23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi w Mińsku: Europa musi zachować żywe korzenie

Ocena: 0
855

O tym, że Europa potrzebuje nie tylko powrotu do chrześcijańskich korzeni, ale też odpowiednich warunków do rozwoju, które może zapewnić troska o wspólnotę, kulturę i otwartość na Ducha Świętego, mówił podczas konferencji prasowej w Mińsku wiceprzewodniczący CCEE abp Stanisław Gądecki.

fot. Wikipedia, CC BY-SA 2.5


O tym, że Europa potrzebuje nie tylko powrotu do chrześcijańskich korzeni, ale też odpowiednich warunków do rozwoju, które może zapewnić troska o wspólnotę, kulturę i otwartość na Ducha Świętego, mówił podczas konferencji prasowej w Mińsku wiceprzewodniczący CCEE abp Stanisław Gądecki, podsumowując przedpołudniowe obrady biskupów europejskich, dotyczące aktualnej kondycji i perspektyw dla Europy.

Refleksja nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością kontynentu europejskiego, była tematem przedpołudniowych sesji zgromadzenia ogólnego Rady Konferencji Biskupich Europy, obradującej od czwartku w Mińsku. Jak wyjaśnił wiceprzewodniczący CCEE abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej podsumowującej tę dyskusję, o przeszłości Europy w jej najlepszym wydaniu, najlepiej mówią święci patronowie Starego Kontynentu: św. Benedykt, święci Cyryl i Metody oraz męczennica XX w. św. Edyta Stein. 

Jak wyjaśniał hierarcha, św. Benedykt wniósł do kultury europejskiej pracę i modlitwę – wartości, które przez wieki charakteryzowały ducha Europejczyków. Święci Cyryl i Metody, jako tłumacze Pisma Świętego na pierwszy język nie będący językiem biblijnym, a także prekursorzy inkulturacji Ewangelii wśród ludów europejskich – są wzorem ewangelizacji i symbolem dwóch płuc Europy: wschodniego i zachodniego. Z kolei św. Edyta Stein stała się symbolem pokojowego sprzeciwu wobec totalitaryzmów – polegającego nie na walce zbrojnej, ale na przyjęciu krzyża Chrystusa i oddania życia ze względu na wierność Jego nauczaniu. 

Jak mówił abp Gądecki, biskupi europejscy przypominali też o głównych filozofach Szkoły Ateńskiej: Platonie i Arystotelesie. – Platon spoglądał w kierunku nieba, Arystoteles w kierunku ziemi. Ta komplementarność spojrzeń była charakterystyczna dla Europy, a dziś pozostało z niej głównie spojrzenie w dół – mówił przewodniczący KEP. 

Hierarcha przypomniał też, że chrześcijaństwo było fundamentem Europy, w której szanowane były takie same wartości, jakich poszukuje się współcześnie: godność człowieka, wolność, sprawiedliwość, jedność, szacunek dla życia, poszanowanie prawa i pracowitość. Podkreślał, że chrześcijaństwo rozprzestrzeniało się stąd także na inne kontynenty – dopóki Europa nie zaczęła sama tracić swoich korzeni, co sprawiło, że stała się uboższa i poraniona. 

Mówiąc o współczesności Europy, biskupi wskazali cierpienia i nadużycia spowodowane odejściem od wartości chrześcijańskich m.in. konsumizm, samotność, zwłaszcza osób młodych, nadużywanie praw człowieka, bezrobocie, handel ludźmi, handel bronią, prześladowania i kryzys migracyjny. Podkreślili przy tym, że tak, jak obraz przeszłości nie jest pozbawiony elementów pesymistycznych, tak też teraźniejszości nie brak piękna Europy, która wciąż jest kochana i wspierana przez Kościół. 

Myśląc o przyszłości, biskupi podkreślali, że musi ona polegać na zatroszczeniu się o ożywienie korzeni Europy. Abp Gądecki porównał kontynent europejski do drzewa, które do życia i rozwoju potrzebuje nie tylko korzeni i ziemi, ale też słońca, wody i przestrzeni. Do wody porównał społeczeństwo i wspólnotę, jaką tworzą jej członkowie, a także relacje budowane z mieszkańcami innych kontynentów. Do słońca – Ducha Świętego, który daje mu siłę. Do przestrzeni – kulturę, która pozwala mu się rozwijać. 

Jak dodał kard. Vincent Nichols, Białoruś, ze względu na historię prześladowań Kościoła czasie reżimu komunistycznego, można porównać do drzewa, któremu odcięto gałęzie, ale które zachowało żywe korzenie i dziś dzięki nim się odradza. 

Biskupi podkreślili również znaczenie chrześcijan we wspólnocie europejskiej, porównując ich misję do roli, jaką pełni, dusza w ciele człowieka. Zaznaczyli również, że ich refleksja nie dotyczy jedynie Unii Europejskiej, ale całego kontynentu ufundowanego na wartościach chrześcijańskich, do których przywrócenie jest troską i wyzwaniem Kościoła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter