24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bierzmowanie do liftingu

Ocena: 4
2480

Kościół w Polsce coraz wyraźniej widzi potrzebę zwrócenia uwagi na Ducha Świętego i Jego działanie w życiu wiernych. Stąd najbliższe lata w duszpasterstwie upłyną pod znakiem bierzmowania

fot. arch. diecezji warszawsko-praskiej

Trzecia Osoba Trójcy Świętej – mimo działań ruchów odnowy charyzmatycznej – w powszechnej świadomości wiernych wciąż wydaje się pozostawać z boku, mniej zauważana niż Bóg Ojciec i Jezus Chrystus. W dodatku systematycznie spada zainteresowanie młodzieży sakramentem bierzmowania. Konferencja Episkopatu Polski wydała już nowe wytyczne w sprawie przygotowywania do bierzmowania, a na czerwiec zapowiada przedstawienie nowego programu duszpasterskiego na lata 2017-19. Ma on „ożywić bierzmowanie i jego owoce w osobach, które już ten sakrament przyjęły”. Co się zmieni?

 

Odkrywanie Ducha Świętego

Program, rozpisany na dwa lata, jest skierowany do wszystkich wiernych, szczególnie jednak do tych, którzy darów Ducha Świętego, przyjętych wraz z sakramentem bierzmowania, nie odkryli ani wykorzystali. Stąd pierwszy rok, pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”, ma być poświęcony na ponowne odkrycie darów Duch Świętego. Drugi, „W mocy Ducha Świętego”, poświęcony będzie poznawaniu przez wiernych misji i zadań, do jakich – dysponując tymi darami i charyzmatami – są powołani w Kościele tak, by odnaleźli i zajęli w nim swoje należyte miejsce.

– Tematyka z programu poprzedniego, na lata 2013-17, wiązała się z sakramentem chrztu. Bierzmowanie jest jego dopełnieniem. W parafiach wkładamy w przygotowanie do bierzmowania wiele wysiłku, próbujemy je prowadzić na różne sposoby. I obserwujemy brak większych sukcesów duszpasterskich, szczególnie w odniesieniu do ludzi młodych, przyjmujących bierzmowanie. Szukamy więc najlepszej formy przekazu istotnych prawd związanych z tym sakramentem – przyznaje ks. dr Krystian Piechaczek, członek Komisji Duszpasterstwa KEP.

Zgodnie z programem, odkrycie osoby Ducha Świętego ma dokonywać się na gruncie: ewangelizacji, inicjacji chrześcijańskiej, formacji i na płaszczyźnie społecznej. Treść programu zawarto w pięciu zeszytach. Pierwszy będzie bardziej ogólny, dający podstawy teoretyczne do rozmowy na temat Ducha Świętego i jego darów, sakramentu bierzmowania itd. Drugi zeszyt będzie homiletyczny, trzeci – katechetyczny, czwarty – liturgiczny i piąty – maryjny. Jeśli zeszyty te zostaną ocenione pozytywnie przez biskupów w diecezjach czy dyrektorów wydziałów duszpasterskich – na drugi rok zostanie przygotowany podobny zestaw.

Największy nacisk program położy prawdopodobnie na katechezę dorosłych. – Wciąż za mało mamy inicjatyw z tym związanych. A przecież to rodzice są odpowiedzialni za Kościół domowy, w którym następuje przekaz wiary. Rodzice bardzo często tego zadania nie podejmują, albo podejmują w niewystarczającym stopniu. Dlatego wysiłki związane z katechezą przyparafialną czy szkolną młodzieży trafiają w pustkę, nie mają wystarczającego zakorzenienia, fundamentu – mówi ks. Piechaczek.

Program będzie zawierać zarówno ogólne wskazówki, wytyczając ogólną wizję i kierunki działań dla biskupów w diecezjach, jak i – na prośbę wielu dyrektorów wydziałów duszpasterskich – bardziej szczegółowe, praktyczne propozycje działań duszpasterskich. Będzie je można wykorzystać w czasie nabożeństw w kościele, na katechezie czy w ramach przygotowania do Eucharystii. Przykładem będą m.in. proponowane w zeszycie liturgicznym parafialne dziękczynienia za przyjęte obecnie lub kiedyś bierzmowanie. – To odpowiedź na nie dość wiele okazji do odnoszenia się w liturgii do osoby Ducha Świętego. Jeśli chcemy, by nasi parafianie rzeczywiście żyli Jego darami, pamiętali, od Kogo je otrzymali, musimy do tego wydarzenia, jakim dla każdego było bierzmowanie, powracać – dodaje ks. Piechaczek.

Program nie uda się jednak – zwraca uwagę przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc – bez sprzymierzeńców, bez „świadomych, że działają pod natchnieniem Ducha Świętego, rad duszpasterskich, wspólnot parafialnych, mediów katolickich itd. Stąd jednym z najważniejszych postulatów programu jest dalsze ożywianie wspólnot parafialnych, w których program będzie realizowany. Chodzi nam o to, by każdy ochrzczony i każdy bierzmowany miał świadomość bycia narzędziem działania Ducha Świętego, narzędziem przemiany świata” – mówił abp Skworc dla Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Jak program będzie wprowadzany – okaże się już w najbliższych miesiącach.

 

Pożegnanie z kościołem?

Biskupi wiedzą, że młodzież nierzadko traktuje bierzmowanie jako „sakrament pożegnania z Kościołem, w dodatku z błogosławieństwem”. I chcą temu przeciwdziałać.

– Mam różne doświadczenia z tych celebracji. Niektóre piękne i bardzo podniosłe, kiedy widać, że młodzi ludzie przeszli długą i piękną drogę; ale też są inne, trochę bolesne, gdzie widać, że czas przygotowania do tego sakramentu został może nawet trochę stracony – przyznaje przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego bp Marek Mendyk. Stąd omawiany tu dokument.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter