19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskup od dowcipów

Ocena: 4.81874
2717

Miłośnik kina, ekspert w dziedzinie środków przekazu, przyjaciel Jana Pawła II, niepełnosprawny przez ponad 30 lat.

„W każdą niedzielę byłem u niego na obiedzie i opowiadałem dowcipy. Słuchał z przyjemnością” – wspominał kard. Andrzej Maria Deskur, mile widziany gość Jana Pawła II. Dobry humor nie opuścił przyjaciela z lat młodości Karola Wojtyły mimo ciężkiej choroby i paraliżu, jakiego doznał tuż przed konklawe 1978 r. Podobno lubił mówić, że jest jak rzymskie Koloseum – zrujnowane, ale chętnie odwiedzane… Wiedział, że jego rolą jest wspieranie pontyfikatu papieża z Polski poprzez cierpienie, a jednocześnie nadal pełnił ważne funkcje w Watykanie.

Pochodził ze starej, zasłużonej polskiej rodziny szlacheckiej (h. Góra Złotoskalista) o korzeniach francuskich, właścicieli dóbr Sancygniów. Po ukończeniu prawa na tajnych kompletach w czasie II wojny światowej wstąpił już po wojnie do krakowskiego seminarium duchownego. I właśnie tam spotkał się z Karolem Wojtyłą, który był wówczas klerykiem IV roku. Oprócz wspólnych studiów połączyła ich działalność charytatywna na rzecz ubogich studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach organizacji studenckiej „Bratniak”.

Wkrótce ich drogi rozeszły się, gdyż w 1946 r. świeżo wyświęcony ks. Karol wyjechał na dalsze studia do Rzymu. Z kolei Andrzej Deskur kontynuował studia teologiczne na Uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim i został wyświęcony na kapłana w Saint-Bonnet-les-Oules we Francji (1950 r.). Już dwa lata później rozpoczął służbę w Watykanie, która trwała nieprzerwanie niemal 60 lat, w okresie pontyfikatu sześciu papieży – od Piusa XII do Benedykta XVI. Młody ks. Deskur pracował w watykańskiej Komisji ds. Kinematografii, Radia i Telewizji (później: Komisja ds. Środków Społecznego Przekazu), którą Pius XII utworzył w odpowiedzi na szybki rozwój i wzrastające znaczenie kina oraz innych mediów. Bp Deskur działał w tej komisji ponad 30 lat, przez ponad dekadę kierując jej pracami. Do jego osiągnięć zalicza się: powstanie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Filmoteki Watykańskiej oraz katolickiej radiostacji „Veritas” na Filipinach, która emitowała programy religijne na Azję i Oceanię.

Jako ekspert od mediów ks. Deskur uczestniczył w przygotowaniach, a następnie obradach Soboru Watykańskiego II. I właśnie wtedy spotkał się ze swoim przyjacielem z czasów młodości – bp. Wojtyłą – m.in. przy opracowywaniu tekstu Konstytucji duszpasterskiej o Kościele „Gaudium et spes” oraz dekretu o środkach społecznego przekazu „Inter mirifica”.

Ks. Deskur został mianowany biskupem w 1974 r. i wtedy otrzymał mieszkanie w Palazzo San Carlo na Watykanie. Kard. Wojtyła, przybywając do Rzymu, korzystał z jego gościny, a w czasie kolacji miał okazję poznawać przybywających tam hierarchów z Watykanu oraz różnych stron świata. Bp Deskur, który od lat pracował w Watykanie, był dobrym „przewodnikiem” dla przyjaciela z Krakowa po Kurii Rzymskiej. Z kolei bp Deskur odwiedzał Wojtyłę w Krakowie, gdy w latach 70. towarzyszył abp. Agostino Casaroliemu w jego oficjalnych wizytach w Polsce.

W 1978 r., dzień przed rozpoczęciem pamiętnego konklawe, bp Andrzej Deskur doznał rozległego wylewu i w efekcie – paraliżu. Kard. Wojtyła, który przybył do Rzymu, zdążył go jeszcze odwiedzić w poliklinice Gemelli, zanim rozpoczęło się konklawe i zamknięto drzwi. Trzy dni później wybrano nowego papieża – metropolitę krakowskiego Karola Wojtyłę. Jan Paweł II już następnego dnia opuścił Watykan, co nie było w zwyczaju, by odwiedzić swojego chorego przyjaciela w poliklinice. Papież mówił kilka lat później: „Trudno mi osobiście oprzeć się przeświadczeniu, że ta ofiara księdza arcybiskupa (…) pozostawała w związku z konklawe”. Również bp Deskur odczytał swoją nową rolę jako wspieranie pontyfikatu papieża cierpieniem. Nie odebrało mu to jednak dobrego humoru, o czym świadczą dowcipy, które opowiadał papieżowi w czasie częstych odwiedzin. Jana Pawła II określił jako mistyka, a także bardzo dobrego przyjaciela, inteligentnego i dowcipnego (por. Krzysztof Tadej, „Świadkowie świętości”).

Bp Deskur – później arcybiskup i kardynał – nieprzerwanie pracował na rzecz Stolicy Apostolskiej. W latach 1987–2011 przewodniczył instytucji naukowej zajmującej się mariologią – Papieskiej Akademii Niepokalanego Poczęcia. Znany był jako miłośnik kina, więc w 2005 r. salę kinową przy Papieskiej Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu w Watykanie nazwano jego imieniem. W 2006 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Kard. Deskur o 6 lat przeżył swojego przyjaciela Jana Pawła II. Zmarł w 2011 r. i zgodnie z życzeniem został pochowany w Polsce, w Krakowie. Jego doczesne szczątki spoczęły w krypcie sanktuarium św. Jana Pawła II na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter