członków instytutów, dziewic konsekrowanych i wdów oraz pustelników i pustelnic.

W diecezji warszawsko-praskiej jest 65 żeńskich zgromadzeń zakonnych i 17 zgromadzeń męskich.

Galeria zdjęć - link.

Czytaj także: Abp Gądecki: Trudno sobie dziś wyobrazić Kościół bez osób konsekrowanych

Retransmisja Mszy Świętej:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter