30 maja
czwartek
Ferdynanda, Karola, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Boskie wakacje

Ocena: 5
3316

Przystanek Jezus od lat towarzyszy Przystankowi Woodstock – obecnie Pol’and’Rock Festiwal. Jest jedną z najbardziej znanych wakacyjnych akcji ewangelizacyjnych w kraju, ale nie jedyną.

for. arch. ewangelizatorów

Inicjatyw nie brakuje: Wspólnota św. Tymoteusza – Katolickie Stowarzyszenie Młodych w służbie Nowej Ewangelizacji z Gubina, Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczad, Lato z Chrystusem na Mazurach czy Ewangelizacja Nadmorska to pomysły na lato wspólnot, stowarzyszeń i ruchów katolickich.

 


Z CHRYSTUSEM NA MAZURACH

Doroczna impreza Rozpoczęcie Lata z Chrystusem na Mazurach odbyła się w Giżycku w weekend 7 i 8 lipca. Na Wzgórzu św. Brunona na początek odbyło się nabożeństwo pierwszosobotnie, następnie został wystawiony wielki plenerowy spektakl „Królowa Korony Polskiej”, przygotowany przez ponad stuosobową grupę ewangelizacyjno-teatralną, w reżyserii i według scenariusza ks. Mariusza Pawliny, wikariusza parafii św. Maksymiliana Kolbego. Na zakończenie dnia Mszę Święta dla wodniaków, cumujących na łodziach na jeziorze Niegocin, odprawił biskup ełcki Jerzy Mazur SVD. Centralnym punktem wydarzenia była Msza Święta w niedzielę, w Sanktuarium św. Brunona. We Mszy udział wzięła delegacja z niemieckiego Kwerfuru, rodzinnego miasta św. Brunona, patrona Giżycka. W procesji ewangelizacyjnej na Wzgórze św. Brunona udział wzięli, już tradycyjnie, wykonawcy spektaklu z poprzedniego dnia w kostiumach teatralnych.

Lato z Chrystusem na Mazurach w tym roku odbywa się po raz dziewiąty. Z roku na rok wydarzenie cieszy się większym zainteresowaniem turystów, a tygodnik „Idziemy” patronuje mu medialnie.

 


EWANGELIZACJA BIESZCZADÓW

W poniedziałek 16 lipca rozpoczyna się Wielka Ewangelizacja Bieszczadów. Jest to inicjatywa koordynowana przez Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Jakuba Apostoła, która działa w ramach Katolickiego Stowarzyszenia „Unum” z udziałem Diakonii Modlitwy „Epatras” oraz wspólnot, ruchów i stowarzyszeń katolickich, m.in. Ruchu Apostolstwa Młodzieży, Ruchu Światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym.

Najpierw o godz. 19 w Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku sprawowana będzie Eucharystia na rozpoczęcie całej akcji. Msza Święta będzie odprawiana w tym miejscu codziennie o tej samej porze, aż do zakończenia inicjatywy. Będą również spotkania i koncerty. W czwartek 19 lipca zostanie wyświetlony film „Dwie korony”, po nim odbędzie się spotkanie z reżyserem Michałem Kondratem, w sobotę 21 lipca Festiwal Rap, na którym wystąpią m.in. Muode Koty i Heres/Wyrwani z Niewoli.

Posłani na górskie szczyty i ulice bieszczadzkich miast, uczestnicy będą głosić Ewangelię poprzez pantomimy i krótkie przedstawienia uliczne. W ten sposób będą zachęcać przechodniów do rozmowy o wierze. W tym roku ewangelizatorzy będą mówić o „ludziach gór” – będą to postacie biblijne, m.in. Mojżesz, Dawid, Eliasz, Ezechiel, Jezus Chrystus i Apostołowie, którzy mają się stać przewodnikami poszczególnych spotkań. „Chcemy wszystkim zapewnić pomoc i wsparcie moralne oraz duchowe w formie naszej obecności, dialogu, modlitwy wspólnotowej, a także przez spotkania ze świadkami wiary, festyny rodzinne, koncerty znanych wykonawców chrześcijańskich, projekcje filmowe, spektakle małych form teatralnych” – piszą organizatorzy.

Ewangelizatorzy będą spotykać się z ludźmi także – wzorem lat ubiegłych – na wybranych szczytach, m.in. Leskowcu, Wielkiej Raczy, Rycerzowej. Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów zakończy się w niedzielę 22 lipca koncertem zespołu Bankruci na plaży w Polańczyku, zwanej Cyplem.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 maja

Czwartek, VIII Tydzień wielkanocny
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 14, 12-16. 22-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter