14 lipca
wtorek
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Boliwia: umierający kardynał nagrodzony przez parlament

Ocena: 0
1091

Jeszcze niedawno władze nazywały go „nieprzyjacielem Boliwii w służbie zagranicznych interesów, a szczególnie USA”. Teraz Izba Deputowanych przyznała mu swe najwyższe odznaczenie – medal za zasługi na rzecz demokracji im. Marcela Quirogi Santa Cruz.

2015-12-03 16:06
pb (KAI/elpaisonline.com) / Santa Cruz de la Sierra, sg

Otrzymują je obywatele zasłużeni dla państwa. Jednak 79-letni kard. Julio Terrazas Sandoval nie mógł go osobiście odebrać, gdyż – według lekarzy – znajduje się w stanie krytycznym.

Przekazując 2 grudnia medal na ręce metropolity Santa Cruz de la Sierra, abp. Sergio Gualbertiego przewodnicząca Izby Gabriela Montaño zapewniła, że wręcza go „z głębokim szacunkiem jako wyraz serdecznych uczuć narodu boliwijskiego”.

Jako długoletni przewodniczący episkopatu, kard. Terrazas nieraz krytykował prezydenta Evo Moralesa za łamanie praw człowieka, dławienie opozycji i dążenie do zalegalizowania aborcji. Bojówki prorządowe próbowały zastraszyć purpurata i w 2009 r. podłożyły ładunki wybuchowe przed jego rezydencją. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale eksplozja zniszczyła częściowo portal budynku.

Podczas lipcowej wizyty w Boliwii papież Franciszek mieszkał w domu kard. Terrazasa w Santa Cruz de la Sierra. Przyjęto to jako wyraźny znak wsparcia dla emerytowanego arcybiskupa tego miasta w sytuacji, gdy w ostatnim okresie wzmogły się zmasowane ataki na niego ze strony kół rządowych. Jednak gospodarz był nieobecny, gdyż nie mógł opuścić szpitala, w którym przebywał już od kilku tygodni. W tej sytuacji papież odwiedził go w klinice Inconor. Ojciec Święty rozmawiał prawie pół godziny z kardynałem, z którym jest zaprzyjaźniony od wielu lat.

Kard. Terrazas jest pierwszym rodowitym Boliwijczykiem w kolegium kardynalskim. Wcześniej reprezentował w nim Boliwię kard. José Clemente Maurer, niemiecki misjonarz, który został arcybiskupem Sucre.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły Rok A, II
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kamila de Lellis, prezbitera albo wspomnienie św. Henryka
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych, lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 7,1-9; Ps 48,2-8; Mt 11,20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter