3 marca
środa
Maryny, Kunegundy, Tycjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Blisko drugiego człowieka - kapłaństwo jest służbą

Ocena: 3.6
681

– Powinniśmy pachnieć owcami, żeby być blisko tych, do których jesteśmy posłani, by im służyć – kard. Kazimierz Nycz słowa papieża Franciszka przypomniał wyświęconym dziesięciu diakonom Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.  Uroczystości odbyły się 12 maja w kościele ss. wizytek przy ul. Krakowskie Przedmieście.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

Święcenia diakonatu przyjęli: Tomasz Barański, Artur Kaczyński, Michał Kisiel, Maciej Kulesza, Grzegorz Pakowski, Tomasz Różacki, Łukasz Starczewski, Marcin Wiśniewski, Radosław Wołkowycki, Michał Wszeborowski.

Kardynał Nycz nawiązując do znaku leżenia krzyżem podczas obrzędu święceń, przypomniał o potrzebie pokory w życiu kapłana. – Przejmujący jest ten znak leżenia krzyżem. Jest wyrażeniem słów: „Czymże ja jestem Panie przed Twoim obliczem?”.Pokora potrzebna jest każdemu chrześcijaninowi, także tym, którzy przyjęli powołanie do uczestniczenia w sakramentalnym służebnym kapłaństwie, które Jezus uczynił dla głoszenia Słowa, dla sprawowania sakramentów, zwłaszcza Eucharystii – mówił metropolita warszawski. Przypomniał, że Jan Paweł II bardzo często, nie tylko podczas swoich jubileuszy, nawiązywał do obrzędu leżenia krzyżem i do zapachu posadzki.

– Jak długo ten zapach, chłód posadzki będziecie odczuwać i wracać do niego, tak długo będziecie świadkami służebnego kapłaństwa. Ludzie w parafiach prosto to wyczuwają i mówią: „To jest nasz ksiądz, to jest ksiądz dla nas i z nami” – podkreślał kard. Nycz.

Na zakończenie liturgii metropolita warszawski także rodzicom i krewnym nowo wyświęconych diakonów życzył by byli świadkami Chrystusa aż po krańce ziemi.

Diakoni mogą głosić i wyjaśniać Słowo Boże w homilii, udzielać sakramentu chrztu, błogosławić związki małżeńskie, posługiwać kapłanom przy sprawowaniu Mszy świętej oraz rozdzielać Najświętszy Sakrament.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 marca

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono,
lecz aby służyć

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 6,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. św. Jakuba Apostoła (ul. Grójecka 38, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter