„Ludzie religijni winni nade wszystko szukać pomocy u Boga, a jej wyrazem jest Boże miłosierdzie, przebaczenie, opatrzność i inne dary duchowe" – napisał bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, w zapowiedzi XXII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce, który będziemy obchodzić 26 stycznia.
W tym roku hasło przewodnie Dnia Islamu w Kościele katolickim skupia się wokół myśli „Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei”.
Temat nadziei, wskazanie na nadzieję, podjęto w przesłaniu z racji na istniejące wciąż ograniczenia i utrudnienia związane z pandemią koronowirusa, która dotyka międzynarodową społeczność, wyznawców różnych religii.
– napisał bp Ciereszko.
Z racji obowiązujących restrykcji sanitarnych, obchody Dnia Islamu odbędą się tak jak rok temu – w formie on-line.
Na kanale YouTube przeprowadzona będzie transmisja ze spotkania z udziałem przedstawicieli obu stron katolickiej i muzułmańskiej.
– czytamy w informacji.
Bp Ciereszko podkreślił, że nadzieja jest szczególnym darem, którego wszyscy potrzebują.
Jest czymś więcej niż optymizm, bo osadzona jest na wierze, że Bóg nie zapomina o pozostających w potrzebie, otacza swą miłością i troszczy się o nas poprzez swą opatrzność.
– zaznaczył.
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przywołał Przesłanie Papieskiej Rady, w którym kierowane jest „wezwanie zarówno do chrześcijan jak i muzułmanów, aby wnosić nadzieję w życie wspólnoty ludzkiej, być świadkami nadziei, zwłaszcza wobec tych, co doznają trudu i rozpaczy”.
Bp Ciereszko przypomniał, że pierwszy Dzień Modlitw Poświęcony Islamowi miał miejsce w 2001 roku. Od tego czasu jego przygotowanie i przeprowadzenie w skali Kościoła katolickiego w Polsce jest zadaniem Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP we współpracy z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów. Obchody tego Dnia mają służyć rozwijaniu idei dialogu, wzajemnemu poznawaniu chrześcijaństwa i islamu oraz istniejących w nich obyczajów. Główną ideą tego dnia jest poszukiwanie tego, co łączy, a nie dzieli wyznawców obu religii.
Publikujemy pełny tekst zapowiedzi XXII Dnia Islamu:
XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce
26 stycznia 2022 r.
Zapowiedź i informacja do mediów
W dniu 26 stycznia 2022, jak każdego roku, obchodzony będzie w Kościele katolickim w Polsce już XXII Dzień Islamu.
Pierwszy Dzień Modlitw Poświęcony Islamowi, miał miejsce w 2001 r. Od tego czasu jego przygotowanie i przeprowadzenie, w randze centralnego wydarzenia w skali Kościoła katolickiego w Polsce, jest głównym zadaniem Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP w jego corocznym zakresie działań, we współpracy z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów. Jednocześnie niektóre środowiska lokalne, w większych miastach, w których też istnieją społeczności wyznawców islamu, podobnie organizują u siebie obchody takiego dnia.
Na program spotkania składała się najpierw część oficjalna z powitaniami, pozdrowieniami, wprowadzeniem w temat, przesłaniami ze strony katolickiej i muzułmańskiej, często ze słowem przesyłanym przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, czy też słowem ze strony korpusu dyplomatycznego, czyli ambasadorów państw muzułmańskich. Kończy ją dwugłos chrześcijańsko-muzułmański w tematyce Dnia, wcześniej ustalonej. Najpierw były to tematy wydobywane czy to z przesłań papieskich na Światowy Dzień Pokoju obchodzony w Kościele katolickim, czy dotyczące aktualnych wydarzeń w płaszczyźnie kontaktów między chrześcijaństwem i islamem, a w ostatnich latach skupione wokół treści przesłań, kierowanych każdego roku do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji corocznego święta na zakończenie miesiąca postu, ramadanu.
Drugą, zasadniczą i istotną dla idei Dnia, jest część modlitewna. Odczytywane są dobrane teksty z Pisma św. i Koranu, odnoszące się do tematu Dnia. Po czym prowadzona jest modlitwa. Ze strony muzułmańskiej zazwyczaj jest to spontaniczna modlitwa Dua, recytowana bądź wyśpiewana przez imama, odnosząca się w swej treści do odczytanych tekstów Koranu i tematu Dnia. Ze strony katolickiej Modlitwa powszechna, z intencjami nawiązującymi do tematu Dnia oraz wyrażającymi aktualne potrzeby wspólnot chrześcijańskich, także intencje wspólne dla chrześcijan i muzułmanów. Modlitwa kończona jest odmówieniem przez katolików „Ojcze nasz”. Całość modlitewnej części spotkania wieńczy wezwanie biskupa, przewodniczącego modlitwom ze strony katolickiej, do przekazania sobie nawzajem znaku pokoju oraz jego błogosławieństwo.