26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich

Ocena: 0
263

W piątek, 7 stycznia Boże Narodzenie obchodzą chrześcijanie tradycji wschodniej. Większość Kościołów prawosławnych używa kalendarza juliańskiego, promulgowanego przez Juliusza Cezara, i nie przyjęła kalendarza gregoriańskiego, nazwanego tak na cześć papieża Grzegorza XIII, który wprowadził go 4 października 1582 roku.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Niektóre Kościoły wschodnie pozostające w komunii z Rzymem obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia w swoich krajach, ale 25 grudnia we wspólnotach w diasporze. Zgodnie z tradycją, prawosławne Boże Narodzenie poprzedzone jest długim, czterdziestodniowym okresem postu i modlitwy. Post kończy się zwykle uroczystą mszą świętą o północy. Na zakończenie modlitwy wierni śpiewają hymn bożonarodzeniowy, a ikonę Narodzenia Pańskiego przenosi się na środek cerkwi, przed którą stawia się świece. Na koniec wierni spożywają pobłogosławiony chleb.

Patriarcha moskiewski Cyryl z okazji świąt skierował orędzie do wiernych prawosławnych, w którym zaprasza do kontemplacji Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, „aby zrozumieć, że jedynie miłość do Boga i bliźniego może nas umocnić w wielu próbach, wypędzić z serca lęk i dać siłę do pełnienia dobrych czynów”. Patriarcha zauważa, że świadomość Maryi „bardzo różni się od naszych własnych uczuć z powodu trudności, przez które przechodzimy, kiedy podczas izolacji nawet rodzinny dom jest uważany przez wielu za więzienie, popadamy w depresję i zaczynamy widzieć wszystko w czarnych barwach”. Natomiast przy kołysce Dzieciątka zatrzymują się „całe stworzenie, ludzie, aniołowie i zwierzęta, wszyscy zjednoczeni wokół Chrystusa”. Pan obiecuje pokój i ulgę tym, którzy są uciskani ciężkim jarzmem życiowych trudów, dlatego „zrzućmy z siebie cienie strachu i braku wiary, niepokoje i cierpienia serca, a wsłuchajmy się w głos Syna Bożego, który obiecuje ulgę utrudzonym” – stwierdza patriarcha.

Kończy swoje przesłanie słowami papieża Leona Wielkiego:

Nikt nie jest wyłączony z udziału w tej radości, ponieważ powód do radości jest taki sam dla wszystkich; niech się cieszy święty, ponieważ zbliża się do swojej chwały, i niech się cieszy grzesznik, ponieważ otrzymał przebaczenie

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter