17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Benedykt XVI ma się dobrze

Ocena: 5
305

Zapewnił o tym abp Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego i zarazem prywatny sekretarz papieża seniora w rozmowie z Radiem Watykańskim. 16 kwietnia papież Joseph Ratzinger będzie obchodził 90. rocznicę urodzin, a dzisiaj ma imieniny.

Audiencja generalna Benedykta XVI, 14 listopada 2012 r. Z prawej abp Georg Gänswein. Fot. Michał Ziółkowski

– To, co go trochę martwi, to nogi. Ma trudności z chodzeniem, więc wspomaga się chodzikiem i to mu całkiem dobrze pomaga. Inaczej: Benedykt zachowuje całkowitą jasność umysłu. Bierze udział we wszystkim, czyta, modli się, słucha muzyki, przyjmuje gości. Każdego dnia udaje się na krótki spacer z różańcem, a więc robi to wszystko, co robił od początku czasu, gdy jest papieżem seniorem – zapewnia abp Gänswein.

Pytany, co zazwyczaj czyta Benedykt XVI, hierarcha podkreśla, że "oczywiście pozostaje on przy teologii, ale nie tylko". – Co teraz konkretnie czyta, tego oczywiście nie zdradzę, ale jego zainteresowania są bardzo szerokie. Każdego dnia poświęca się lekturze watykańskiego dziennika "L`Osservatore Romano". Gdy z Niemiec przyjeżdża jego brat, wtedy oglądają w telewizji niemieckie wiadomości, a jeśli nie ma go, to papież ogląda informacje po włosku oraz czyta prasę, aby być poinformowanym i wiedzieć, co się dzieje na świecie – mówi prefekt Domu Papieskiego.

Benedykta XVI odwiedzają ludzie różnych narodowości, w różnym wieku i różnych zawodów. – Nie tylko osoby, które zna od dawna, ale także te, które poznał w ciągu ostatnich lat, a także ci, których nigdy jeszcze nie widział na oczy. Jest tyle pytań o możliwość spotkania z nim, że gdyby chciał wszystkich przyjąć, musiałby pracować w godzinach nadliczbowych! – powiedział prefekt Domu Papieskiego.

Papież senior od "niepamiętnych czasów" ma bardzo uregulowany program dnia. – Nie jest tak, że raz dłużej śpi i tym samym później zaczyna dzień. Każdego dnia o tym samym czasie zaczyna od Mszy świętej – powiedział arcybiskup.

Na każdą niedzielę dla swojego najbliższego otoczenia, sekretarza i czterech członkiń stowarzyszenia „Memores Domini”, które wcześniej pracowały w Pałacu Apostolskim Benedykt XVI przygotowuje "piękne kazanie". Papież mówi z głowy, swobodnie wspomagając się specjalnym zeszytem do kazań, w którym sporządza notatki. – Staramy się zachować w pamięci wszystko, co powie – zapewnił prywatny sekretarz papieża seniora.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu.

Dziś w Kościele: poniedziałek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 6,1-10; Ps 98 (97),1bcde. 2-3b.3c-4; Mt 5,38-42.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)