28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Greger: muzyka nie jest dodatkiem, lecz integralną częścią liturgii

Ocena: 0
731

Tym, którzy dbają o poprawność i piękno muzyki liturgicznej, podziękował, z okazji przypadającego dziś liturgicznego wspomnienia św. Cecylii, bp Piotr Greger, przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej i delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Muzyki Kościelnej.

Fot. BP KEP, episkopat.pl

Niech św. Cecylia będzie dla nas wszystkich orędowniczką na czas zbliżającego się nowego roku duszpasterskiego.

– napisał bp Greger. W słowie z okazji dnia patronki muzyki kościelnej przywołał publikację kard. Josepha Ratzingera Nowa pieśń dla Pana. Późniejszy papież podkreślił w niej, że problem liturgii „uzyskał dzisiaj znaczenie, jakiego dawniej nie moglibyśmy się spodziewać”. Odnosząc się do tych słów, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Muzyki Kościelnej przypomniał, że „muzyka liturgiczna, nie jest w liturgii żadnym dodatkiem czy ozdobnikiem, lecz jej integralną częścią".

Jak czytamy w słowie do środowisk muzyków kościelnych, „Kościół od samego początku otaczał wielką troską tych, którzy dbają o poprawność i piękno muzyki liturgicznej".

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Cecylii pragnę podziękować tym, którzy w tym celu podejmują konieczne wysiłki.

– napisał przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej. Wyraził wdzięczność m.in. kantorom, chórom i orkiestrom, a także osobom z ośrodków kształcących w zakresie muzyki kościelnej. Podziękował też konsultorom Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP, której przewodniczy, „za serdeczną, twórczą i owocną współpracę".

Jako środowisko polskich muzyków kościelnych mamy świadomość odpowiedzialności za bycie posłanym w pokoju Chrystusa.

– podkreślił bp Piotr Greger.

Publikujemy pełny tekst Słowa:

Słowo przewodniczącego Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej KEP
bp. Piotra Gregera do środowisk muzyków kościelnych

„W latach odnowy liturgicznej, a także na początku soborowej reformy liturgii wielu ludziom mogło się wydawać, że starania o właściwy kształt liturgii są sprawą czysto pragmatyczną, poszukiwaniem takiej formy służby Bożej, która najbardziej będzie odpowiadać człowiekowi naszej epoki. Z czasem wszakże coraz bardziej okazywało się, że w liturgii chodzi o nasze pojmowanie Boga i świata, o nasz stosunek do Chrystusa, do Kościoła i do nas samych. W obcowaniu z liturgią rozstrzygają się losy wiary i Kościoła. Tak więc problem liturgii uzyskał dzisiaj znaczenie, jakiego dawniej nie moglibyśmy się spodziewać” (J. Ratzinger, Nowa pieśń dla Pana, tłum. J. Zychowicz, Wydawnictwo Znak: Kraków 1999, s. 5).

W tak rozumiany obszar sprawowania świętych misteriów wpisuje się bogaty świat muzyki liturgicznej, która nie jest w liturgii żadnym dodatkiem czy ozdobnikiem, lecz jej integralną częścią. Kościół od samego początku wielką troskę wykazywał w odniesieniu do tych, którzy dbają o poprawność i piękno muzyki liturgicznej. W dniu liturgicznego wspomnienia św. Cecylii pragnę podziękować tym, którzy w tym celu podejmują konieczne wysiłki. Ogarniam pamięcią modlitewną psałterzystów, kantorów, schole muzyczne, chóry, zespoły śpiewacze, orkiestry. Wyrażam wdzięczność wobec osób oraz ośrodków kształcących w zakresie muzyki kościelnej. Słowa podziękowania kieruję pod adresem konsultorów Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej, za serdeczną, twórczą i owocną współpracę.

Niech św. Cecylia będzie dla nas wszystkich orędowniczką na czas zbliżającego się nowego roku duszpasterskiego. Jako środowisko polskich muzyków kościelnych mamy świadomość odpowiedzialności za bycie posłanym w pokoju Chrystusa.

+ Piotr Greger
Przewodniczący Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej
Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Muzyki Kościelnej

22 listopada 2021 r.

Przeczytaj także: Kościół wspomina św. Cecylię - patronkę muzyki kościelnej

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter