20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Boży Grób w remoncie

Ocena: 0
1864

Trwają prace w najświętszym miejscu świata. Ale Zmartwychwstanie nie uległo zepsuciu.

Chrześcijan, którzy dotarli do celu swego pielgrzymowania w Ziemi Świętej, czyli do świętego miejsca Zmartwychwstania Chrystusa w Jerozolimie, zapewne zdumiewa przestrzeń tego miejsca. Rotunda Anastasis (z greckiego: Zmartwychwstania) – sięgająca IV wieku – to doskonała figura koła, które symbolizuje okrąg ziemi i pełnię wszechświata ukonstytuowane na jednym i jedynym wydarzeniu – pokonaniu innego kręgu: śmierci – mocą Zmartwychwstania. Z rozpiętej nad rotundą kopuły płynie przytłumione naturalne światło, które miesza się z blaskiem świec – razem oświetlają kaplicę Bożego Grobu.

 

Krótko długa historia

Miejsce Grobu Chrystusowego jest – spośród tylu miejsc świętych w Ziemi Świętej – absolutnie wyjątkowe. Jest rozpoznawane w sposób jak najbardziej wiarygodny, poświadczony tradycją sięgającą samych początków chrześcijaństwa i podtrzymywaną, mimo zmiennych, niejednokrotnie dramatycznych okoliczności historycznych i politycznych. Dlatego pielgrzymi przybywają do Grobu Zmartwychwstania z przejmującym drżeniem, czułością, przejęci, że dotykają najgłębszego misterium życia i śmierci… misterium miłości.

Pierwotny grób – tej przestrzeni i konstrukcji już od kilkunastu wieków nie ma – przygotowany według tradycji żydowskiej, należący do bogatego Józefa z Arymatei, składał się z dwóch komór wykutych w skale. Pierwsza była swoistą „przygotowalnią” i przedsionkiem, druga – właściwą komorą grobową. Na kamiennej półce złożono Ciało Jezusa zawinięte w całun i chustę. Ten układ obecnego grobu pozostał, choć już nie w formie wykutych grot. Zostały bowiem zniszczone w czasach rzymskiego władania Jerozolimą, między połową II wieku a początkiem IV stulecia. Miejsce złożenia Jezusa i Jego Zmartwychwstania było na tyle czczone przez chrześcijan, że rzymski cesarz Hadrian nakazał je zniszczyć i „przykryć” ołtarzami kultów pogańskich.

Czytaj dalej w e-wydaniu
lub wydaniu papierowym (nr 35/2016)

Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 września 2016 r.

Ryszard Montusiewicz
fot. ks. Artur Michalski

Idziemy nr 35 (569), 28 sierpnia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter