29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Atanazy objął prawosławną diecezję łódzko-poznańską

Ocena: 0
407

Biskup Atanazy został nowym ordynariuszem prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej. Zastąpił zmarłego pod koniec czerwca arcybiskupa Szymona. W sobotę odbył się ingres bp. Atanazego na tron biskupów diecezji.

fot. Cezary p - Praca własna, GFDL, Link

Uroczystość odbyła się w Katedralnej Cerkwi Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. Świętej liturgii przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa.

Zwracając się do nowego ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej i wiernych, abp Sawa zwrócił uwagę, że "tam, gdzie jest biskup, tam jest cerkiew, tam jest kościół". – Gdzie nie ma biskupa, tam nie ma kościoła – dodał. Podkreślił, że sobotnia uroczystość jest ważnym wydarzeniem dla tej diecezji, dla całej cerkwi i dla Łodzi, bo każda osoba rozpoczynająca swoją określoną misję, wnosi pewną nadzieję. – Nadzieję, że to dzieło, które miało miejsce, będzie kontynuowane, rozwijało się, a może i będzie kwitło– mówił.

Abp Sawa wyraził nadzieje, że życie cerkiewne pod kierunkiem nowego biskupa będzie się rozwijało i służyło dobru wiernym i wszystkim mieszkańcom Łodzi. Zwrócił uwagę, że diecezja, którą obejmuje bp Atanazy, jest diecezją diasporalną, dlatego wymaga szczególnej troski. 

– Wiernych mieszkających w rozproszeniu należy odnajdywać i łączyć w jeden organizm diecezjalny, a to wymaga dużo wysiłku intelektualnego, duchowego i fizycznego. Tym bardziej, że w tej chwili jest dużo emigrantów. Ich też trzeba ogarnąć miłością i arcypasterską troską – powiedział.  

Zwierzchnik Cerkwi w Polsce prosił również, aby nowy ordynariusz kontynuował dobrą współpracę z Kościołem rzymskokatolickim, którym w Łodzi pokieruje nowy metropolita abp Grzegorz Ryś (ingres abp. Rysia odbędzie się 4 listopada – PAP), z Kościołami zjednoczonymi w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz z innym religiami. Jak mówił, szczególnie ważne jest to w Łodzi, którą tworzyli przedstawiciele wielu kultur i religii. 

Również bp Atanazy zwrócił uwagę, że sercem diecezji, którą będzie kierował, jest Łódź. – Choć to miasto jest stosunkowo młode, to przez ponad 200 lat swojego istnienia gościło na dłużej, a czasami przygarniało na stałe przedstawicieli różnych narodowości i wyznań – mówił. Prosił wiernych i obecnych na liturgii – także przedstawicieli innych Kościołów – o gorącą modlitwę w jego intencji i powierzonej mu diecezji.

Bp Atanazy (Mirosław Jarosław Nos) ma 49 lat, w 1991 roku ukończył Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Jabłecznej. Potem przez cztery lata przebywał na stypendium naukowym w Prawosławnym Instytucie Teologicznym w South Cannan w USA, ma też w dorobku naukowym stypendium w Grecji.

Dyplom studiów zagranicznych nostryfikował na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, broniąc pracy magisterskiej o problemach tolerancji wyznaniowej na Podlasiu w okresie II RP.

Do męskiego klasztoru w Jabłecznej wstąpił w 1996 roku; przyjął śluby zakonne i otrzymał imię zakonne Atanazy. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie. Od początku 2007 roku był namiestnikiem tego monasteru.

Dokładnych danych dotyczących liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują liczbę wiernych na 450-500 tys. osób. Według danych GUS – uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne – w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

Za centrum prawosławia w naszym kraju uważane jest województwo podlaskie, zwłaszcza jego południowo-wschodnia część. Administracyjnie Kościół prawosławny w Polsce ma sześć diecezji, prawosławny ordynariat WP oraz tzw. kościelne jednostki zagraniczne, bo w jurysdykcji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego znajduje się również diecezja w Brazylii, z siedzibą arcybiskupstwa w Rio de Janeiro. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter