19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Dec: Niesłuchanie głosu Boga pociąga za sobą pogardę względem człowieka

Ocena: 0
1776
W niedzielę 6 września na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gross Rosen w Rogoźnicy bp Ignacy Dec odprawił Mszę świętą i wygłosił homilię z okazji 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
2015-09-07 22:10
xdm / Rogoźnica (KAI), mz
 
– Historia świata i ludzkości, w tym szczególnie II wojna światowa potwierdzają nam prawidłowość, że ludzie, którzy nie słuchają głosu Boga, pociągają za sobą pogardę względem człowieka i nie wahają się go zniszczyć w imię fałszywej, diabelskiej ideologii – podkreślał biskup świdnicki.

Nawiązując do biblijnego uzdrowienia głuchoniemego bp Dec wskazał na dwa wielkie dary, jakimi Pan Bóg obdarza istotę ludzką: dar słyszenia i dar mówienia. – Te dwa dary, są wezwaniem do otwarcia się na Boga i dla Boga, a także w jakimś sensie do otwarcia się na drugiego człowieka i na cały świat – mówił hierarcha.

Bp Dec przypomniał, że jeżeli człowiek te dwa dary w sobie zniszczy, staje się głuchy na głos Boga i los drugiego człowieka. Tak doszło do utworzenia obozów koncentracyjnych – mówił biskup świdnicki – w takim klimacie głuchoty na Boga i na człowieka, pojawił się Katyń, Kołyma, Smoleńsk, cała Golgota Wschodu. A więc pogarda, zamknięcie się wobec Boga, pociąga za sobą zamykanie się i pogardę względem człowieka. Przywódcy, którzy wywołali drugą wojnę światową i zaczęli masowo zabijać ludzi, wcześniej zerwali więź z Panem Boga, zamknęli się na Jego słowo i na Jego przykazania – podkreślił.

Przypominając tragiczne wydarzenia z września 1939 r. biskup świdnicki przytoczył też postulaty moralno-religijne, którymi każdy współczesny człowiek powinien się kierować w codziennym życiu: słuchanie głosu Bożego i otwartość na Jego prawdę, pielęgnowanie i korzystanie z daru mowy, otwartość na drugiego człowieka oraz kontrolowanie życia przed Bogiem.

Wśród postulatów najbardziej narażonych na ignorancję przez człowieka wobec Boga bp Dec wskazał problem usprawiedliwiania się i rozgrzeszania krzykiem fałszywych proroków naszego czasu. – Pamiętajmy, są oni ubrani w szaty rzekomej prawdy i nowoczesności i wzywają nas często w zakamuflowany sposób do odstąpienia od porządku ustanowionego przez Boga. Są to tacy, którzy chcą nas ogłuszyć na głos Pana Boga i na głos Kościoła. Są przeciwko życiu, usiłują niszczyć tradycyjną rodzinę, uważając ją za źródło przemocy domowej i innych dewiacji społecznych – ubolewał bp Dec.

W modlitwie za ofiary II wojny światowej wzięli udział byli więźniowie obozu KL Gross-Rosen, przedstawiciele władz państwowych m.in. wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej – Tomasz Siemoniak, przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo, kombatanci, licznie zebrani harcerze ZHR, poczty sztandarowe, młodzież i lokalna społeczność.

Na zakończenie biskup świdnicki zachęcił wszystkich do postawy dziękczynienia oraz wytrwałej modlitwy. – Dziękujmy za pokój, którym się cieszymy i w duchu solidarności prośmy o pokój dla narodów, które go nie mają. Wypraszajmy dla ofiar tragedii II wojny światowej wiecznego pokoju i módlmy się, abyśmy my sami i nasi bliźni, także nasi bracia i siostry, piastujący dzisiaj w naszym państwie urzędy publiczne, abyśmy wszyscy we właściwy, ewangeliczny sposób, korzystali z daru słuchania i mówienia – zakończył bp Dec.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter