2 lipca
czwartek
Jagody, Urbana, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskup Piotrowski poprowadził nocą pielgrzymkę na św. Krzyż w intencji trzeźwości

Ocena: 0
183

Kilkaset osób - w tym trzeźwiejący alkoholicy i ich rodziny - przeszło w nocy tzw. Drogą Królewską na św. Krzyż, aby uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w świętokrzyskim sanktuarium. Nabożeństwu przewodniczył bp. Jan Piotrowski.

Fot. Mariusz Cieszewski / Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland / flickr.com / CC BY-ND 2.0 / Link

Nabożeństwo rozpoczęło się o godz. 18.00 w kościele parafialnym św. Wawrzyńca w Nowej Słupi. Rozważania do poszczególnych stacji podczas Drogi – w nocy i górzystym terenie, poprowadzili trzeźwiejący alkoholicy. Do niesienia krzyża włączyły się grupy AA z wielu ośrodków na terenie diecezji kieleckiej. 

W bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu o godz. 20.30 została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Każdy z uczestników miał też możliwość podjęcia abstynencji i wpisania się do Księgi Trzeźwości Diecezji Kieleckiej‚ która była wyłożona w bazylice.

W homilii bp Jan Piotrowski podziękował wszystkim, którzy „przychodzą ze szczerą intencją modlitwy po swoją trzeźwość i trzeźwość swoich bliskich”. – Pytajmy o siebie, swoje miejsce, dokąd udało nam się dotrzeć – mówił, przypominając, że „Królestwo Niebieskie to miejsce dla różnych osób, z których każda pozostaje z Bogiem  w niepowtarzalnej relacji”. Przypomniał także „głęboki sens ćwiczeń duchowych”, których filarami są post, modlitwa, jałmużna.

Organizatorzy  - z ks. Kamilem Banasikiem, diecezjalnym asystentem duszpasterstwa trzeźwości podkreślają, że społeczność osób trzeźwiejących bardzo aktywnie włącza się w przygotowanie nabożeństwa. Ich obecność z całymi rodzinami, z przyjaciółmi, wspólna modlitwa i poruszające świadectwa, jakimi dzielą się podczas drogi mają znaczenie nie tylko dla nich samych, ale zwłaszcza dla pozostałych uczestników wydarzenia.

W organizacji wydarzenia pomogło miasto Kielce. Dla chętnych był dostępny bezpłatny autobus MPK na trasie Kielce – Nowa Słupia. Koszty pokrywał prezydent Kielc. Po zakończeniu Mszy św. również podstawiono autobus dla chętnych.

Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości została zorganizowana po raz czwarty przez Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej. Odbyła się w ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. Uczestnicy Drogi Krzyżowej otrzymali krzyże, wykonane przez osoby wychodzące z alkoholizmu.

Przez cały tydzień w kościołach są też wystawione księgi, do których chętni mogą wpisywać deklarację o podjęciu abstynencji od alkoholu na określony czas. Zgłoszenia można dokonać także przez internet na stronie www.trzezwosc.diecezja.kielce.pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lipca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły
+ dzień powszedni
Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Ufaj, synu! Odpuszczone są ci twoje grzechy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 7,10-17; Ps 19,8-11; Mt 9,1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter