4 lutego
sobota
Andrzeja, Weroniki, Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi z Syrii i Libanu dziękują i proszą o modlitwę o pokój

Ocena: 0
359

Wzywamy wszystkich do nieustannej modlitwy o pokój na świecie - apelują biskupi z Syrii i Libanu, którzy przybyli dziś na Jasną Górę. Goście przyjechali do Polski na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego i uczestniczyli w Forum Ekonomicznym w Krynicy. Jak podkreślają, nie mogło zabraknąć wizyty u Matki Bożej Częstochowskiej.

fot. EpiskopatNews, Flickr

Bp Antoine Chbeir z Syrii przypomniał, że wciąż najważniejszym przesłaniem jest prośba do wspólnoty międzynarodowej o pomoc w przywróceniu pokoju na Bliskim Wschodzie. - Czekając na pokój, prosimy ciągle naszych chrześcijan i robimy wszystko co w naszej mocy, aby chrześcijanie nie wyjeżdżali z tamtej ziemi, aby pozostawali w swoich domach – powiedział bp Chbeir.

Syryjski biskup dodał, że w obliczu wojny ludzie tam potrzebują wszystkiego - jedzenia, schronienia, pitnej wody, opieki medycznej i lekarstw. Dlatego tak ważna jest pomoc dostarczana na miejscu. Niesie ją przede wszystkim papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ale także i inni. Za okazywane serce podziękował melchicki arcybiskup Issam John Darwish z Libanu: "Chcę podziękować wszystkim Polakom za to, że pomagacie chrześcijanom na Bliskim Wschodzie". Zaznaczył, że nie mógł przyjechać do Polski i nie być w Częstochowie. - My kochamy Matkę Bożą. W moim rycie Theotokos to Matka Boga, jest bardzo czczona - powiedział.

Biskupi szczególnie dziękowali także kapłanom, którzy z narażeniem życia przybywają, by świadczyć bardzo potrzebną pomoc duchową.

Liban ugina się pod ciężarem syryjskich uchodźców. Kościół katolicki pomaga wszystkim, chrześcijanom i muzułmanom.

Abp Issam Darwish podkreślił, że zarówno podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, jak i w innych rozmowach „prosiliśmy o to, żeby cały świat zwrócił uwagę na problem uchodźców, którzy są w Libanie, a którzy przybyli do nas z Syrii”. - Aby wreszcie mogli powrócić do swoich domów i żeby zrobić wszystko co możliwe, by mogli odbudować jak najszybciej swoje życie, odbudować swój kraj, który jest zniszczony wojną – mówił melchicki arcybiskup.

Jak zaznacza bp Antoine Chbeir Pomoc Kościołowi w Potrzebie w znacznym stopniu wspiera potrzebujących w Syrii. To m.in. organizacja pożywienia, wynajem mieszkań i pomieszczeń mieszkalnych czy pomoce naukowe dla dzieci w wieku szkolnym. „Są to tysiące rodzin, które otrzymują pomoc” – wylicza biskup.

- Dla nas ludzi wierzących modlitwa to jest rzecz najważniejsza - podkreśla bp Chbeir i dodaje, że przesłanie jakie powinno płynąć z Jasnej Góry to: aby zawsze modlić się i być w dobrej relacji z Bogiem.

Biskupi dziękowali polskiemu rządowi za okazywane wsparcie. Beata Kempa, członek Rady Ministrów mówiła w Krynicy, że w ubiegłym roku udało się zwiększyć pomoc humanitarną siedmiokrotnie. Tylko do września 2018 roku Polska przekazała organizacjom humanitarnym, niosącym pomoc m.in. w rejonach konfliktów zbrojnych, ponad 48 milionów złotych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lutego

Sobota, IV tydzień zwykły
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter