7 marca
niedziela
Tomasza, Perpetuy, Felicyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Damian Bryl nowym biskupem kaliskim

Ocena: 4.5
269

Bp Damian Bryl, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, został mianowany biskupem kaliskim. Zastąpi on bp. Edwarda Janiaka, którego rezygnację Ojciec Święty przyjął 17 października ubiegłego roku. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska.

Fot. archidiecezja poznańska

Komunikat N. 5320/21 w tej sprawie przedstawił w poniedziałek Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio

Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie.
W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby.
W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej.
W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.
Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu.
Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006).
W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dnia 13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”).
W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny.
W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

+++++

Diecezja kaliska od kilku miesiecy przeżywała trudny czas związany z oskarżeniami przeciwko bp. Janiakowi, który jesienią 2020 roku przestał być ordynariuszem diecezji kaliskiej. Papież podjął w związku z tym szereg decyzji, m.in. mianował tymczasowo administratorem diecezji metropolitę łódzkiego abp Grzegorza Rysia oraz przeniósł seminarium kaliskie do Poznania.

Nowego ordynariusza czekają niemałe wyzwania, przede wszystkim odbudowa zaufania do biskupa zarówno ze strony duchownych, jak i świeckich.

W rozmowie z Radiem Watykańskim bp Bryl stawia na wspólną modlitwę i rozważanie Słowa Bożego. Jak sam mówi: „będziemy razem pracować i zobaczymy, jak Pan Bóg nas poprowadzi, ja wierzę w Jego błogosławieństwo, w błogosławieństwo, jakie Pan ma nad tą wspólnotą”.

Chciałbym przede wszystkim próbować zrozumieć, czym żyją, co jest dla nich ważne, a z tymi trudnymi i bolesnymi sprawami powoli mierzyć się zgodnie z procedurami kościelnymi

– powiedział bp Bryl.

Chciałbym służyć im wokół tego wszystkiego, czym żyją. Chciałbym być pasterzem, który staje, aby rozeznawać to, do czego Jezus zaprasza, staje na przodzie, ale też chciałbym być tym, który jest między nimi, aby słuchać ich, towarzyszyć, ale też chciałbym być pasterzem, który, staje czasami z tyłu i przygląda się trudnym sprawom, trudnym doświadczeniom, tym którzy gdzieś może odchodzą, aby szukać sposobów, jak ich przygarnąć, jak ich nie zostawić.

- dodaje

Kilka miesięcy temu seminarium kaliskie zostało przeniesione do Poznania. Seminarzyści z bólem przyjęli tę decyzję. Na pytanie, jak można teraz pomóc kaliskim alumnom, bp Bryl odpowiada:

Myślę, że przede wszystkim trzeba im towarzyszyć w tym trudnym czasie, pokazywać im cele, te najważniejsze, pokazywać Jezusa, za którym idą, jest to na pewno dla nich trudny czas, ale wierzymy też w Bożą łaskę i Opatrzność nad nami.

Na zakończenie rozmowy z rozgłośnią papieską ordynariusz diecezji kaliskiej powiedział:

Bardzo się cieszę, że ten czas jest rokiem św. Józefa, który jest szczególnym patronem diecezji kaliskiej, wierzę w jego orędownictwo.

+++++

Nowo mianowanemu ordynariuszowi diecezji kaliskiej życzenia złożył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Diecezja Kaliska zyskała biskupa, dla którego ważny jest każdy człowiek, a troska o powierzony jego pasterskiej trosce Kościół Boży będzie dla niego sprawą podstawową

– napisał.

Przewodniczący Episkopatu napisał, że decyzja papieża Franciszka wywołała w nim radość i smutek jednocześnie.

Radość – bo diecezja kaliska zyskała pasterza mądrego i roztropnego, biskupa o szlachetnym i sprawiedliwym sercu, a jednocześnie pełnego zatroskania o człowieka, o Kościół, i o Ewangelię Bożą

Z kolei mój smutek wynika z faktu, iż – tym samym – archidiecezja poznańska i jej biskup tracą takiego właśnie biskupa pomocniczego. Mam również świadomość, że krzyż pektoralny Księdza Biskupa będzie stawał się coraz cięższy

– dodał abp Gądecki.

Pełna treść życzeń

Warszawa, dnia 25 stycznia 2021 roku
W Święto Nawrócenia św. Pawła

Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Biskupie,

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym złożyć jak najserdeczniejsze życzenia z okazji nominacji na biskupa Diecezji Kaliskiej.

Decyzja Ojca Świętego Franciszka wywołała we mnie radość i smutek jednocześnie. Radość – bo Diecezja Kaliska zyskała pasterza mądrego i roztropnego, biskupa o szlachetnym i sprawiedliwym sercu, a jednocześnie pełnego zatroskania o człowieka, o Kościół, i o Ewangelię Bożą. Człowieka wrażliwego na Boży głos, a przez to wrażliwego na biedę i cierpienie, które we współczesnym świecie przyjmują tak zaskakujące formy. Diecezja Kaliska zyskała biskupa, dla którego ważny jest każdy człowiek, a troska o powierzony jego pasterskiej trosce Kościół Boży będzie dla niego sprawą podstawową.  Człowieka o horyzontach szerokich, który nie zadawala się najprostszymi odpowiedziami, ponieważ potrafi wiedzieć dalej i głębiej.

Z kolei mój smutek wynika z faktu, iż – tym samym – Archidiecezja Poznańska i jej biskup tracą takiego właśnie biskupa pomocniczego. Mam również świadomość, że krzyż pektoralny Księdza Biskupa będzie stawał się coraz cięższy.

Przed kilkoma laty, jako motto swego biskupiego posługiwania wybrał Ekscelencja słowa św. Pawła z Listu do Koryntian Caritas Christi urget nos – miłość Chrystusa przynagla nas (2 Kor 5,14). Ufam, że dzięki tej właśnie miłości będzie Ksiądz Biskup w stanie każdego dnia, z nową nadzieją podejmować zadania, zlecone przez Ducha Świętego.

Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski i Uczennicy Krzyża Chrystusowego życie i posługę Księdza Biskupa powierzam. Niech Bóg, który rozpoczął w Tobie dobre dzieło, sam go dokona.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 7 marca

Niedziela, III Tydzień Wielkiego Postu
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 2, 13-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ W poszukiwaniu strategii (komentarz tygodnika Idziemy)
+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Kawęczyńska 53, DW-P)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter