18 października
piątek
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bogactwo Celestynowa

Ocena: 4.9
674

Parafia Wniebowzięcia NMP w Celestynowie ma już dziewięćdziesiąt lat! I coraz więcej wspólnot. Tutaj naprawdę żyje się intensywnie wiarą.

fot. Maciej Buda/Idziemy

Odpust parafialny odbywa się 15 sierpnia. – Ten dzień jest dla nas zawsze wielkim świętem. Tego dnia wieczorem gromadzimy się na cmentarzu z pochodniami na modlitwę różańcową – mówi ks. Mirosław Wasiak, od 2010 r. proboszcz celestynowski – a że mamy bardzo dużo grup i wspólnot, wieczór jest pięknym przeżyciem duchowym, zapraszam serdecznie.

Parafia liczy ok. 6 tys. wiernych, a wyróżnia ją bogate życie wspólnotowe. Warto wymienić chór, służbę liturgiczną ołtarza, koła Żywego Różańca, róże Różańca Rodziców, Odnowę w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie oraz Wspólnotę Uwielbienia Wniebogłosy.

Dzieje parafii są nie są długie, ale interesujące. Bogate lasy, świeże powietrze i dzika przyroda – ale i dogodny dojazd kolejowy – skłoniły mieszkańców Warszawy do zbudowania kolejnego osiedla letniskowego w pobliżu stolicy. Osiadł tu już – w majątku Skarbonka – znany profesor ogrodnictwa Edmund Jankowski, wykładowca SGGW i twórca szkoły ogrodniczej w Celestynowie. Mądrzy ludzie zwrócili uwagę na zbyt dużą odległość do kościoła w Kołbieli i utrudnienia w praktykowaniu wiary. Już w 1927 r. przystąpili do budowy drewnianej kaplicy, którą poświęcił 17 lipca tamtego roku ks. Piotr Górski – proboszcz z Kołbieli. Pod koniec lata 1929 r. dekretem kard. Aleksandra Kakowskiego, metropolity warszawskiego, została erygowana parafia w Celestynowie. Tworzyły ją: Celestynów, Dąbrówka, Dyzin, Lasek i majątki Cegielnia, Radzin, Skarbonka i Strzępki, a pierwszym proboszczem został ks. Anatol Sałaga.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 32 (721), 11 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 października

Pan stanął przy mnie i wzmocnił mnie, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii

Dziś w Kościele:
piątek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ święto św. Łukasza, ewangelisty
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Tm 4,9-17a, Ps 145, Łk 10, 1-9
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -