1 czerwca
poniedziałek
Justyna, Anieli, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi z Korei Płd. odwiedzili Koreę Płn.

Ocena: 0
1456

4 grudnia zakończyła się czterodniowa wizyta 17-osobowej delegacji Kościoła katolickiego Korei Południowej w rządzonej przez komunistyczny reżim Korei Północnej.

2015-12-06 16:56
tom (KAI/Fides) / Pjongjang, mz
fot. (stephan) / Foter.com / CC BY-SA

Była to pierwsza od kilkudziesięciu lat wizyta tak dużej delegacji kościelnej w północnej części Półwyspu Koreańskiego.

Delegacja nie mogła wprost udać się do sąsiedniego kraju, ale musiała lecieć samolotem przez Chiny. Wśród jej członków znalazło się czterech biskupów, w tym przewodniczący koreańskiego episkopatu abp Hyginus Kim Hee-joong, metropolita Kwangdżu, opat benedyktynów z Waegwan, o. Simon Peter Ri Hyeong-u, księża i przedstawiciele różnych instytucji kościelnych zaangażowanych w pojednanie koreańskiego narodu.

Delegacja została oficjalnie zaproszona przez kontrolowane przez reżim państwowe Stowarzyszenie Katolików. Przed odlotem 1 grudnia abp Kim Hee-joong w rozmowie z mediami powiedział, że jego największym życzeniem jest to aby "w przyszłości coraz więcej południowokoreańskich księży mogło jeździć do Korei Płn. i tam sprawować Msze święte".

Jednym z celów wizyty były odwiedziny miejscowej wspólnoty katolickiej i zaznajomienie się z jej sytuacją. W kraju tym od dziesiątków lat nie wyświęcono żadnych kapłanów, którzy mogliby sprawować Eucharystię i udzielać sakramentów. W rozmowach poruszono m. in. temat możliwości odbudowy jednego kościoła w stolicy kraju, Pjongjang.

Członkowie delegacji spotkali się również z zastępcą przewodniczącego Najwyższego Zgromadzenia Ludowego Korei Północnej, Kim Yong Dae, z którym rozmawiano o ewentualnej poprawie stosunków między dwoma państwami.

Od czasu podziału kraju w 1945 r. tylko pojedynczy kapłani z Korei Południowej mogli odwiedzać Koreę Północną i dlatego obecną wizytę tak dużej delegacji uznaje się z pierwszą i wyjątkową.

Oficjalna wizyta delegacji Kościołów Korei Południowej miała szczególne znaczenie zwłaszcza w świetle coraz większej roli jaką Kościół katolicki odgrywa w dziedzinie pojednania i zjednoczenia obu części kraju. – Musimy jeszcze bardziej skonsolidować, platformę pojednania, wymiany i promowania współpracy – powiedział misyjnej agencji Fides ks. Timothy Lee Eun-Hyung, sekretarz komisji koreańskiego episkopatu ds. pojednania i proboszcz kościoła pokuty i odkupienia, który został otwarty w 2013 roku w pobliżu granicy. Kapłan podkreślił, że już wiele pokoleń cierpi z powodu separacji i wojny domowej, której rany musimy leczyć nadal. Zwrócił uwagę na pewną obojętność wśród młodych ludzi w odniesieniu do zjednoczenia. – Musimy przezwyciężyć agresywne zachowania i znaleźć drogę integracji, przebaczenia i pojednania, jak Franciszek powiedział podczas swojej ubiegłorocznej wizyty w Korei – powiedział ks. Lee Eun-Hyung

Przed objęciem władzy przez komunistów w Korei Północnej żyło (według różnych danych) od 50 do 100 tys. katolików i dwa razy tyle protestantów. Obecnie nie można określić liczby chrześcijan, którzy muszą ukrywać swą wiarę, gdyż za jej wyznawanie grożą bardzo surowe kary: więzienie lub obóz pracy, a nierzadko śmierć. Według oficjalnych danych wśród ponad 24 mln mieszkańców Korei Północnej jest tylko 12 tys. protestantów i 800 katolików. Organizacje praw człowieka szacują, że w Korei Północnej ponad 200 tys. osób jest więzionych z powodów politycznych i religijnych, wśród nich co najmniej 30 tys. chrześcijan.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 czerwca

Poniedziałek, IX Tydzień zwykły
+ Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Rdz 3,9-15.20; Ps 87,1-3.5-6; Dz 1,12-14; J 19,25-27 lub J2,1-11 lub Łk 1,26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter