19 kwietnia
poniedziałek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskupi Argentyny apelują o przywrócenie udziału wiernych w liturgiach

Ocena: 5
281

Episkopat Argentyny przygotował trzynaście zasad, których respektowanie pozwalałoby na bezpieczne sprawowanie Mszy z udziałem wiernych. Podkreślają, że „liturgia, która minimalizuje zagrożenia jest mniej niebezpieczna niż kolejki w bankach oraz sklepach, na które pozwalają obecne normy”.

Fot. PAP/EPA/JUAN IGNACIO RONCORONI

W specjalnym liście do władz biskupi argentyńscy przypominają, że trzeba myśleć nie tylko o ekonomicznych skutkach pandemii, ale i tych duchowych, wywołanych przedłużającym się brakiem możliwości uczestnictwa w Eucharystii. Wskazują także, że jak najszybciej trzeba znaleźć wyjście z aktualnej sytuacji sakramentów da wiernych.

Trzynaście zasad bezpiecznego udziału wiernych we Mszach Św. zostało opracowanych przez komisję argentyńskiego episkopatu ds. wiary i kultury po konsultacjach z wszystkimi biskupami. Przypomniano w nich, że na czas kryzysu liturgie online i komunia duchowa są bardzo ważnym umocnieniem, jednak wierzących nie można zupełnie pozbawiać wsparcia płynącego z przyjmowania Komunii św. Przypomniano nauczanie Soboru Watykańskiego II i św. Jana Pawła II o znaczeniu Eucharystii w życiu chrześcijanina.

Wsród wspomnianych 13. zasad ograniczających możliwość zakażenia się w świątyniach są m.in. ustalenie ograniczonej liczby wiernych uczestniczących w liturgiach, zachowanie dystansu 16 metrów kwadratowych na osobę, dezynfekcja rąk przez kapłana przed udzieleniem Komunii wyłącznie na rękę, unikanie kolejki do Komunii (to kapłan ma podchodzić do wiernych siedzących na krańcach ławek), skrócenie czasu Mszy do maksymalnie 40 minut i zwiększenie ilości odprawianych liturgii. Biskupi przypominają też o trudnej sytuacji ludzi starszych czy chorych, którzy powinni mieć możliwość przyjęcia Komunii w swych domach. Wskazują zarazem, że wciąż powinna zostać utrzymana dyspensa od udziału w niedzielnej Mszy, po to, by wierni, którzy najbardziej obawiają się koronawirusa nie byli zobligowani do wychodzenia z domu i uczestniczyli w liturgii online.

Przedstawiliśmy władzom plan, który sprawi, że udział w Mszach nie będzie bardziej ryzykowny niż inne aktywności zaaprobowane przez obecne normy sanitarne

– piszą biskupi w liście do władz Argentyny apelując o przywrócenie udziału wiernych w liturgiach. Podkreślają, że jeśli powinno się oceniać wpływ epidemii na gospodarkę, trzeba też ocenić te rzeczy, które mogą przynieść pocieszenie i umocnienie ludziom w tym trudnym czasie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Poniedziałek, III Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Nie samym chlebem żyje człowiek,
lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 22-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter