20 stycznia
niedziela
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Benedykt XVI ma się dobrze

Ocena: 5
257

Zapewnił o tym abp Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego i zarazem prywatny sekretarz papieża seniora w rozmowie z Radiem Watykańskim. 16 kwietnia papież Joseph Ratzinger będzie obchodził 90. rocznicę urodzin, a dzisiaj ma imieniny.

Audiencja generalna Benedykta XVI, 14 listopada 2012 r. Z prawej abp Georg Gänswein. Fot. Michał Ziółkowski

– To, co go trochę martwi, to nogi. Ma trudności z chodzeniem, więc wspomaga się chodzikiem i to mu całkiem dobrze pomaga. Inaczej: Benedykt zachowuje całkowitą jasność umysłu. Bierze udział we wszystkim, czyta, modli się, słucha muzyki, przyjmuje gości. Każdego dnia udaje się na krótki spacer z różańcem, a więc robi to wszystko, co robił od początku czasu, gdy jest papieżem seniorem – zapewnia abp Gänswein.

Pytany, co zazwyczaj czyta Benedykt XVI, hierarcha podkreśla, że "oczywiście pozostaje on przy teologii, ale nie tylko". – Co teraz konkretnie czyta, tego oczywiście nie zdradzę, ale jego zainteresowania są bardzo szerokie. Każdego dnia poświęca się lekturze watykańskiego dziennika "L`Osservatore Romano". Gdy z Niemiec przyjeżdża jego brat, wtedy oglądają w telewizji niemieckie wiadomości, a jeśli nie ma go, to papież ogląda informacje po włosku oraz czyta prasę, aby być poinformowanym i wiedzieć, co się dzieje na świecie – mówi prefekt Domu Papieskiego.

Benedykta XVI odwiedzają ludzie różnych narodowości, w różnym wieku i różnych zawodów. – Nie tylko osoby, które zna od dawna, ale także te, które poznał w ciągu ostatnich lat, a także ci, których nigdy jeszcze nie widział na oczy. Jest tyle pytań o możliwość spotkania z nim, że gdyby chciał wszystkich przyjąć, musiałby pracować w godzinach nadliczbowych! – powiedział prefekt Domu Papieskiego.

Papież senior od "niepamiętnych czasów" ma bardzo uregulowany program dnia. – Nie jest tak, że raz dłużej śpi i tym samym później zaczyna dzień. Każdego dnia o tym samym czasie zaczyna od Mszy świętej – powiedział arcybiskup.

Na każdą niedzielę dla swojego najbliższego otoczenia, sekretarza i czterech członkiń stowarzyszenia „Memores Domini”, które wcześniej pracowały w Pałacu Apostolskim Benedykt XVI przygotowuje "piękne kazanie". Papież mówi z głowy, swobodnie wspomagając się specjalnym zeszytem do kazań, w którym sporządza notatki. – Staramy się zachować w pamięci wszystko, co powie – zapewnił prywatny sekretarz papieża seniora.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -