29 marca
środa
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi w Boże Narodzenie o potrzebie pokoju i otwartości na drugiego człowieka (podsumowanie)

Ocena: 4.5
265

O potrzebie budowania pokoju i otwartości na drugiego człowieka oraz przeżywania Bożego Narodzenia z wiarą mówili polscy biskupi w homiliach wygłaszanych podczas Mszy św. pasterskich w nocy z 24 na 25 grudnia.

Fot. pixabay.com/CCO

 „Niech tej Nocy popłynie z naszych serc żarliwa modlitwa o pokój. Módlmy się za wszystkie narody, które są poranione terroryzmem i wojną, i pogrążają się w chaosie. Niech nasza modlitwa obejmie także tych, którzy ciężko obrażają Boga i człowieka swoją bezlitosną agresją. Niech uświadomią sobie zło, jakie czynią i porzucą drogę przemocy po to, by szukać przebaczenia” – powiedział podczas Pasterki w archikatedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak podczas Mszy św. o północy w gnieźnieńskiej katedrze podkreślił zaś, że „w noc Narodzenia Pańskiego musi wciąż brzmieć głos za życiem, za każdym ludzkim życiem od poczęcia do naturalnej śmierci, za życiem, które domaga się bezwarunkowego przyjęcia i szacunku, domaga się troski i ocalenia, ochrony i wysiłku, by nie tylko je zaakceptować, ale zawsze żarliwie troszczyć się o nie, zwłaszcza wtedy, gdy jest słabe, chore, i zagrożone”.

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski przewodniczył Pasterce w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce. „Chrystus obdarzył nas prawdziwym pokojem i uczy, jak ten pokój w czasach niepokoju – bo takie czasy przeżywamy – trzeba budować” – powiedział w homilii.

„Bez Chrystusa, który jest naszym pokojem, nie może być trwałego pokoju. I na odwrót – tam, gdzie jest Chrystus, tam też jest radość i nadzieja. (…) Nieśmy wszystkim ten Pokój, który zstąpił z Nieba! Głośmy światu Chrystusa!” – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie Pasterki sprawowanej w katedrze na Wawelu.

Metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas Pasterki w archikatedrze lubelskiej podkreślił, że Bóg stał się jednym z nas, człowiekiem, „ma twarz i ręce dziecka”. „Odkąd Bóg przyszedł na ziemię, świat nie jest już osamotniony. Nie jest pozostawiony samemu sobie. W jego dzieje bowiem wszedł jego Stwórca” – powiedział.

„Życzmy sobie nawzajem i tak postępujmy, aby stawać się powodem zdumienia wielu, którzy w zachwycie powiedzą: «Spotkałem człowieka!». Spotkałem Boga w szlachetnym człowieku!” – mówił zaś podczas Pasterki w białostockiej archikatedrze abp Józef Guzdek.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św. pasterskiej w parafii pw. Świętego Michała Archanioła na łódzkich Bałutach. „Wierzycie, że siłą można zaprowadzić pokój na świecie? Czy siłą można zaprowadzić pokój w twoim domu? Siłą to można doprowadzić co najwyżej do cichych dni. Pokój to nie jest brak wojny […] Pokój jest tam, gdzie ludzie żyją w relacjach, gdzie siadają razem do stołu, kiedy razem ze sobą rozmawiają. Jezus jest Księciem Pokoju, który staje przed nami w pozycji uniżenia i pokory” – mówił.

„Nie wstydź się trwania przed narodzonym w Betlejem Mesjaszem” – apelował natomiast metropolita gdański abp Tadeusz Wojda podczas Pasterki w archikatedrze oliwskiej.

Metropolita przemyski abp Adam Szal podkreślił, że trzeba popatrzeć na tajemnicę Bożego Narodzenia oczami wiary. – To prawda, że ważne jest budowanie szopki, ważna jest troska stół świąteczny, o kultywowanie obyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ale bez wiary wszystkie te piękne zwyczaje, tradycja i obrzędy są pustym znakiem – mówił.

O tym, że Boże Narodzenie to zachęta, byśmy darzyli się wzajemną miłością oraz słowem i czynem na co dzień składali sobie najlepsze życzenia i „zawsze podawali sobie ręce oraz byli gotowi zasiąść do wspólnego stołu – tego domowego i tego eucharystycznego” mówił podczas Pasterki w katedrze polowej bp Wiesław Lechowicz.

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że „słuchający Bóg chce się narodzić w każdym z nas” – poprzez spowiedź świętą i łaskę Komunii św. Przez codzienną modlitwę, niedzielną i świąteczną Eucharystię, uczynki miłosierdzia. Posługę wśród osób samotnych, chorych, cierpiących. „Puste miejsce przy wigilijnym stole oznacza łączność nie tylko ze zmarłymi, lecz z osobami, które pozostaną same na święta” – powiedział.

+++++

Ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński przewodniczył Mszy Świętej Pasterskiej w parafii Zesłania Ducha Świętego w Ząbkach. Biskup poświęcił górny kościół, w którym po raz pierwszy sprawowana była Eucharystia.

W homilii biskup Kamiński mówił, że siły do przemiany życia człowiek może czerpać tylko z Bożej miłości:

To jest właściwe miejsce dla nas – być przed obliczem Bożym, w Jego światłości, w Jego miłości, w Jego świętości, w Jego dobroci, w Jego służebności. My z tego przeglądania się w obliczu Bożym czerpiemy siły do tego, aby przemieniać swoje życie. I człowiek, który w ten sposób przeżywa swoją codzienność, swoje życie, swoją drogę, wypełnia swoje powołanie, patrzy zupełnie z innej perspektywy na drugiego człowieka. I ta prawda zamyka się w takim schemacie: poznać i umiłować Boga – to pierwsze zadanie, w Nim rozpoznać siebie – drugie zadanie. I teraz przenieść to doświadczenie na drugiego człowieka, to jest największy ze skarbów dla nas ludzi, bowiem porządkuje to wszystkie sprawy naszego życia, naszego istnienia i naszej historii.

Na zakończenie biskup warszawsko-praski powiedział, że umocnieni relacją z Bogiem mamy nieść cywilizację miłości światu:

Zakończywszy tutaj w tej formie sprawowanie naszej modlitwy, adoracji, sakramentów, wychodzimy do naszego codziennego życia i mówimy – Oto teraz mocni mocą tutaj zaczerpniętą idziemy budować Królestwo niebieskie. Jak mówił nasz pasterz, sprzed kilkudziesięciu lat i błogosławiony, Stefan kardynał Wyszyński: Idziecie kochani po to, aby budować cywilizację miłości. Jakże to cenny dar dla tego miasta, dla Ojczyzny, dla świata, kiedy ta wspólnota, świadoma swego kroczenia przed obliczem Boga, wnosi poprzez swoją codzienną pracę, służbę, modlitwę, nową jakość w życie całej wspólnoty. Dziękujmy Bogu za wszystko i starajmy się przebywać stale przed obliczem Bożym, o którym nam opowiedział i do którego zaprowadził nas Syn Boży.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Środa, V tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym
zatrzymują słowo Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter