24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Dec: Dobry dziennikarz to promotor prawdy

Ocena: 0
1000

– Obowiązkiem dziennikarza jest dotrzeć do prawdy o faktach i wydarzeniach – mówił do dziennikarzy z terenu Dolnego Śląska bp Ignacy Dec podczas spotkania noworocznego, które odbyło się 11 stycznia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy.

2016-01-12 09:42
xdm / Świdnica (KAI), mz

– Następnie te fakty i wydarzenia prawdziwie opisać, zgodnie z tym, co się naprawdę wydarzyło, bo dobry dziennikarz to promotor prawdy, dobra, piękna i wartości moralnych – dodał biskup świdnicki.

Pracownicy środków społecznego przekazu uczestniczyli w nabożeństwie Słowa Bożego. Bp Dec – nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii – wskazał, że każdy jest adresatem słów Jezusowych dotyczących nawrócenia. – Nie chodzi o jednorazowe nawrócenie, ale o ciągłe, permanentne nawracanie się. W codziennym nawracaniu się nie chodzi tylko o nawracanie się kłamstwa na prawdę, zła na dobro, grzechu na przyjaźń z Bogiem, ale także o nawracanie się z tego, co dobre, na to, co lepsze, z tego, co mniej doskonałe, na to, co doskonalsze – podkreślał bp Dec.

W dalszej części homilii biskup świdnicki nawiązał do powołania dziennikarskiego jako posługi w mediach, a tym samym do przekazywania rzetelnych, prawdziwych, niezafałszowanych informacji. – Trwa w świecie zakłamanie historii. Mówi się o polskich obozach koncentracyjnych. Mówi się o wywoływaniu wojny przez jakichś nazistów, o obozach nazistowskich, a nie niemieckich. Niemcy nagminnie usiłują zdjąć winę i odpowiedzialność za wywołanie awantury wojennej i mordowanie Żydów – wyliczał biskup.

– Mówią, że to czynili jacyś bliżej nieznani oprawcy, wspomagani przez Polaków. Przez wiele lat rozpowszechniano kłamstwo katyńskie. Do dzisiaj trwa kłamstwo o zbrodniach na Wołyniu. Prawda o katastrofie smoleńskiej jest dotąd zamazana. Obowiązkiem pracowników środków społecznego przekazu, jest dotrzeć do prawdy i ją rozpowszechniać w przestrzeni publicznej – podkreślił bp Dec.

Po nabożeństwie zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie jasełkowe przygotowane przez alumnów II roku świdnickiego seminarium. Ważnym elementem spotkania były życzenia i dzielenie się opłatkiem.

W imieniu obecnych przedstawicieli świata mediów życzenia bp. Ignacemu Decowi złożył Mirosław Jarosz, dziennikarz świdnickiej edycji Gościa Niedzielnego. – Życzymy wytrwałości i odwagi w umacnianiu nas w wierze oraz przybliżaniu nam Boga bogatego w Miłosierdzie – mówił w imieniu zgromadzonych dziennikarz Gościa Niedzielnego.

W corocznym spotkaniu opłatkowym wzięli udział przedstawiciele niemal wszystkich mediów działających na terenie diecezji oraz Dolnego Śląska. Do świdnickiego seminarium przybyło dwudziestu pracowników środków społecznego przekazu. Obecni byli dziennikarze TVP Wrocław oraz TV Trwam, którzy współpracują z diecezją, a także przedstawiciele lokalnych stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych, portali internetowych i prasy.

Spotkania bp. Ignacego Deca z dziennikarzami odbywają się cyklicznie. Organizuje je biuro prasowe działające w Świdnickiej Kurii Biskupiej. Tegoroczne spotkanie zostało zorganizowane dzięki pomocy i zaangażowaniu przełożonych oraz alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -