29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Białystok: prawosławny hierarcha wygłosił kazanie w katolickiej świątyni

Ocena: 0
1134

Na źródło jedności, jakim jest wiara w Jezusa jako Mesjasza, wskazywał abp Edward Ozorowski podczas Eucharystii, której przewodniczył na zakończenie Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku.

2016-01-24 23:54
tm / Białystok (KAI), mz

Homilię podczas Mszy świętej wygłosił abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Metropolita białostocki, nawiązując do sytuacji w krajach, gdzie współcześnie prześladowani są chrześcijanie, mówił o wierze w Jezusa jako Mesjasza, która łączy wszystkich jego uczniów. – Tak długo jak to wyznajemy, nawet jeśli różnimy się w zwyczajach, pozostajemy jedno jako chrześcijanie – mówił.

Wspominając wizytę Jana Pawła II w białostockiej katedrze św. Mikołaja przed 25 laty, zauważył ewoluującą w tym okresie atmosferę we wzajemnych relacjach. Zaznaczył, że wspólna modlitwa ludzi różnych wyznań w corocznym Tygodniu Ekumenicznym, jeszcze bardziej jednoczy żyjących na Podlasiu chrześcijan.

W homilii ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej zauważył: – To, że brak wzajemnej miłości i jedności w relacjach między chrześcijanami świadczy o tym, jak ciężkim brzemieniem okazuje się „proste, na pierwszy rzut oka przykazanie miłości, i jak skutecznie zły duch działał i nadal działa, by zasiewać niezgodę wśród uczniów Chrystusa.

Abp Jakub podkreślał, że wśród wielu działań podejmowanych na rzecz jedności, najskuteczniejsza jest wspólna modlitwa, gdyż jest poddaniem się działaniu Boga i Jego łaski. – Śledząc historię widzimy, że wszelkie próby pojednania według naszej ludzkiej wizji nie przynosiły skutku, a nawet prowadziły do pogłębienia podziałów i wrogości. Na szczęście uświadamiamy sobie coraz bardziej, że były to błędy i powinniśmy zdać się na wolę Bożą, prosząc usilnie o Jego pomoc i działanie – mówił.

Prawosławny hierarcha zwrócił uwagę na wspólne problemy i wyzwania, przed jakimi stają obecnie chrześcijanie. Wśród nich wymienił postępującą laicyzację i rugowanie chrześcijańskiego światopoglądu ze sfery życia publicznego. Podkreślał także, problemy te dotyczą wszystkich chrześcijan bez względu na wyznanie.

– Kiedy słyszymy o zabijaniu i prześladowaniu chrześcijan dowiadujemy się, że prześladowcy ich nie rozróżniają, dla nich wszyscy są tacy sami. Oni walczą z chrześcijaństwem, bez względu na to, kto do jakiego Kościoła należy. Podobnie jest w krajach tzw. demokracji, gdzie Kościoły są rugowane z życia publicznego. Toczy się bowiem skryta walka z chrześcijaństwem, z całym chrześcijaństwem – podkreślał abp Jakub.

Kaznodzieja wskazywał, że konieczny jest wspólny „sprzeciw jednym głosem”. – Obecnie wszystko jest kontestowane: sakramentalne małżeństwo, tradycyjna rodzina, godne współżycie, pojęcie płci, grzechu, świętości, czy nawet samego Kościoła. Głosi się to w imię wolności, ale tylko po to, aby człowieka uczynić niewolnikiem grzechu, wyobcować z Kościoła i odciągnąć od Boga – odnotował ordynariusz białostocko-gdański i dodał: – By być wiarygodnymi w działaniu powinniśmy mówić jednym głosem. Jest to także doskonały fundament, by odbudować utraconą niegdyś jedność.

– Tak zwany cywilizowany świat zmierza dziś w złym kierunku. Mówię o tym dzisiaj, ponieważ jest to wyzwanie dla wszystkich ludzi wiary – zaznaczał abp Jakub i zachęcał do troski, zwłaszcza o ludzi młodych, którym nie tylko duchowni, ale wszyscy wierni winni głosić Chrystusa. Podkreślał też, że odejście od właściwego pojmowania wolności, które w ostateczności prowadzi do zeświecczenia, a nawet agresywnego ateizmu, jest największym współczesnym zagrożeniem dla chrześcijaństwa.

Mszę świętą o jedność chrześcijan koncelebrowali arcybiskup senior Stanisław Szymecki oraz kilkunastu kapłanów. Wraz z wiernymi modlili się profesorowie i alumni Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego, osoby życia konsekrowanego oraz liczni wierni.

Na zakończenie Eucharystii Tomasz Wigłasz, pastor Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, wskazał na dwa źródła jedności, jakimi są Słowo Boże i krzyż Chrystusa.

Dobrych owoców wspólnej modlitwy życzyli także przedstawicielom różnych wyznań Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Metropolita białostocki przed udzieleniem błogosławieństwa podziękował abp. Jakubowi za wygłoszoną homilię, a obecnym na Mszy św. przedstawicielom bratnich Kościołów dziękował za obecność, która „jest wyrazem troski o jedność”.

W ramach tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w archidiecezji białostockiej w sanktuarium bł. Bolesławy Lament o przezwyciężenie podziałów wśród chrześcijan modliły się osoby konsekrowane. W Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych w Białymstoku zorganizowano XII Międzyszkolne Ekumeniczne Spotkanie Młodych, a w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia dwudniowe zawody sportowe dla dzieci i młodzieży o puchar Małych Radości Ekumenicznych.

Jak co roku w białostockim Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym miało miejsce sympozjum zwane Trójgłosem Ekumenicznym oraz wspólna modlitwa w czasie nieszporów.

Wczoraj, 23 stycznia, mieszkańcy Białegostoku w archikatedrze modlili się za prześladowanych chrześcijan i o pokój na świecie. Wieczornej Eucharystii tej intencji przewodniczył arcybiskup metropolita Edward Ozorowski. Po Mszy świętej katolickie wspólnoty modlitewne Białegostoku spotkały się w sali kina TON, by wysłuchać świadectwa ks. Ziada Hilala, jezuity z Syrii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter