29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi solidarni z protestującymi na Kubie

Ocena: 4.7
666

Amerykańscy biskupi pochodzący z Kuby opublikowali oświadczenie, w którym solidaryzują się z protestującymi przeciwko komunistycznym rządom w ich ojczyźnie. Demonstranci domagają się ustąpienia obecnego prezydenta Miguela Díaza-Canela, demokratycznych reform oraz przestrzegania praw człowieka.

fot.PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Oświadczenie podpisał pochodzący z rodziny kubańskich emigrantów abp Nelson Perez, metropolita Filadelfii, oraz trzej inni biskupi urodzeni na wyspie: Felipe Estévez z St. Augustine, Manuel Cruz, biskup pomocniczy Newark oraz Octavio Cisneros, emerytowany biskup pomocniczy z Brooklynu.

Niepokoi nas agresywna reakcja rządu na pokojowe manifestacje. Uważamy, że przemoc rodzi wyłącznie przemoc i dlatego stanowczo sprzeciwiamy się zatrzymywaniu ludzi za ich poglądy

– czytamy w komunikacie.

Trwające od czterech dni protesty zaczęły się spontanicznie. W sobotę 10 lipca na ulice miast wyszły tysiące ludzi, którzy skandowali „Precz z dyktaturą!”. Demonstrantów rozproszyła policja. W poniedziałek wieczorem w centrum Hawany zebrało się około stu osób krzyczących „Precz z komunizmem!”.

Do wybuchu społecznego niezadowolenia na wyspie przyczynił się największy od 30 lat kryzys gospodarczy. Gospodarka kraju skurczyła się w ubiegłym roku o 11 proc. powodując niedobory żywności, leków i paliwa. Do sklepów ciągną się gigantyczne kolejki, często dochodzi też do przerw w dostawie prądu. Pogarsza się sytuacja związana z pandemią Covid-19. Kubański reżim konsekwentnie odrzuca pomoc humanitarną zza granicy, co dodatkowo pogłębia spowolnienie gospodarcze wywołane sankcjami USA. Iskrą zapalną stało się odrzucenie propozycji przekazania Kubie szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer. Reżim zdecydował o opracowaniu własnej, tracąc przy tym cenny czas i narażając życie mieszkańców.

Reakcja komunistów na protesty była natychmiastowa. Najpierw rząd odciął dostęp do internetu na wyspie, ograniczając zarówno możliwość komunikowania się dysydentów między sobą, jak i dzielenia się informacjami z całym światem. Po telewizyjnym przemówieniu prezydenta Díaza-Canela, w którym wezwał on swoich zwolenników do konfrontacji z antyrządowymi demonstrantami, doszło do licznych aktów przemocy. W kilku kubańskich miastach służby bezpieczeństwa aresztowały setki osób, w tym 120 dziennikarzy i aktywistów. Wśród zatrzymanych znalazł się także ksiądz Castor Álvarez, z archidiecezji Camagüey. Ponad 180 osób uznaje się za zaginione. Władze Hawany potwierdziły także śmierć jednego z protestujących. Komunistyczny reżim rządzi Kubą od czasu krwawej rewolucji pod wodzą Fidela Castro z 1959 roku, która obaliła autokratycznego władcę Fulgencio Batistę. Od tamtej pory na wyspie nie zdarzały się protesty na taką skalę, jakie wybuchły obecnie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter