19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi podsumowali obrady

Ocena: 0
561

– Misją Kościoła jest wezwanie do nawrócenia, do odejścia od klimatu eskalowania niechęci międzyludzkich – powiedział abp Stanisław Gądecki. Podczas konferencji prasowej w sekretariacie KEP biskupi przedstawili końcowe wnioski z zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

fot. PAP/Rafał Guz

Jak podkreślił abp Stanisław Gądecki, podczas zebrania biskupi zapoznali się z działaniami Caritas na rzecz pomocy mieszkańcom Syrii, w tym z realizacją programu pomocy „Rodzina Rodzinie”. – Obecnie w ramach tego programu ponad 7000 polskich darczyńców wspiera 2225 rodzin w Aleppo – podkreślił duchowny.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że uczestnicy dwudniowych obrad potwierdzili aktualność starań o utworzenie sprawie korytarzy humanitarnych dla najbardziej potrzebujących uchodźców z krajów ogarniętych wojną.

– Rozumiemy pewne opory. W parlamencie włoskim też długo przekonywano tamtejszych parlamentarzystów do korytarzy humanitarnych, ale w końcu się udało, więc myślę, że tak będzie i u nas – powiedział abp Gądecki.

Abp Henryk Hoser SAC zwrócił uwagę, że podczas zebrania plenarnego biskupi podjęli dyskusję nt. duszpasterstwa małżeństwa i rodziny w świetle adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. – To dokument bogaty pod względem inspiracji. Wprowadza nowe wymiary duszpasterstwa jako towarzyszenie rodzinie – powiedział. Wskazał, że dokument, który jest efektem dwóch synodów o rodzinie, ukazuje konieczność wsparcia rodzin we wszystkich stadiach ich istnienia.

– Nauczanie doktrynalne Kościoła się nie zmienia. Nie zmienia się także prawo moralne Kościoła. Zmieniają się natomiast sytuacje, z jakimi Kościół ma do czynienia – powiedział biskup warszawsko-praski. Jego zdaniem, duszpasterstwo rodzin powinno uwzględniać aspekt towarzyszenia małżeństwom w kryzysach i trudnościach. – Szczególną troską trzeba otoczyć osoby żyjące w związkach nieregularnych – dodał.

Abp Hoser zwrócił uwagę na wzrost liczby rozwodów i osób żyjących w związanych niesakramentalnych. Przypomniał także, że Komunia święta dla rozwiedzionych jest obwarowana przepisami zapisanymi w encyklice Jana Pawła II „Familiaris Consortio”.

Duchowny zastrzegł, że dokument uwzględniający wnioski zakończonego dziś posiedzenia w tematyce rodziny poddany zostanie głosowaniu podczas kolejnego zebrania plenarnego KEP, które zaplanowane jest na czerwiec.

Abp Marek Jędraszewski dodał, że 13 marca, w czwartą rocznicę wyboru papieża Franciszka, biskupi sprawowali Mszę świętą dziękczynną za obecny pontyfikat w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

– Chcieliśmy podziękować Bogu za to, co Ojciec Święty Franciszek uczynił dla Polski, przez swoje uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, a także za przewodniczenie uroczystościom na Jasnej Górze, które zwieńczyły obchody 1050-lecia chrztu Polski – zaznaczył metropolita krakowski.

Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Jak podkreślił bp Artur Miziński, w 25. rocznicę bulli „Totus Tuus Poloniae Populus” biskupi wyrazili wdzięczność św. Janowi Pawłowi II za reorganizację struktur administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce. Podziękowali także za zaangażowanie abp. Józefowi Kowalczykowi, ówczesnemu nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce.

– Nowy podział przyczynił się do lepszej możliwości wykorzystania potencjału duszpasterskiego, zbliżenia się do wiernych – stwierdził.

Bp Ryszard Kasyna zaznaczył, że w ramach zebrania oprócz sakramentu małżeństwa dyskutowano również nad przygotowaniem do sakramentu bierzmowania. – Te sakramenty to nie tylko etap, który młody człowiek ma zaliczyć. On ma spotkać Chrystusa w swoim życiu, ma uwierzyć, że On jest jego Panem – powiedział.

Biskup nadmienił, że protokoły małżeńskie oprócz funkcji prawnych powinny również zapewnić pomoc narzeczonym w zawarciu trwałego związku małżeńskiego. Podkreślił, że warto, by księża postarali się poruszyć z przyszłymi małżonkami najważniejsze tematy dotyczące ich wspólnej przyszłości, by poznać ich intencje.

Poproszony o komentarz do wyrażonego w komunikacie apelu biskupów o wzajemny szacunek, pojednanie i budowanie jedności i pokoju, przewodniczący KEP wskazał, że obecnie mamy do czynienia z głębokimi podziałami partyjnymi i idącymi za nimi podziałami międzyludzkimi w naszym społeczeństwie. – Misją Kościoła jest wezwanie do nawrócenia, do odejścia od klimatu eskalowania niechęci międzyludzkich – wskazał abp Gądecki.

Metropolita poznański zwrócił uwagę, że trzeba dążyć do wspólnego dobra, które zakłada zjednoczenie, również w kontekście europejskim. – Zamykanie się wyłącznie na własne interesy nie może prowadzić do zdrowej integracji europejskiej – stwierdził.

Zdaniem duchownego, wartością jest dążenie do budowania zdrowego społeczeństwa, które jest nie tylko życzliwe wobec siebie, ale które troszczy się o dobro wspólne.

Następne, 376. zebranie plenarne KEP obędzie się w dniach 6-7 czerwca w Zakopanem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter