29 września
czwartek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Benedyktynki sakramentki proszą o pomoc w uratowaniu kościoła

Ocena: 2.525
1810

Klasztorny kościół mniszek benedyktynek-sakramentek pod wezwaniem św. Kazimierza królewicza przy Rynku Nowego Miasta w Warszawie od 333 lat wpisuje się w panoramę stolicy i dzieli jej losy. Jest najstarszym w Polsce miejscem, gdzie nieprzerwanie, dzień i noc, trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Podniesiony z wojennych ruin, co jakiś czas wymaga kosztownych zabiegów konserwatorskich. Mniszki proszą o pomoc w remoncie latarni zabytkowego kościoła.

Fot. Benedyktynki sakramentki/ benedyktynki-sakramentki.org

Jesteśmy mniszkami klauzurowymi, kontemplacyjnymi i chociaż własną pracą staramy się zaradzić potrzebom wspólnoty, to takie przedsięwzięcie przekracza nasze możliwości zarobkowe. Otrzymane od Ministerstwa Kultury i Wojewódzkiego Konserwatora dotacje wystarczą na pokrycie tylko części kosztów. Dlatego zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą o wsparcie choćby niewielką kwotą remontu naszego kościoła, aby mógł nadal być miejscem modlitwy i spotkania z Bogiem dla wszystkich

– zachęca matka Blandyna Michniewicz OSB ap, przeorysza klasztoru Mniszek Benedyktynek-Sakramentek w Warszawie.

Nieprzeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich zniweczy efekty remontów z ubiegłych lat, a jeśli nie wykonamy całości prac przewidzianych programem, to będziemy musiały zwrócić - częściowo lub w całości - już przyznane nam dotacje z Ministerstwa Kultury i od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

– dodaje.

Pilnych działań konserwatorsko-remontowych wymaga elewacja latarni wieńczącej kopułę kościoła – w przeciwnym razie zniszczenia doprowadzą do głębokich strukturalnych spękań i destrukcji zapraw, tynku i muru pod nim leżącego. Także ślusarka okienna jest mocno skorodowana i zniszczona, a poważna rysa korozyjna blachy miedzianej powoduje zamakanie wnętrza kościoła i wymaga natychmiastowej interwencji.

Informacje o możliwościach wsparcia sióstr znaleźć można na stronie: benedyktynki-sakramentki.org/wsparcie

***

Kościół św. Kazimierza na Rynku Nowego Miasta w Warszawie został ufundowany przez królową Marię Kazimierę dla sprowadzonych z Francji Mniszek Benedyktynek-Sakramentek, jako wotum dziękczynne za zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem. Zbudowany w latach 1688-1692 według projektu Tylmana z Gameren, konsekrowany został 16 czerwca 1715 roku przez biskupa poznańskiego Bartłomieja Tarło.

Świątynia, gruntownie odnowiona na jubileusz fundacji w 1938 r., została niemal doszczętnie zburzona podczas Powstania Warszawskiego 31 sierpnia 1944 r. Pod gruzami znalazło śmierć ok. 1000 osób cywilnych, 4 księży i 35 benedyktynek sakramentek.

Kościół został odbudowany w latach 1947-1952 według projektu Marii Zachwatowiczowej, przy współpracy jednej z mniszek – s. inż. Michaeli Walickiej.

Ponownej konsekracji dokonał prymas kard. Stefan Wyszyński 19 maja 1973 r.

Kościół jest cennym zabytkiem kultury narodowej, ale jest on przede wszystkim – według intencji fundatorki – miejscem szczególnego kultu Eucharystii, miejscem nieustannej, trwającej tu nieprzerwanie od 333 lat modlitwy.

Fot. Benedyktynki sakramentki/ benedyktynki-sakramentki.org

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Czwartek, XXVI tydzień zwykły, święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 1, 47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter