28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Biskup Guzdek zachęca aby 1 września był dniem refleksji nad wolnością

Ocena: 0
1679

„Niech ten dzień narodowej pamięci stanie się także dniem refleksji o naszej wolności” – zachęca w przesłaniu z okazji zbliżającej się 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej biskup polowy Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy zachęcił w nim także do szacunku wobec weteranów wojennych zmagań i podkreśla, że dzięki ich poświęceniu „Polska powstała by żyć. Wolna i niepodległa”.

fot. wikipedia/GFDL 1.2

Biskup Guzdek przypomniał, że II wojna światowa rozpoczęła się od strzałów oddanych z pancernika Schleswig–Holstein, skierowanych o świcie 1 września na Westerplatte oraz zbombardowania Wielunia. „Z biegiem czasu wojenne zmagania ogarnęły olbrzymie terytoria Europy i świata. Pamięć o tej strasznej wojnie nie zgasła do dziś w wielu sercach. Na polach września 1939 roku polscy żołnierze zdawali trudny, krwią pisany egzamin z umiłowania Ojczyzny. Ulegli, zaatakowani z Zachodu i Wschodu przez dwa totalitaryzmy. Ale nie zostali duchowo i moralnie pokonani. Kontynuowali walkę o Niepodległą – napisał.

Ordynariusz wojskowy przypomniał słowa św. Jana Pawła II wygłoszonych na placu Zwycięstwa, 2 czerwca 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny: „Na ilu to miejscach ziemi ojczystej padał ten żołnierz. Na ilu to miejscach Europy i świata przemawiał swoją śmiercią, że nie może być Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie? Na ilu to polach walk świadczył o prawach człowieka wpisanych głęboko w nienaruszalne prawa narodu, ginąc «za wolność naszą i waszą»”.

Zdaniem bp. Guzdka wspominając tamten czas należy „pochylić czoło przed sędziwymi weteranami zmagań podczas II wojny światowej. „To z ich żołnierskiego trudu «Polska powstała by żyć». Wolna i Niepodległa” - napisał. 

Ordynariusz wojskowy zachęcił aby ten dzień narodowej pamięci „stał się także dniem refleksji o naszej wolności”. 
Przypomniał też słowa św. Jana Pawła II wygłoszone w Płocku 7 czerwca 1991 r.: „Wolność jest trudna, trzeba się jej uczyć, trzeba się uczyć być prawdziwie wolnym, trzeba się uczyć być wolnym tak, ażeby nasza wolność nie stawała się naszą własną niewolą, zniewoleniem wewnętrznym, ani też nie stawała się przyczyną zniewolenia innych”.

Na koniec zachęcił do modlitwy w intencji ofiar II wojny światowej oraz polskich żołnierzy.
Przesłanie zostanie odczytane w niedzielę w kościołach garnizonowych podczas Mszy św.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter