20 października
sobota
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Boże Narodzenie z nowym nuncjuszem na Ukrainie

Ocena: 0
976

– Jestem bardzo zaszczycony faktem, że mogę to pierwsze Boże Narodzenie w Ukrainie celebrować i świętować razem z wami tutaj we Lwowie, dokąd przyjechałem na zaproszenie abp. Mieczysława Mokrzyckiego – powiedział we lwowskiej katedrze abp Claudio Gugerotti, nuncjusz apostolski na Ukrainie.

2015-12-26 16:33
kcz (KAI Lwów) / Lwów, mz

Celebrował on tam Pasterkę 24 grudnia w wigilię Bożego Narodzenia.

Poinformował także, że 7 stycznia 2016 r. w Kijowie będzie dzielił radość Bożego Narodzenia z arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który obchodzi uroczystość Narodzenia Pańskiego według kalendarza juliańskiego.

Mianowany przez papieża Franciszka nowym nuncjuszem na Ukrainie abp. Claudio Gugerotti przybył do Kijowa 15 grudnia. Abp Mokrzycki zwrócił uwagę że ten watykański dyplomata zna Ukrainę, ponieważ wiele lat pracował w watykańskiej Kongregacji Kościołów Wschodnich.

Abp Gugerotti w homilii wyznał m.in., że jego ojciec był więźniem obozu koncentracyjnego, gdzie od śmierci głodowej uratowały go ukraińskie kobiety, które przynosiły mu ziemniaki. – Teraz mam możliwość złożyć podziękowania za to mieszkańcom tej ziemi – powiedział. Wezwał obecnych w katedrze, aby nikt nie był obojętny wobec ludzi cierpiących przez wojnę na wschodzie Ukrainy. – Wszystkie wojny się kończą, a my nie jesteśmy wezwani do tego, aby nienawidzić. Jeżeli będziemy żyć z Chrystusem, to zmienimy oblicze tej ziemi. Zanieście do wszystkich domów orędzie, że Jezus nas kocha – mówił nuncjusz.

W koncelebrze uczestniczyli m.in. greckokatolicki arcybiskup Lwowa, Igor Woźniak ze swoim biskupem pomocniczym Benedyktem Aleksijczukiem. Wśród uczestników Pasterki byli m.in. przedstawiciele miejscowych władz i konsul generalny RP we Lwowie Wiesław Mazur z małżonką.

Przed Pasterką nuncjusz odwiedził odnowiony dwa lata temu pałac arcybiskupów lwowskich.

W uroczystość Narodzenia Pańskiego 25 grudnia abp Gugerotti wraz z abp Mokrzyckim odprawili Mszę św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny, o którego zwrot wierni od lat bezskutecznie walczą z władzami miasta Lwowa. Obecnie pełni on rolę sali koncertowej Budynku Muzyki Organowej i Kameralnej.

Podziwiając piękno świątyni, nuncjusz powiedział do licznie gromadzonych tam parafian: – Musimy zrobić wszystko co możliwe, ażeby ten budynek sakralny, ten kościół wrócił jak najszybciej do swojej pierwotnej funkcji. I proszę być pewnym, że zrobię wszystko, żeby władzom przypomnieć o tym, że kościół ten ma być świątynią – zapewnił abp Gugerotti.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane komentarze

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -